Léto je za námi a už nás vítá babí léto. Během tohoto období si můžeme užívat poslední chvíle tepla a už se připravujeme na zimu. S tímto ročním obdobím přichází i atmosféra zaměřená spíše na trávení času ve vnitřních prostorech, a proto můžeme zamířit třeba do muzea nebo na nějakou zajímavou výstavu. Pro někoho je výstava či návštěva muzea nudnou ztrátou času, pro někoho je to právě skvěle strávený čas se špetkou historie či poznání něčeho nového, co ho zajímá, nebo zjištění faktů, které dříve vůbec netušil.

Muzeí, ze kterých si vybíráme a které bychom chtěli navštívit, je nespočet. Můžeme se rozhodnout, jestli se chceme dozvědět něco z technického odvětví, hudby, filmu atd. Muzeí je v Praze opravdu hodně a zabralo by nám to klidně celý rok, než bychom si všechny prošli. Všechna muzea a výstavy tu jsou z nějakého důvodu, proto bychom této možnosti měli být otevření a jít se učit něčemu dalšímu a novému. Tím spíš bychom toho měli využít, když se jedná o výstavu, která je vystavena jen na určitý čas, a ne na několik let.

Při výběru cílové destinace, muzea či výstavy, si musíme nejprve říci, co nás zajímá a na co bychom se chtěli jít podívat. Jak již bylo řečeno, muzeí a galerií je v Praze mnoho. Proto se musíme rozhodnout, zda bychom se chtěli jít podívat na umění, historii, techniku, nebo třeba na výstavu přírodovědeckého zaměření.

Umělecké zaměření muzeí

Muzeí a galerií je po Praze mnoho, avšak uměleckého zaměření je zde zastoupení nejvyšší. Do skupiny uměleckého zaměření patří například literatura, hudba, film, fotografie, architektura i malířství, a v neposlední řadě odívání. Proto je těžké se rozhodnout, do kterého muzea či galerie se půjdete podívat nejdříve.

Pokud se rozhodnete pro umění fotografie spojenou s architekturou a malířstvím, navštivte aktuální výstavu, v Galerii hlavního města Prahy, „Fešandy ze šuplíku“ – Sudek a sochy. Tato unikátní výstava je spojením fotografií a soch. Sochy, které Josefa Sudka zaujaly, jsou především české gotické madony a světice, kterým nazýval právě „fešandy“. Vystavené fotografie tu budou pouze do 27.9.2020, proto neváhejte, a přijďte se podívat na krásnou práci Josefa Sudka. Jako další zajímavou výstavou v Galerii hlavního města Prahy s tématikou fotografií, je retrospektivní výstava Antonína Kratochvíla, Fotoeseje, které představují vysoce expresivní a sugestivní fotografickou tvorbu. Akcentují aktuální stav lidského strádání, odcizení, smutku a bídy, ale i aroganci moci.

Pokud se zajímáte hlavně o malíře a jejich díla, navštivte např. DOX – Centrum současného umění, Mucha Museum, Veletržní palác s mnoha sbírkovými expozicemi, anebo Museum Kampa, kde se nachází největší kolekce děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – Františka Kupky.

Jestli vás zajímá krása architektury, navštivte např. Lapidárium Národního muzea, kde je k vidění největší česká státní sbírka kamenných plastik a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech. Jako dalším skvostem světové architektonické avantgardy je Müllerova vila, ve které uvidíte prvotřídní svobodomyslnou práci architekta Adolfa Loose, která ovlivnila díla generace jeho současníků i následovníků. Jedná o spojení moderního funkcionalismu a klasicistního anglického stylu. Pokud vás však zajímá Český kubismus, zajděte se podívat na stálou expozici Expozice Český kubismus do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Zajímá-li vás však více hudba, neváhejte navštívit stálou expozici v Českém muzeu hudby, ve kterém je k vidění na 700 000 dokladů hudební historie, např. rozsáhlý notový archiv, fonotéka, sbírka hudebních nástrojů a mnoho dalšího. Součástí Českého muzea hudby je i Muzeum Antonína Dvořáka a Muzeum Bedřicha Smetany. Muzeum Antonína Dvořáka sídlí v Michnově letohrádku na Novém Městě, někdy zvaném i Vila Amerika. Stálá expozice nabízí lidem k vidění dokumenty k životu a dílu právě Antonína Dvořáka. Stejně tak i Muzeum Bedřicha Smetany nabízí k vidění sbírkové fondy dokumentující život a dílo Bedřicha Smetany. Zároveň je zde znázorněna i jeho doba a osudy jeho děl doma i v cizině od 19. století do současnosti. Na tuto stálou expozici se přijďte podívat do jedné z nejkrásnější novorenesanční budovy hned vedle Karlova mostu. Jako dalším místem, které nabízí stálou expozici k prohlédnutí, je Lobkowiczký palác, ve kterém můžete vidět originální rukopisy – partitury a manuskripty od Beethovena a Mozarta, včetně Beethoveny čtvrté a páté symfonie a Mozartovy instrumentace Händelova Mesiáše.

