Kateřina Neumannová je národem zbožňovaný idol... Všichni jsme ji nadšeně povzbuzovali při sportovních přenosech a silou vůle ji tlačili do cíle... Příští týden (15.2.) oslaví 45té narozeniny! Proto bychom rádi připomněli její sportovní úspěchy, které psaly historii zimního sportu!

Již jako juniorka se stala dvojnásobnou mistryní světa, proto se od rodačky z Písku očekávala velmi slibná sportovní kariéra. V běhu na lyžích se stala mistryní světa i olympijskou vítězkou... Ale pěkně po pořádku!

Kvůli obrovskému množství sportovních úspěchů vybíráme jen ty nejdůležitější!

Zimní olympiské hry

• Nagano, 1998 - stříbro na 5 km klasicky a bronz na 10 km volně
  • Salt Lake City, 2002 - stříbro na 10 km volně a stříbro rovněž na kombinaci
  • Turín, 2006 - stříbro na skiatlonu a zlato na 30 km volně

Olympiáda v Turíně završila po tolika letech snažení o zlatou medaili ze zimních olympijských her. Celý národ zamačkával slzu, když k vyčerpané Kateřině běžela její maličká dcera, aby ji mohla obejmout... I stříbro ze skiatlonu vlastně nebylo tak docela jisté, poté, co se kolem vítězky rozpoutalo podezření z užívání dopingu... Případ však ještě nebyl vyřešen.

Mistrovství světa v běhu na lyžích

• MSJ, 1993 - zlato na 5 km klasicky, bronz na 15 km volně
  • MS Trondheim, 1997 - bronz na 15 km volně
  • MS Ramsau, 1999 - bronz na 15 km klasicky
  • MS Oberstdorf, 2005 - zlato na 10 km volně
  • MS Sapporo, 2007 - zlato na 10 km volně, stříbro na skiatlon 7,5 km + 7,5 km

Josef Jindra jako manažer Kateřiny má nepochybně zásluhy na jejích sportovních úspěších, obzvláště v rámci shánění prostředků na sportovní přípravu. V zákulisí sportu se vždy šuškalo, že Jindra je rovněž otcem její dcery Lucie. Po olympiádě v Salt Lake City Neumannová kvůli těhotenství dočasně přerušila kariéru, ovšem půl roku po porodu hned v prvním závodě zvítězila.

Mistrovství ČR

• Bedřichov, 1998 - dvojnásobné zlato na 10 km bruslení a 5 km klasicky
  • Jablonec nad Nisou, 2002 - zlato na 5 km klasicky

Kateřina Neumannová, jako jeden z nejvýznamnějších sportovců naší země, získala nespočet ocenění. Pravidelně vyhrávala Sportovce roku a Krále bílé stopy (sedmkrát zvítězila). V roce 2003 byla na druhém místě v anketě Nejlepší lyžař naší země 20. století a roku 2006 získala medaily Za zásluhy.

A letos, 20 let po Naganu, jede Kateřina do korejského Pchjongčchangu jako spolukomentátorka České Televize. Víkendy, obzvláště teď v zimě, tráví v šumavském Churáňově. A její doporučení na nejlepší tamější běžkařskou trať? Nejraději jezdí na Zadov, Kvildu, Horskou Kvildu, a někdy taky na Bučinu, na Prameny Vltavy, Černou horu a pak zpátky přes Filipovu Huť a zase na Horskou Kvildu (zdroj).

I my přejeme Kateřině mnoho úspěchů do budoucna. Pokud vás článek nabudil a máte chuť si trochu protáhnout tělo, koukněte se do naší sportovní sekce a vyberte si zážitek, který vám udělá radost:)