facebook_pixel

Na samotě nejen u lesa – jarní tipy na výlety v době koronaviru

Eliška Dostálková

Je jaro a nastal čas k opuštění brlohů. Příroda se zelená a nikomu už se nechce sedět doma. Koronavirus vyhnal kavárenské povaleče do lesů a parků, což se dá brát i jako pozitivum (všechno zlé je pro něco dobré, že ano), pro samotáře nebo pro všechny, kteří se snaží poctivě dodržovat sociální odstup, to ale už tak dobrá zpráva není. Máme pro vás několik super tipů kam vyrazit a nepotkat tam davy. A vezmeme to hezky křížem krážem tou naší malebnou českou krajinou.

Lužické hory

Znáte to v Jizerkách? Lužické hory jsou, pokud porovnáme vzhled krajiny, dost podobná krása, ale rozhodně se tam vyskytuje méně lidí. Lesy kolem Jitravy, Jablonného v Podještědí, Ralska jsou bezvadné na procházky nebo na kolo (což jako vyznavač turistiky a necyklista nemůžu posoudit, ale už se ke mě dostalo pár pozitivních recenzí na cyklopotenciál tohoto místa).

cyklista

Pro milovníky přírodního koupání (a přiměřené otužilce, protože jarní koupání bývá trošku výzva) máme tip na třešničku na dortu. Výlet můžete velmi zajímavě zakončit zaplaváním si v ústí řeky Ploučnice. Pokud vám to ale stále nebude stačit, vydejte se dál ke Šluknovu. O Šluknovském výběžku se traduje mnoho věcí, ale co je skutečně pravda, nenajdete tam mnoho lidí na výletě, příroda je krásná a po cestě narazíte na spoustu lokálních pivovarů (Cvikov, Kocour ve Vansdorfu a další). Googlete a najdete jich hromadu.

Malý tip pro pokročilé: K plánování cesty podle pivovarů lze využít pomoci mapy českých pivovarů.

Tak na co ještě čekáte? Sever je mnohem přívětivější místo, než si spousta lidí myslí!

Krušné hory

Zase hory, zase sever, ale tentokrát východněji. Už dávno není pravda, že Krušné hory jsou rájem kůrovce, samý suchý smrk, který ještě spláchnul kyselý déšť. Krušné hory jsou už přibližně rok na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, tudíž se blíží doba, kdy se dostanou do více turistických průvodců a hledači začarovaných lesů se vrhnou i do Krušných hor. Nenechte se předběhnout davy a prozkoumejte je dřív, než se tam dostanou!

les

Jak už to tak v pohraničních oblastech (nejen) na severu Čech bývá, můžete v lesích najít spoustu vzpomínek na německé osídlení. Například u Přebuzi kromě toho, že můžete prozkoumat krásnou a turismem téměř nezasaženou krajinu, najdete třeba i unikátní ruiny nacistické továrny v Rolavě. Rozhodně doporučujeme podívat se i na krušnohorská rašeliniště a mokřady. A co by se tak mohlo hodit závěrem? Stavte v Kraslicích pro vyhlášené pivo Krušnohor!

Český les

Přesuneme se podél hranic kousek na jih, ale znovu nás čekají kopce a lesy. Hodně lesů. Vážně hodně lesů. A pořád jsme v pohraničí, tudíž náš tip na tematické zaměření výletu je na snadě. Při zkoumání zaniklých obcí po odsunutých Němcích určitě narazíte na spoustu zajímavých míst a nebudete se muset bát, že se budete prodírat zástupy dalších turistů.

Z většiny z nich už zbyly jen rozvaliny, křížky a pomníky rozeseté po místních lesích a loukách. Nejsou ale všechny úplně zapomenuté, některé unikly zkáze a jsou udržované jako památky. Doporučujeme navštívit například hřbitov na Pleši, kostel sv. Anny nad zaniklou obcí Pořejov, Zlatý potok, u zámeček Diana, u zříceninu zámku Zahájí anebo v zaniklou obec Bažantov.

cesta v lese

Navzdory své opuštěnosti je kraj křižovaný spoustou cest, prašných i asfaltek, tudíž máme znovu tip na výlet i pro cyklisty. Hashtag Nasamotěulesa!

Manětínsko

A na závěr tu máme chuťovku. Tip na výlet pro noční ptáky! Manětínsko, takový malý zapomenutý ráj na pomezí Plzeňska a Karlovarska, se vyznačuje velmi nízkou hustotou osídlení a tudíž i velmi malým množstvím světelného smogu. A co se v takovém prostředí dá skvělého dělat? Jasně, koukat na hvězdy a noční oblohu! Pokud jste z většího města, kde na obloze v noci vidíte možná tak Polárku, když máte trpělivost, a k tomu oblak žlutého světla, tenhle výlet určitě oceníte.

mléčná dráha

Přes den můžete prozkoumat přírodní park Manětínská. Čekají vás hluboké lesy, stolové hory. V bývalém výcvikovém prostoru se dá ztratit třeba i na několik dní. Na noc můžete využít třeba bivakovací místo u zaniklé osady Umíř, odkud se budou hvězdy pozorovat skvěle a navíc si můžete u studny dočerpat pitnou vodu.

Tak lesům zdar! Cestujte opatrně, dodržujte odstupy, noste roušky a vesele doplňujte vitamín D na příjemném jarním sluníčku. Přejeme krásné zážitky, a až vás omrzí poklidné procházky (či projížďky) po přírodě a bude na to vhodná doba, můžete vyzkoušet něco ostřejšího. Třeba trochu adrenalinu nebo tvořivosti nebo něco, co jste ještě nikdy nedělali.

Okomentovat

Top zážitky