facebook_pixel

Romantika, sport či krásné výhledy? – LOM HÁDY

Kateřina Procházková

Co jsou Hády, a kde se přesně nachází?

Hády jsou souhrnné označení pro oblast vápencových lomů Džungle, starý a nový Městský lom a Růženin lom, která se nachází na okraji Brna mezi městskými částmi Maloměřice, Vinohrady a Líšeň v oblasti Hádecké planiny. Celý komplex je situován přibližně 8 kilometrů od centra.  Společně s televizním vysílačem se řadí mezi jednu z největších kuriozit města.

Proč lom navštívit?

Lom se stává velice často vyhledávanou destinací nejen pro krásnou přírodu, která je přínosem pro výzkumy ekologů, poskytuje domov teplomilným živočichům a rostlinám, ale také pro turisty. Díky nejvyššímu bodu, který se nachází 428 metrů nad mořem, lom nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na město. Za pěkného počasí lze vidět kopce jižní Moravy a Pálavu.  Z toho důvodu je také často navštěvován mladými páry, které zamilované chvilky prožívají při západu slunce nad Brnem, či piknikem na rozsáhlých loukách.

Romantika, sport či krásné výhledy? - LOM HÁDY_2

Mimo impozantní výhledy lom poskytuje prostor i pro rekreační sportovní turistiku. Je zde několik stezek vhodných pro jízdu na kole a  nordic walking. Značené naučné stezky vás mohou dovést do přírodní rezervace Hádecká planina, Velká Klajdovka, nebo Kavky. Přilehlé lesy se napojují až na oblast Moravského Krasu.

Dobrodruhy a otužilce lákají vápencová jezírka v lomu Růženín. Tato jezírka jsou obehnaná plotem a lze k nim i do lomu vstoupit pouze vyhraněnými vstupy. Koupel v jezírkách je zakázána, jelikož narušuje místní faunu a flóru.

Pokud jste modelka, či fotograf pravděpodobně i pro vás bude lom atraktivní. Nádherná příroda, fascinující výhledy a některá nerušená místa nabízí prostor pro profesionální i amatérskou tvorbu fotografií.

Důležité je také podotknout, že se v přilehlém okolí nachází Lama centrum Hády, kde jsou v chovu nejen lamy Alpaky, ale i ovečky, zakrslé kozy a králíčci. Vstup do prostor centra je omezený časově a za poplatek. Více naleznete na stránkách lamacentrum.cz .

Jak se k lomu dostanete?

Pokud jste obyvateli jiného města, či žijete v Brně a vlastníte automobil, bude pro vás ideální jet tímto dopravním prostředkem. Přímo k lomu nejezdí žádný spoj MHD (městské hromadné dopravy). Těsně u lomu se nachází zdarma dostupné Parkoviště nad Klajdovkou. Právě z tohoto bodu vede několik stezek pro pěší turistiku.

V případě, že byste automobil neměli a nacházeli se na Hlavním nádraží, bude vás čekat cesta tramvají č. 2 a poté přestup na autobus č. 201. Druhou variantou je kombinace tramvaje č. 8 a 14 minutový pěší přesun. Existuje i třetí varianta. Můžete zvolit vlak S2 / S3 a poté opět přesednout na autobus č. 201.

Více informací naleznete na níže přiložených schématech, či na webových stránkách pro vyhledání dopravních spojů: moovitapp.com.

Okomentovat