facebook_pixel

Pragulic – očima lidí bez domova

Simona Horackova

Zážitkové dárky jsou různé – masáže, večeře na Vltavě, let balonem, surfing, jízda na terénní čtyřkolce, výcvik jednotky rychlého nasazení, tandemový paragliding v Beskydech, paintball, snowkiting, střelba na střelnici, jízda v nadupaných fárech, landkiting a další. Především jde o adrenalinové nebo romantické akce, proto možná někoho překvapí zážitkový dárek, poznej Prahu očima lidí bez domova. Vyzkoušet si na vlastní kůži, jak žijí v naší metropoli bezdomovci, může být poučné – začnete si více vážit svého domova.

Pro zajímavost!

Odhaduje se, že v Česku žije cca 60 tisíc bezdomovců.  Čtvrtinu tvoří ženy, dvanáct procent mladí do 18 let a deset procent senioři nad 65 let. Nejvíce bezdomovců je podle výzkumu v Moravskoslezském kraji (13,8 tisíc) a v Praze (9,5 tisíc). Nejméně lidí bez domova žije v Královéhradeckém (1,6 tisíce), Karlovarském a Pardubickém kraji (shodně 2,1 tisíce).

Život bezdomovce je plný strachu a chudoby

Neustále musí hledat místo k přespání a jídlo, snaží se vyhnout zlým lidem; nikdy nemůžete být jisti, že jste v bezpečí – obavy mají i z policie. Úplná svoboda je sice příjemná, ovšem když žijete bez přístřeší a nepatříte k nikomu, jako byste nežil. Prostředí přežití v Praze: území poblíž metra a nákupních center, městských parků, kulturních center a centrálních ulic.

Chcete si i vy vyzkoušet pár hodin, jaké je to býti bezdomovcem v naší matičce Praze?

Směle do toho!

V tomto případě jde skutečně o originální dárek.  Průvodce (bezdomovec) vám bude vyprávět o svém útrpném životě bez domova.  Projde s vámi místa, kde se kolikrát hraje o holý život. Maso mnozí nejedli řadu let, kousek chleba a laciné víno – to je denní strava. Případně si mohou zajít do azylového domu sv. Terezie v Praze, kde jim dovolí se osprchovat a koupit si za 5 Kč polévku, pečivo, šálek kávy a čaj mají zdarma.

Okomentovat

Top zážitky