facebook_pixel

Co dělat o Vánocích – zážitky v ČR, v zahraničí

Marketa Dlabolova

Vánoce se blíží mílovými kroky. Všichni se zajisté těší na Ježíška, Santu, Dědu Moroze. Proti gustu žádný dišputát! V těchto vánočních poklidných časech, kdy všude zavládá harmonie, klid, láska, se scházejí rodiny většího či menšího počtu a zasedají ke „kulatému stolu“. Mnohdy se však může stát, že se nám nebude chtít jen sedět a poslouchat veselé babiččiny historky a přejídat se tunou bramborového salátu a smažených řízků. Co když budeme chtít zažít aktivnější vánoční svátky?

Řešení je snadné. Buď můžeme celou rodinu zaangažovat do nějakého zážitku, který jsme chtěli již dlouho vyzkoušet, ale neměli jsme čas nebo můžeme změnit místo, kde Vánoce prožijeme. Změnit místo, kde obvykle trávíme svátky vánoční, není jednoduché, na druhou stranu nám to umožní své příbuzné poznávat v novém světle. Představte si, že svátky trávíte u moře a Vaše babička se rozhodne nedělat těžký bramborový salát, ale raději udělá lehký středozemní zeleninový salát se škeblemi. No, nezní to dobře?

snehulak a chata

Vánoce na horách

je snem každého Pražáka. Doufám, že mě nyní neukamenují. Ale řekněme si upřímně, že v Praze moc sněhu nenapadne a když ano, tak půlka z řidičů z toho má žaludeční problémy. Vlastně každý Pražák by měl povinně odjet do hor, aby načerpal novou sílu, zharmonizoval se. A takové rodinné stavění sněhuláka Vás příjemně unavený před rozbalováním dárků.

Vanocni nalada

Barva Vánoc

podle mého názoru je bílá, ale každý si představí jinou. Někdo červenou jako barvu vánoční růže, někdo hnědou, jako bahno, když se paní zimě nechce pracovat. Takže si představte, že jste na Vánoce v horské dřevěné chatě, kde je krb, ze kterého sálá živé teplo, chaloupka je provoněná cukrovím a když vykouknete z okna, tak vidíte zasněžené hory. Romantika 😀 Pokud je v chaloupce televize, je riziko, že se nedohodnete na tv programu na vánoce a začnou hádky. Vyhoďte televizi z okna!

Plaz Palma

Vánoce u moře

je také netypické trávení časů vánočních. Trocha exotiky. Vánoce u moře vyřeší i některé nápady na dárky pro děti na Vánoce, ale mnohdy i pro dospělé. Například nafukovací krokodýl, nebo velryba, ale i letní šaty. Představte si bílou pláž s hladkými kamínky, slunce 24. prosince nad hlavou, mojito v ruce a plavky na sobě.

Vánoce můžete prožít i v jiných západních zemích. Vánoce v Německu jsou tradicemi podobné těm našim, ale stále je to vítaná změna prostředí. Už jen to, že ochutnáte jiné cukroví, poznáte typické pokrmy vánoční tabule Němců, Vaši rodinu více stmelí. Nebudete mít čas na hádky, protože bude kolem Vás stále mnoho nových podnětů.

Vánoce, Vánoce přicházejí…nebojte se bourat konvence a hranice svých zvyků. Rozšiřte si i v časech vánočních svoje obzory. Překvapte sebe i své blízké.

Okomentovat