S hudbou je úzce spojeno i filmové zaměření, a muzea zaměřená na film vám můžeme doporučit např. NaFilM – Národní filmové muzeum, kde se dozvíte opravdu vše od počátku filmu až po současné technologie, nebo Muzeum Karla Zemana. Karel Zeman je považován za zakladatele československého animovaného filmu, tudíž byste si tuto expozici neměli nechat ujít. V Muzeu Karla Zemana uvidíte jeho celoživotní dílo, jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století, a v neposlední řadě i tvorbu prvních animací. Muzeum je pojato hravým způsobem a můžete si tak trikové postupy, které Karel Zeman používal ve svých filmech, vyzkoušet i na vašich vlastních fotoaparátech a videokamerách.

Pro nadšence literatury Praha nabízí např. Franz Kafka Museum, které se nachází v prostorách Hergetovy cihelny na malostranském břehu Vltavy. Výstava Franze Kafky je rozdělena do dvou částí – Existenciální prostor a Imaginární topografie.

Odkaz na oficiální stránky Muzea Franze Kafky

Jako dalšími zajímavými expozicemi, které můžeme svým způsobem zahrnout do uměleckého zaměření, jsou Muzeum voskových figurín Grévin Praha a Galerie ocelových figurín. Jak název muzea Muzeum voskových figurín napovídá, jedná se o expozici zejména figurín známých osobností vyrobené právě z vosku. Jedná se o špičkovou práci předních českých sochařů, architektů i vizionářů. Zatímco Galerie ocelových figurín nám nabízí proniknout do světa sci-fi, fantasy, komiksu, pohádek, ale i do pop kultury a motoristických hitů.

Kdo by se však chtěl něco dozvědět o historii odívání, historických oděvech, textilu jako takovém a doplňcích z období 1850 – 1930, navštivte soukromé Muzeum Kouzlo starých časů na Malé Straně.

Odkaz na oficiální stránku Muzea Kouzlo starých časů

Technické zaměření muzeí

Všichni určitě známe firmu Apple. Ale byli jste se už podívat v jejich unikátním Apple Muzeu? Kdo nebyl, měl by určitě jít. Uvidíte tam celkem 472 originálních výrobků Apple, Next a Pixar, a samozřejmě i první počítač Apple 1, který Steve Jobs spolu se Stevem Woziakem sestrojili v garáži svých rodičů. Uvidíte tam ikonické „jablíčkové“ produkty i nejmodernější technologii. Jako další expozicí s technickým zaměřením je např. Muzeum městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích, pro milovníky vlaků Království železnic na Smíchově, a nesmí chybět Národní technické muzeum, které sice má v názvu „technické muzeum“, ale expozic z různých odvětví v něm najdeme spousty. Můžete tam tedy shlédnout expozici z oboru dopravy, techniky v domácnosti, astronomii a tiskařství, a zároveň i expozici věnovanou cukrovarnictví - „Cukr a čokoláda“.

Historické zaměření muzeí

Mnoho lidí o historii nechce ani slyšet a zajímá ho pouze budoucnost. Ze zásadních historických událostí bychom se měli ponaučit, ale největší úctu historii můžeme složit tak, že se o ní budeme zajímat a nebudeme ji přehlížet. Historii spojenou s židovskou tématikou máme dlouhou. Nejvíce však známe období 2. světové války, ale Židé s námi mají společnou historii mnohem delší. Přijďte se tedy podívat na Židovské muzeum v Praze - Maiselovu synagogu, která byla postavena již v roce 1590. Kvůli požáru však není trojlodní chrám původní, proto ho po přestavění do novogotické podoby můžete aktuálně vidět v samotném srdci Prahy. Židovské muzeum nabízí i mnoho dalších expozic i výstav s židovskou tematikou.

