facebook_pixel

Velikonoční speciál – jiný kraj, jiný mrav

Renata Blažková

Při slově Velikonoce si u nás každý okamžitě vybaví koledu, pomlázku a barvená vajíčka. I když jiným státům může připadat „šupání“ děvčat trochu drastické, u nás se tyto svátky těší velké oblibě. Ale jak to o Velikonocích vypadá v jiných zemích?

 

Anglie, Amerika a Austrálie se shodují v lovu velikonočních vajíček. Vajíčka a sladkosti schová velikonoční zajíček po domě i zahradě, a děti si je musí samy najít. Obvykle se na počest Velikonoc pořádají dětské party a zábavy, při nichž vrstevníci loví vajíčka společně. 

 

Rakousku se na zelený čtvrtek jí vajíčko, které má zaručit štěstí a zdraví. Také se zakládají ohně, které oslavují jaro a mají „spálit zimu“. Němci zase barví vajíčka stejně jako my a někdy je házejí přes střechu domu, aby ho ochránili před úderem blesku. 

 

Existují ale i země s drastičtějšími zvyky než v Čechách. V Maďarsku je tradicí polévat ženu vodou, aby byla plodná. Ve vesničkách na Filipínách věřící nosí kříž a nechávají se ukřižovat na znamení pokání. V Mexiku se lidé vydávají do ulic s pytli plnými sladkostí, které představují Jidáše. Pytle se věší, zapalují nebo se do nich tluče holí. 

 

A neměli bychom zapomenou na pravoslavné Velikonoce, které se obvykle slaví v jiném termínu. V Řecku se v rodinách pořádají veliká vajíčkové bitvy – hra, v níž je úkolem rozbít vajíčko protivníka svým vajíčkem. V Rusku se nosí do kostela potraviny, kterým je požehnáno. Jejich konzumací si rodiny zajišťují štěstí a zdraví. 

 

Ve Španělsku se zase pořádají loučové průvody so sochami světců a Ježíše Krista. Účastníci mají dlouhé pláště s bílými kápěmi, a řetězy na znamení pokání. 

 

Pokud byste s přáteli o Velikonocích rádi zažili trochu adrenalinu, co takhle si zařádit na terénních čtyřkolkách? Určitě by to Velikonocům přidalo šťávu!

Okomentovat

Top zážitky

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.