Teploty už se drží nějakou dobu hluboko pod nulou a nás čeká ještě hezkých pár týdnů pořádné zimy. Jakmile více přimrzne a rybníky začnou zamrzat, tak je nejlepší chvíle vytáhnout brusle z komory a projet se na nich. Není v zimě nic lepšího, než si s celou rodinou či přáteli zahrát rybnický hokej. Znáte i jiné vodní plochy než jen tu, na kterou chodíte? Podívejte se, které rybníky nebo vodní plochy jsou v Praze přes zimu vhodné na bruslení.

Hostivařská přehrada

Hostivařská přehrada je jednou z nejhezčích míst, kam jít v zimě bruslit. Jedná se zároveň i o rozlohou největší vodní plochu ze zde zmíněných, na které se dá bruslit. Její rozloha činí neuvěřitelných 42 ha. Hostivařská přehrada je oblíbená hlavně díky rozmanitosti činností, ke kterým se dá využít. V létě je oblíbena zejména díky plavání, je vhodná i na paddleboard, kajak/lodičku a také rybaření. Nesmíme opomenout jízdy na šlapadle a také jachtě. V zimě hlavně díky bruslení a třeba i otužování.

Dostanete se sem jak metrem, autobusem, tak i autem. V každém případě však budete muset nějaký ten kousek jít pěšky. Pokud budete chtít využít jen metro, vysedněte na konečné stanici Háje na červené linii metra C. Odtud se k vodní nádrži Hostivař dostanete za 30 minut chůze. V přepočtu na kilometry ujdete 2 km. Pokud chcete o něco blíže, i tak vystupte na stanici metra Háje a odsud popojeďte kousek autobusem. Přiblíží vás to však jen o 1 km. Záleží také, na které straně přehrady chcete vystoupit. Nejbližší autobusové stanice jsou stanice Selská a Jižní Město. Úplně nejbližší je však zastávka Newtonova, která je přesně na druhé straně, než zastávky Selská a Jižní Město. Jestli se sem chcete vydat autem, parkovišť je tu pro vás připraveno mnoho. Opět záleží, na kterém místě na přehradě chcete bruslit. Mezi nejbližší parkoviště patří Hostivařská Přehrada parkoviště, parkoviště Gaussova a parkoviště Výstavní.

Zobrazit na mapě zde.

Džbán

Vodní nádrž Džbán se nachází v samotném srdci Divoké Šárky. Jedná se o přehradní nádrž ve Vokovicích v Praze 6. Jedná se o druhé největší přírodní koupaliště v Praze, hned za Hostivařskou přehradou. V porovnáním s Hostivařskou přehradou je menší o 29 ha. Jakmile uhodí silná zima a hladinu vody nahradí led, vytvoří se na okrajích Džbánu dráha na bruslení a uprostřed ledové plochy hřiště pro hráče hokeje. Jakmile vás bruslení omrzí, projděte si krásnou zasněženou Divokou Šárku, která vám nabídne jak v létě příjemnou procházku, tak i v zimě je to tu velice malebné.

Dopravní dostupnost je ke Džbánu velice dobrá. Vystupte buďto na tramvajové stanici Vozovna Vokovice nebo na konečné stanici Divoká Šárka. Můžete se sem však dostat i metrem, a to po zelené linii metra B na stanici Nádraží Veleslavín. S tím je také spojeno, že sem můžete dopravit i vlakem. Pokud však chcete jet autem, zaparkovat můžete u „Mekáče“, kde vás celodenní parkovné bude stát rovných 100Kč.

Zobrazit na mapě zde.

Šeberák

Šeberovský rybník nebo též Šeberák se nachází v Kunraticích na okraji Prahy 4. Šeberák je šestý největší rybník v hlavním městě. Už kvůli jeho velikosti je velice oblíbený právě pro bruslení. Každoročně (když zima dovolí) se po okraji rybníku protáhne dráha na bruslení a střed rybníka je využíván a rozdělen do několika hracích polí pro hraní hokeje. V létě ho můžete použít jako skvělé místo na koupání, kde najdete jak klasickou pláž, tak i nudistickou. Určitě byste Šeberovský rybník měli navštívit, už jen kvůli jeho rekonstrukci, která proběhla již minulý rok a teď je pro případné koupání vhodný.

