facebook_pixel

Úniková hra – co to vlastně znamená?

Jana Prascakova

Pozorní čtenáři či posluchači si jistě všimli, že v poslední době se pojem „Úniková hra“ skloňuje ve všech pádech. Ti aktivnější si únikovou hru vyzkoušeli i na vlastní kůži. I my ve Stips.cz jsme se rozhodli prozkoumat blíže, co to vlastně znamená, odkud to k nám přišlo, jaká je situace ve světě a jaká v českém prostředí.

Naše doporučení: Úniková hra – detektivky

Úniková hra, aneb „Exit“ je dobrodružná hra, ve které musí hráči v určitém časovém limitu projít několika místnostmi a vyřešit náročnou hádanku, odpovědět správně na otázky, rozluštit šifru nebo hlavolamy, vyhnout se falešným stopám a přibližovat se tak k nalezení řešení, aby se mohli dostat do další místnosti. Jde tak o originální kombinaci zábavy, logického myšlení a týmové spolupráce.

Úniková hra – co to vlastně znamená?Naše doporučení: Úniková hra – výzvy

Původ má tato netradiční hra v Japonsku, a to po vzoru počítačové hry s názvem „escape the room“ (v překl. unikni z místnosti). První reálná úniková hra se odehrála v japonském Kjótu v roce 2008. Koncept počítačové hry promítnutý do reálného světa se uchytil nejen v místě zrození, ale také v USA, Evropě, Austrálii a mnoha asijských zemích. Každá místnost je uzpůsobená do určité tématiky, unikat se tak musí například z vězení, vesmírné stanice nebo laboratoře. Tvůrci jednotlivých místností využívají svou fantazii na plné obrátky, a tak kromě samotné úpravy interiéru se hráči mohou těšit na zvukové i světelné efekty (které také velmi často slouží jako vodítko k nalezení klíče ven).

Naše doporučení: Úniková hra – věda a záhada

Úniková hra – co to vlastně znamená?V roce 2015 hráči mohli navštívit přes 2 800 únikových místností po celém světě. V českém prostředí se hráči můžou setkat s Únikovou hrou na motivy Sherlockovy kanceláře, pracovny šíleného doktora, alchymistovy komnaty, černého pokoje, golemovy skrýše, hackerova doupěte, heydrichiády, Karla IV., stroje času, tajného sklepa, železné opony, da Vinci room a mnoho dalších. Navíc výběr není konečný, nové a nové Únikové místnosti se v České republice stále ještě vytváří.

Jako způsob relaxace je to opravdu výborná možnost. Už jen zbývá dát dohromady Váš vítězný tým a jako první uniknout z místnosti plné hádanek a hlavolamů!

Okomentovat