S postupující modernizací světového společenství dochází k objevování posledních koutů Země, které lidem zatím zůstaly skryty. Bohužel mimo modernizaci a urbanizaci dochází k zásadní devastaci celé naší přírody, která tu byla dávno před námi. Pojďte si společně s námi připomenout Světový den divoké přírody, který se koná 3. března, a podívejte se, kde můžete nalézt přírodu stále nedotčenou člověkem!

Galapágy

Souostroví situované v Jižní Americe je známé neobyčejnou přírodní krásou. Galapágy jsou domovem mnoha živočišných druhů, které najdete jen tady – mořští ještěři, zvláštní druhy želv, tučňáků a lvounů, přes 400 druhů ryb a 800 druhů měkkýšů. Souostroví zahrnuje 19 ostrovů a desítky malých ostrůvků, útesů a skalisek. Galapágo značí želvu, název tedy v překladu znamená „želví ostrov„.

Papua Nová Guinea

Toto místo naleznete v západní části Pacifiku a jeho populace je 1,7 mil. obyvatel. Na ostrově žije několik kmenů. Zajímavostí je, že u některých se stále objevuje praktikování rituálního kanibalismu. Papua Nová Guinea je známá tropickými deštnými pralesy a vulkanickými horami. Drsný terén znemožňuje stavbu masivní komunikace i objevování nových živočišných druhů na tomto území. V džungli lze nalézt desítky druhů savců i plazů, stovky druhů hadů a tisíce druhů motýlů. Navíc se předpokládá, že mnoho rostlinných i živočišných druhů uvnitř pralesa je stále neobjevených.

Seychely

Seychely jsou velmi populární turistickou destinací v Indickém oceánu, která si uchovala kouzlo nedotčené přírody. Souostroví je tvořeno 115 ostrůvky a polovina celého území je chráněna státem (nejvyšší procento ochrany státní půdy na světě). Nedotčené písečné pláže dosahují až stovek kilometrů. Můžete zde nalézt tisíce ohrožených druhů flóry a fauny. Národním symbolem je Seychelský černý papoušek.

Antarktida

Nejchladnější místo na Zemi si rovněž zachovává původní dramatickou krásu. Podnebí a krajina jsou na Antarktidě tak drsné, že se tu nikdy neusadili žádní obyvatelé natrvalo. Vidět tu můžeme jen vědce. Antarktida je z 96 % pokryta ledem, který je místy až 1,6 km silný. Ovšem pozor na globální oteplování, nemusí to tak zůstat na pořád!!! Drsné místo pro člověka naopak svědčí některým živočišným druhům, uzpůsobeným k mrazivým podmínkám. Tučňáci, velryby a mořští ptáci tak žijí ve své vlastní rezervaci, kam lidé pouze přicházejí dělat vědecké výzkumy.

Namibie

Namibien se nachází v Jižní Africe a je jedna z nejřidčeji osídlených zemí světa. Namibská poušť je domovem čtvrtiny světové populace gepardů (2500 kusů). Pobřeží skýtá objevování mořského života, který je obdivován pro svou nedotčenou krásu. Namibie nabízí poušť, vodopády, krátery, petroglyfy a rozhodně patří mezi jednu ze zemí pyšnících se divokou přírodou.

Bhutan

Bhutan je himalájským rájem, který je neobyčejně pokojný a čistý, Zhruba 60% povrchu pokrývá les a zbytek země je státem chráněná rezervace. Drsné hory a malebné údolí dávají velký prostor biodiversitě (monzunové lesy, alpinské louky i ledovce). Krásná a tichá příroda, buddhisté žijící tradičním způsobem a žádné plastové výrobky, nádhera, že?

Poušť Atacama, Chile

Místo, kde skutečně nikdy neprší. Naleznete zde pouze solná jezera, písek a zbytky lávy. Tato poušť je tak pustá, že na ni NASA dělá průzkumy, které následně používá na Marsu. Veškeré naměřené hodnoty jsou extrémní – chlad i horko. Z rostlin vydrží zdejší podnebí hlavně kaktusy, ze zvířecí říše zase plazi, ptáci a kriticky ohrožený pes horský. I přesto, že pustina nahání trochu strach, poušť Atacama je jedinečné místo na planetě Zemi.

Samozřejmě existují další místa s nedotčenou přírodou. Které je vaše oblíbené?

Další zajímavé články najdete v naší kategorii Zajímavosti a novinky.