facebook_pixel

Velikonoční speciál – jiný kraj, jiný mrav

Renata Blažková

Při slově Velikonoce si u nás každý okamžitě vybaví koledu, pomlázku a barvená vajíčka. I když jiným státům může připadat „šupání“ děvčat trochu drastické, u nás se tyto svátky těší velké oblibě. Ale jak to o Velikonocích vypadá v jiných zemích?

 

Anglie, Amerika a Austrálie se shodují v lovu velikonočních vajíček. Vajíčka a sladkosti schová velikonoční zajíček po domě i zahradě, a děti si je musí samy najít. Obvykle se na počest Velikonoc pořádají dětské party a zábavy, při nichž vrstevníci loví vajíčka společně. 

 

Rakousku se na zelený čtvrtek jí vajíčko, které má zaručit štěstí a zdraví. Také se zakládají ohně, které oslavují jaro a mají „spálit zimu“. Němci zase barví vajíčka stejně jako my a někdy je házejí přes střechu domu, aby ho ochránili před úderem blesku. 

 

Existují ale i země s drastičtějšími zvyky než v Čechách. V Maďarsku je tradicí polévat ženu vodou, aby byla plodná. Ve vesničkách na Filipínách věřící nosí kříž a nechávají se ukřižovat na znamení pokání. V Mexiku se lidé vydávají do ulic s pytli plnými sladkostí, které představují Jidáše. Pytle se věší, zapalují nebo se do nich tluče holí. 

 

A neměli bychom zapomenou na pravoslavné Velikonoce, které se obvykle slaví v jiném termínu. V Řecku se v rodinách pořádají veliká vajíčkové bitvy – hra, v níž je úkolem rozbít vajíčko protivníka svým vajíčkem. V Rusku se nosí do kostela potraviny, kterým je požehnáno. Jejich konzumací si rodiny zajišťují štěstí a zdraví. 

 

Ve Španělsku se zase pořádají loučové průvody so sochami světců a Ježíše Krista. Účastníci mají dlouhé pláště s bílými kápěmi, a řetězy na znamení pokání. 

 

Pokud byste s přáteli o Velikonocích rádi zažili trochu adrenalinu, co takhle si zařádit na terénních čtyřkolkách? Určitě by to Velikonocům přidalo šťávu!

Okomentovat