Odkaz na oficiální stránku Židovského muzea

Další expozicí s historickou a technickou tématikou je Letecké muzeum Kbely, která spadá pod správu Vojenského historického ústavu Praha. Expozice nám ukazuje zejména historii československého a českého letectví, hlavně vojenského. Nachází se v něm 275 letadel, z toho některé jsou k vidění v halách a jiné jsou v nekrytých expozičních prostorech. Vojenský historický ústav Praha nabízí jako další stálou expozici např. Armádní muzeum na Žižkově, Vojenské technické muzeum Lešany a také Národní památník hrdinů heydrichiády. Vojenský historický ústav však nabízí i spoustu dalších stálých expozic, proto se podívejte na jejich stránky, které by vás zajímaly. Stačí si jen vybrat, do kterého se chcete podívat nejdříve.

Historie není však jen o válce, ale i jen o událostech, které se staly v minulosti. Mezi zajímavé expozice patří např. Muzeum Karlova mostu přímo u Karlova mostu nebo také Dům u Zlatého prstenu na Starém Městě, který je zaměřen na urbanismus pražského území a na dobu panování Karla IV. a lucemburské dynastie. Pro poznání doby za vlády Komunismu je v Praze Muzeum Komunismu, které nastiňuje pohled na každodenní život, politiku, historii, sport, ekonomiku, vzdělání, armádu, policii, cenzury a mnoho dalšího. Z časového hlediska se expozice věnuje zejména období totalitního režimu od únoru 1948 do listopadové Sametové revoluce v roce 1989.

Přírodovědecké zaměření muzeí

Mezi nejznámější přírodovědecká muzea patří Národní muzeum. Založeno bylo v roce 1818, avšak uchovává v sobě více než 15 milionů sbírkových předmětů starých již několik miliard let až po současnost. V Národním muzeu tak můžete shlédnout největší sbírku přírodnin. Národní muzeum není jen budovou na Václavském náměstí, je to také jedna z nejvýznamnějších pražských budov, prohlášena v roce 1962 za kulturní památku.

Další muzeum spadající do přírodovědeckého zaměření patří i Národní zemědělské muzeum. Jako stálé expozice tam naleznete např. „Zemědělství“, „Živá zahrada výhledů“, nebo třeba „Myslivost“. Stálých zajímavých expozic je tam samozřejmě více, proto neváhejte a vydejte se tam.

Ostatní muzeí

Je i spousta zajímavých muzeí, která nejdou zařadit do žádné skupiny. Mezi zajímavá muzea patří např. Muzeum fantastických iluzí, muzeum pro malé i velké Muzeum lega, nebo také Muzeum smyslů. Jako další muzea můžeme doporučit např. Muzeum Policie České republiky, Muzeum pražského vodárenství a jako národní poklad Muzeum českého piva.

Muzeí a výstav je po Praze mnoho, které jsme tu vůbec nezmínili. Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete, jaké výstavy nebo muzea se vám líbila, a která byste doporučili ostatním.

