Hlavu v oblacích jste už možná někdy měli. Při letu balónem však nezůstanete pouze u toho a rozhodně ne nohama na zemi. Naopak, tento zážitek je doslova povznášející! Co všechno vás při letu balónem čeká a jak se na něj připravit? Jaká přeprava je nejbezpečnější a co při letu v balónu rozhodně nedělat? Vše, co jste chtěli vědět o letu balónem a nevěděli, jak se zeptat, v jediném článku.????

Bezpečnost letu balónem

Věděli jste, že let balónem je považován za nejbezpečnější formu dopravy vůbec? Od počátku balonového létání, tedy od 80. let minulého století, v ČR nebyla zaznamenána jediná smrtelná nehoda.

Kromě toho jsou na lety balónem vztaženy stejné bezpečnostní předpisy, jaké platí i pro evropské aerolinky. Balóny tak musí podstupovat pravidelné technické prohlídky v autorizovaných opravnách a také piloti pravidelně absolvují různá školení a teoretické i praktické testy, na jejichž základě si udržují platnost svého pilotního průkazu.

Vybavení balonu

Nyní se mrkneme na to, z čeho se takový balon vlastně skládá. Ať máte lepší představu o tom, co vás to vlastně vynáší do oblak.

K balonovému létání se dnes využívají dva druhy balónů, balon plynový a balon horkovzdušný. Při vyhlídkovém letu se s plynovým balónem s největší pravděpodobností nesetkáte, většinou se využívají balony horkovzdušné. A jaký je mezi nimi rozdíl? Plynové balony jsou plněny vzácnými plyny, obvykle heliem nebo vodíkem, a jejich textilní obal je uzavřený. Naopak u horkovzdušných balonů vztlak tvoří ohřátý vzduch, který je lehčí než okolí balonu. Při zatopení balon stoupá, při chladnutí či rychlejšímu vypouštění vzduchu balon klesá.

Obal horkovzdušného balonu

Obal balonu je vybaven ze speciální polyesterové látky a nomexové nehořlavé textilie. Díky této kombinaci je ohni i ultrafialovému záření odolný. Obal je navíc rozdělen pevnými „lemovkami“ na menší díly, což přispívá k jeho bezpečnosti. Pokud by totiž náhodou došlo k jeho protržení, trhlina se díky tomuto dělení nebude dále šířit. Proto lze i při poškození, a to i v případě poškození více dílů najednou, s balónem bezpečně přistát.

Koš

Koš nese a zároveň chrání všechny své pasažéry. Nese také všechny pomůcky pro let balonem včetně palivových lahví. Koš bývá proutěný a do jeho stěn jsou zapleteny trubkové výztuhy a zpevněná je i spodní část koše. Jako ochrana proti jejímu poškození se používá např. kůže.

Hořák a palivové lahve

Hořák zajišťuje ohřívání vzduchu obalu. Skládá se ze dvou samostatných jednotek, přičemž k letu se používá pouze jedna a druhá slouží jako náhrada. Stejně jako u hořáku, v koši jsou také rezervní lahve plynu, aby byl zajištěn dostatek paliva. Palivové lahve s propanem jsou většinou umístěné v rozích koše.

Máte strach z výšek či létání letadlem? U letu balónem se nemusíte obávat žádných turbulencí, kterých se mnoho pasažérů před letem letadlem obává. Na rozdíl od letadla ovšem při letu balonem nedochází k propadům nebo houpání, pouze k poklidnému plutí vzduchem.

Kdy a za jakého počasí je let balónem nejvhodnější

Balónová sezóna trvá zpravidla od dubna do října. Proč? Protože podmínky počasí jsou pro lety balónem nejvhodnější. Naopak lety mezi listopadem a březnem jsou vystaveny zvýšenému ohrožení nevhodnými meteorologickými podmínkami. To však neznamená, že se v tuto dobu nikde nelétá, i v zimě mohou nastat příznivé podmínky pro klidný a bezpečný let. Většina společností však lety pro veřejnost pořádá spíše v letních měsících.

Když už máte vybráno vhodné datum, čeká vás ještě jedno rozhodnutí. Ve kterou denní dobu let podniknout? Pro let balonem je ideální 6-8 hodina ráno nebo 1 až 2 hodiny před západem slunce. V průběhu dne se vzhledem k termickým podmínkám, tedy stoupavým proudům teplého vzduchu, který by let mohly ohrozit, lety příliš nepodnikají. Ranní či večerní let však pro vás bude o to emotivnější. Čeká vás totiž nádherný pohled na krajinu zalitou vstávajícím či naopak zapadajícím sluncem.

Pro zajištění pohodlného letu by rychlost větru neměla přesahovat 5 m/s a zároveň byla dobrá viditelnost, tedy alespoň 5 km. Při dešti či možnosti výskytu bouřky bude váš termín s největší pravděpodobností přeložen na jiný s vhodnějšími podmínkami pro bezpečný let.

Co na sebe a s sebou do balónu

Jaké je počasí „tam nahoře“? S balónem nevystoupáte do takové výšky, ve které běžně létají letadla, a tak se nemusíte obávat žádného prudkého ochlazení. Obléknout se můžete podle aktuálního počasí na zemi, počítejte s poklesem teploty o cca 3 stupně Celsia. Pokud vás trápí otázka, zda to v balonu "fouká", nefouká. Balón se nechává unášet po směru větru, a tak se nemusíte bát, že by vás něco ofouklo.

Oblečte si takové oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a vydržíte v něm stát po celou dobu letu. To samé platí pro boty, ideálem je pohodlná či sportovní obuv. Rozhodně nedoporučujeme lodičky či boty na vysokém podpatku, a to nejen z hlediska pohodlnosti. Je totiž možné, že balon přistane uprostřed pole, přes které se vám zpět k autu bude těžce dostávat.

Pokud si chcete jedinečné výhledy a zážitek připomínat i dlouho po letu balónem doma v obýváku, určitě si nezapomeňte přibalit foťák nebo kameru. Doporučujeme však mít veškerá zařízení připevnit páskem či jiným způsobem k tělu, aby vám nevypadly z koše. Nejde pouze o vaši ztrátu, padající kamera je velkým nebezpečím pro kohokoli na zemi, na koho by mohla spadnout. Proto si veškeré věci hlídejte a rozhodně z koše nic nevyhazujte.

Zvýšenou pozornost věnujte veškerým předmětům, se kterými během letu budete manipulovat, zvláště lahvím s vodou či krabičkám od svačiny.

A co domácí mazlíčci? Ty doporučujeme nechat doma. Vaše domácí zvíře pravděpodobně není takový dobrodruh jako vy a výšku, do které vystoupáte, jistě neocení. Je také možné, že se bude bát hořáku balonu a vy se místo poklidného letu balónem budete starat o svého mazlíčka.

Pokud vás článek zaujal a přejete si vyzkoušet let balonem nebo další letecké zážitky, jste na správném místě :)

Našli jste v článku vše, co jste o letu balonem chtěli vědět? Neváhejte se nám ozvat do komentářů! ✍️????