facebook_pixel

Poslední místa divoké přírody na Zemi

Renata Blažková

S postupující modernizací světového společenství dochází k objevování posledních koutů Země, které lidem ještě zůstaly skryty. Bohužel mimo modernizaci a urbanizaci dochází k zásadní devastaci celé naší přírody, která tu byla dávno před námi… Pojďte si společně s námi připomenout Světový den divoké přírody a podívat se, kde můžete nalézt přírodu stále nedotčenou člověkem!

Galapágy

Ostrov situovaný v Jižní Americe je známý neobyčejnou přírodní krásou. Galapágy jsou domovem mnoha živočišných druhů, které nenajdete nikde na světě – mořští ještěři, zvláštní druhy želv, tučňáků a lvounů, přes 400 druhů ryb a 800 druhů měkkýšů. Lidská populace na ostrově čítá pouze 23 tis. obyvatel.

 

Papua Nová Guinea

Toto místo naleznete v západní části Pacifiku a jeho populace je 1,7 mil. obyvatel. Stejně jako Galapágy, Papua Nová Guinea je známá tropickými deštnými pralesy a vulkanickými horami. Drsný terén znemožňuje stavbu masivní komunikace i objevování nových živočišných druhů na tomto území. V džungli lze nalézt desítky druhů savců i plazů, stovky druhů hadů a tisíce druhů motýlů; navíc se předpokládá, že mnoho rostlinných i živočišných druhů uvnitř pralesa je stále neobjevených.

 

Seychelly

Seychelly jsou velmi populární turistickou destinací v Indickém oceánu, která si ovšem uchovala kouzlo nedotčené přírody. Souostroví je tvořeno 115 ostrůvky a polovina celého území je chráněna státem (nejvyšší procento ochrany státní půdy na světě). Nedotčené písečné pláže dosahují až stovek kilometrů. Můžete nalézt tisíce ohrožených druhů flóry a fauny – jako například národní symbol, Seychellský černý papoušek.

 

Antarktida

Kontinent a nejchladnější místo na Zemi si rovněž zachovává původní dramatickou krásu. Antarktida je z 96 % pokryta ledem, který je místy až 1,6 km silný. Ovšem pozor na globální oteplování, nemusí to tak zůstat na pořád!!! Drsné místo pro člověka naopak svědčí některým živočišným druhům, uzpůsobeným k mrazivým podmínkám. Tučňáci, velryby a mořští ptáci tak žijí ve své vlastní rezervaci, kam lidé pouze přicházejí dělat vědecké výzkumy.

 

Namibie

Namibie v jižní Africe je jedna z nejřidčeji osídlených zemí světa. Poušť Namib je domovem čtvrtiny světové populace gepardů – 2500 kusů. Pobřeží skýtá objevování mořského života, který je obdivován pro svou nedotčenou krásu. Namibie nabízí poušť, vodopády, krátery i petroglyfy – a rozhodně patří mezi jednu ze zemí pyšnících se divokou přírodou.

 

Bhutan

Bhutan je himalájským rájem, který je neobyčejně pokojný a čistý, Zhruba 60% povrchu pokrývá les, a zbytek země je státem chráněná rezervace. Drsné hory a malebné údolí dávají velký prostor biodiversitě – monzunové lesy, alpinské louky i ledovce. Krásná a tichá příroda, buddhisté žijící tradičním způsobem a žádné plastové výrobky!

 

Poušť Atacama, Chile

Místo, kde skutečně nikdy neprší. Pouze solná jezera, písek a zbytky lávy. Tato poušť je tak pustá, že na ni NASA dělá průzkumy, následně používané na Marsu. Veškeré naměřené hodnoty jsou extrémní – chlad i horko. Z rostlin vydrží zdejší podnebí hlavně kaktusy, ze zvířecí říše zase plazi, ptáci a kriticky ohrožený pes horský. I přesto, že pustina nahání trochu strach, poušť Atacama je jedinečné místo na planetě Zemi.

 

Pochopitelně, míst s divokou nedotčenou přírodou najdete více… Které je vaše oblíbené?

Pokud se vám po nějakém hezkém koutě přírody zastesklo, nezoufejte! Co takhle vyzkoušet nejhezčí ferratu Česka v Údolí Jizery u Semil a Bítouchova?

Okomentovat

Top zážitky