K Šeberovskému rybníku se dostanete jak metrem spojeným s autobusem, tak i autem. Autobusová zastávka se stejnojmenným názvem jako rybník je vzdálena pouhých 5 minut pěšky, záleží však, na kterou stranu rybníku se chcete až dostat.

Zobrazit na mapě zde.

Kyjský rybník

Kyjský rybník se nachází v pražských Kyjích v městském obvodu Prahy 9. Jeho rozloha činí necelých 15 ha, na kterých se při tuhé zimě vytvoří bruslařská dráha a několik hřišť pro hokejisty či bruslaře. Kyjský rybník se pyšní svou historií spojenou právě s bruslením, a to s rychlobruslařskými závody, které se tu pořádaly již od 30. let minulého století. Rychlobruslařské závody se zde už sice nepořádají, ale svou rychlou jízdu si zde můžete užít i tak. Sám starosta Radek Vondra zde vyhrnuje již zmíněnou bruslařskou dráhu. V létě je rybník hojně využíván zejména k rybolovu a volnočasovým aktivitám.

Dopravní dostupnost je sem nejjednodušší k zde zmíněným vodním plochám. Stanice metra Rajská zahrada je od Kyjského rybníku vzdálena pouhých 5 minut chůze. Dostanete se sem také vlakem, kde stanice Praha – Kyje je od rybníku vzdálena 2 minuty chůze. Přímo okolo Kyjského rybníku jezdí autobus číslo 110, 171, 181 a 259 s názvem autobusové zastávky Kyje.

Zobrazit na mapě zde.

Hamerský rybník

Hamerský rybník nebo také Hamr či Hamerák se nachází v pražských Záběhlicích na Praze 10. V porovnání s ostatními zde zmíněnými vodními plochami není svou rozlohou tak velký, zato své kouzlo určitě má. Tím, že vodní plocha má „jen“ necelé 4 ha, tak je tento rybník v zamrzlém a zasněženém stavu velice romantický. V létě není vhodný ke koupání, ale k rybaření určitě. Každoročně se zde na jaře nasazuje 200 – 400 tisíc kusů plůdků kapra nebo štiky. Hamerský rybník je zajímavý i svými dvěma ostrovy. První ostrov je pojmenován a věnován Karlu IV., který zde před husitskými válkami na počátku 15. století měl tvrz, kterou poté husité během husitských válek srovnali se zemí. Samotný rybník vznikl až v roce 1770, když zde byly zřízeny měděné hamry a až k tomu došlo k zatopení Hamerského rybníka. Druhý ostrov tzv. ptačí zde vznikl až v roce 2009 při revitalizaci Hamerského rybníka, který je určen pro racky a je pokryt kačírkem. V létě je areál u Hamerského rybníka využíván hlavně pro rekreační volnočasové aktivity, zejména tenisové kurty a volejbalová hřiště, která se v areálu nachází.

Dostanete se sem jak autobusem, tak i tramvají. Pokud pojedete autobusem, k Hamerskému rybníku se dostanete jak ze stanice Pod Vinicí a V Korytech s označením autobusu č. 101 a 188, tak i autobusem č. 138 na autobusovou zastávku Měchenická. Pokud se vám spíše zamlouvá tramvaj, vysedněte na zastávce Spořilov. Vydáte-li se sem jakkoliv, cesta vám vždy od zastávky zabere pouhých 10 minut.

Zobrazit na mapě zde.

Věříme, že se na bruslení na přírodních vodních plochách těšíte jako my a jakmile budou plochy připravené pro bruslaře, tak se na nich třeba shledáme. Nezapomeňte nám také napsat do komentářů, kam chodíte rádi bruslit, ať už na přírodní plochy, nebo třeba na kluziště. Tak snad nám tam pořádná zima vyjde!