facebook_pixel

Vinobraní

Jana Prascakova

Česká republika, zejména moravská vinařská oblast, je na celém světě známá i díky produkci dobrého vína. Vinobraní proto patří také tady doma k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším společenským akcím.
Velkolepá slavnost sklizně vinné révy, která se pořádá na podzim, má v České republice hluboké kořeny a skvělé zážitky si z těchto podzimních vinařských oslav odnášejí nejen milovníci vína, ale i děti. Tato velkolepá podzimní akce je většinou propojená s kulturním programem, hudebními vystoupeními a neoddělitelnou součástí je samozřejmě hlavně degustace různých odrůd vína a burčáku.

Historie vinobraní

Oslava vinobraní se ve větší míře rozšířila až v posledních desetiletích, přesněji v poválečném období. Do té doby byly tyto slavnosti dostupné pouze pro majetné a vyšší vrstvy obyvatelstva. Největší podobu tradičního vinobraní si zachovává hlavně vinařská oblast Morava, která je dodržováním tradic přímo vyhlášená. 
Oslavy vinobraní se konají zejména v září nebo říjnu, po zahájení sklizně vinné révy a lisovaní prvních hroznů z nové úrody. Výběry a ledové vína se můžou sklízet i v listopadu nebo prosinci. Dobu sklizně určuje technologická vyzrálost hroznů, t.z. poměr cukernatých složek, kyselin a aromatických látek v moštu.

V každé části Čech, či už ve městech, obcích, hradech nebo přímo ve vinicích, na Vás čeká rozmanitý a bohatý kulturní program, který završují lidové veselice. Hlavním smyslem vinobraní ale stejně zůstává degustace vína a především burčáku.

Vinobraní na podzim 2016

V současnosti se vinobraní slaví ve všech větších a významnějších městech, kde vinařská historie sahá do dávné historie. Známé vinařské slavnosti najdeme proto hlavně na Moravě, ale samozřejmě i v okolí Prahy.
Letos se na vinobraní a za početnými zážitky můžete vybrat také do historického městečka Česká Třebová od 23. do 25.9.2016, kde vinobraní má tradici už po několika desetiletí a slaví se pravidelně každý rok. Program ve České Třebové bude opravdu bohatý, takže na své si přijde určitě každý návštěvník.

Ve Valticích, hlavním městě vína, se můžete těšit na páteční kulturní gastrovečer a pestrý kulturní program s vinařským jarmarkem. Vinobraní se ve Valticích slaví od 30.9. do 1.10.2016 a to hned na dvou místech, na náměstí a v areálu CHÂTEAU VALTICE.

Obyvatelé hlavního města se můžou už dopředu připravit na více akcí spojených s vinobraním a zaznačit si do diáře různé termíny od začátku září až po polovinu října. Tradicemi a kulturními akcemi ožijí místa jako Pražský hrad, Jiřího z Poděbrad, Grébovka, hrad Karlštejn a mnoho jiných.

Začátek podzimu bude opravdu akční, proto nebude nouze o nové a hlavně vtipné zážitky. Vytáhnete s sebou partu kamarádů a také rodinu s dětmi! Víkendy na podzim jsou úžasné samy o sobě, tak proč si je nezpříjemnit skleničkou vína.

Nezapomeňte se s námi i ostatními čtenáři podělit s Vašimi typy, fotkami a zážitky z vinobraní v komentářích.

Okomentovat