facebook_pixel

Mnoho jazyků, stejný význam…. To slastné ranní potěšení, které promění depresivní deštivý den ve sluncem zalité ráno. Ten důvod, proč má význam vstát z postele a čelit světu! Pokud jste – stejně jako my – kofeinovými maniaky, pak si objednejte svou oblíbenou a přečtěte si následující článek!

Jak vypadá cesta od kávových bobů k vytouženému šálku lahodné kávy? Káva je plod tropické dřeviny – kávovníku. Boby se sklízí jednou ročně – setřesou se ze stromů nebo se trhají pouze zralé plody přímo z větví. Následně se boby zpracovávají suchou metodou (usuší se na slunci) nebo mokrou metodou (naloží se do vodní fermentační nádrže). Následně káva podstupuje další sušení, oddělení zbylé slupky a třídění podle velikosti a váhy. Pak už je káva připravena na export!

(Fair Trade je sociální hnutí, které se zasazuje za platbu spravedlivých cen, dodržování sociálních standardů a ochranu živoního prostředí v rámci exportu potravin z rozvojových zemí. Bez problémů v ČR koupíte fair trade kávu, která zlepšuje podmínky znevýhodněných výrobců.)

 

Boby – tentokrát „zelená káva“ jsou naloženy do kontejnerů a podrorobeny testům kvality a chuti. Pražení vytvoří ze zelené kávy aromatické hnědé boby – při teplotě kolem 290 °C s nimi musí být neustále hýbáno, aby se nepřipálily. Hned po ukončení procesu je třeba kávu schladit – vzduchem nebo vodou. Mletí pak dodá kávě její opojnou vůni.

 

Druhy kávy

Dnes se v zásadě používají tři druhy kávy – Arabica, Robusta a směs

Arabica – platí za kvalitnější kávu, ale o to náročnější dřevinu na pěstování. Má nízký obsah kofeinu, ale zato je plná chuti a aroma

Robusta – oproti Arabice není výrazná, proto se přidává hlavně do instatní kávy. Má dvakrát větší podíl kofeinu

Směs – se míchá dle potřeby – splynutím různých druhů kávy vznikají unikátní produkty charakteristické svou originalitou

 

Káva se zkrátka těší popularitě po celém světě, ať se to už někomu líbí, nebo ne. Ale jako všechno, má své výhody a nevýhody!

 

Výhody Nevýhody
  • Prevence vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
  • Způsobuje závislost
  • Zmírňuje bolesti hlavy a projevy astmatu
  • Dráždí trávicí trakt
  • Snižuje riziko mozkových příhod
  • Zrychluje srdeční frekvenci
  • Stimuluje koncentraci a zvyšuje výkony
  • Způsobuje nespavost
  • Spaluje přebytečný tuk a oddaluje pocit hladu

Pokud jste milovníkem kávy a historie, máme pro vás speciální zážitekjeden z našich bestsellerů. Procházka s Prague Coffee Tour vás provede spletitými uličkami Prahy i historií kávy. Vyslechněte si zajímavosti z dávné minulosti, kdy pití kávy bylo výsadou vysoce postavených. Součástí zážitku je návštěva kavárny, kde uvidíte pražení kávy, doprovázené ochutnávkou kvalitních nápojů. Slibujeme vám, že nebudete zklamaní!!!

 

 

 

 

 

 

Okomentovat