Seznam muzeí a výstavišť v Praze

  • Absintherie Muzeum
  • Apple muzeum Praha
  • Archeologický park Liboc
  • Armádní muzeum Žižkov
  • Ateliér Josefa Sudka Galerie
  • Atrium na Žižkově Galerie
  • Bílkova vila Galerie
  • České muzeum hudby
  • České muzeum výtvarných umění v Praze
  • Chlupáčovo muzeum historie Země
  • Chodovská tvrz Galerie
  • Chvalský zámek Muzeum
  • Císařská konírna Galerie
  • Dům U Kamenného zvonu Galerie
  • Dům U Zlatého prstenu Galerie
  • Ekotechnické museum
  • Franz Kafka museum
  • Galerie AMU
  • Galerie Artefin
  • Galerie Bratří Čapků
  • Galerie České spořitelny
  • Galerie FAMU
  • Galerie hlavního města Prahy
  • Galerie Jaskmanický
  • Galerie Josefa Fragnera
  • Galerie Josefa Sudka
  • Galerie kritiků
  • Galerie Mánes
  • Galerie Nová síň
  • Galerie panenek DollsLand
  • Galerie Rudolfinum
  • Galerie Václava Špály
  • Galerie Velryba
  • Galerie Vrtbovské zahrady
  • Galerie Vyšehrad
  • Galerie Zlatá husa
  • Galerie Zlatá lilie
  • Hollar Galerie
  • Hrdličkovo muzeum člověka Přírodovědecké fakulty UK
  • Hudební fakulta Akademie múzických umění Galerie
  • Hvězdárna Ďáblice Muzeum
  • Institut umění – Divadelní ústav Muzeum
  • Jízdárna Pražského hradu Galerie
  • Keplerovo muzeum
  • Klášter sv. Anežky České Galerie
  • Klausová synagoga Muzeum
  • Královský letohrádek Galerie
  • Langhans Galerie Praha Galerie
  • Lapidárium Národního muzea
  • Letecké muzeum Kbely
  • Letohrádek Hvězda Muzeum
  • Letohrádek Kinských, Národopisné muzeum
  • Loreta Muzeum
  • Maiselova synagoga Muzeum
  • Maroldovo panorama Muzeum
  • Městská knihovna v Praze Galerie
  • Míčovna Pražského hradu Galerie
  • Mineralogické muzeum Přírodovědecké fakulty UK
  • Muchovo muzeum
  • Müllerova vila Muzeum
  • Museum Kampa
  • Muzeum a archiv populární hudby
  • Muzeum alchymie Praha
  • Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
  • Muzeum Antonína Dvořáka
  • Muzeum Bedřicha Smetany
  • Muzeum družstevnictví
  • Muzeum gastronomie
  • Muzeum historických nočníků a toalet
  • Muzeum hlavního města Prahy
  • Muzeum hraček Praha
  • Muzeum hracích strojů v Praze
  • Muzeum Hradní stráže
  • Muzeum iluzivního umění Praha
  • Muzeum Jaroslava Ježka
  • Muzeum Karla Zemana
  • Muzeum Karlova mostu
  • Muzeum kávy Alchymista
  • Muzeum komunismu
  • Muzeum Kouzlo starých časů
  • Muzeum městské hromadné dopravy v Praze
  • Muzeum miniatur
  • Muzeum moderního skla Ziba
  • Muzeum Montanelli
  • Muzeum piva v Praze
  • Muzeum Policie České republiky
  • Muzeum Pražského Jezulátka
  • Muzeum pražského vodárenství
  • Muzeum pražských pověstí a strašidel
  • Muzeum PRE, Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky
  • Muzeum sexuálních pomůcek a hraček
  • Muzeum útrpného práva a mučících nástrojů
  • Muzeum voskových figurín
  • Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
  • Muzeum záchranných služeb a zdravotnické techniky
  • Nadace a centrum pro současné umění Galerie
  • Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
  • Národní filmové muzeum
  • Národní galerie v Praze
  • Národní kulturní památka Vyšehrad Muzeum
  • Národní muzeum
  • Národní památník hrdinů heydrichiády Muzeum
  • Národní památník na Vítkově Muzeum
  • Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
  • Národní technické muzeum
  • Národní zemědělské muzeum
  • Národopisné muzeum viz Letohrádek Kinských
  • Nejvyšší purkrabství Pražského hradu Galerie
  • Obecní galerie Beseda
  • Obrazárna Pražského hradu Galerie
  • Palác Kinských Galerie
  • Památník F. Palackého a F. L. Riegra Muzeum
  • Památník národního písemnictví Muzeum
  • Pinkasova synagoga Muzeum
  • Pivovarské muzeum U Fleků
  • Planetárium a hvězdárna Hlavního města Prahy Muzeum
  • Planetárium Praha
  • Plynárenské muzeum
  • Podskalská celnice na Výtoni Muzeum
  • Poštovní muzeum Praha
  • Pražský hrad Galerie
  • První pražské hasičské muzeum
  • Rakouský kulturní institut v Praze Galerie
  • Salmovský palác Galerie
  • Salvador Dalí Enigma Muzeum
  • Schwarzenberský palác Galerie
  • Skanzen Řepora Muzeum
  • Slavia Museum
  • Soukromé muzeum LEGA
  • Španělská synagoga Muzeum
  • Stará čistírna odpadních vod (Praha-Bubeneč) Muzeum
  • Staroměstská radnice Galerie
  • Staronová synagoga Muzeum
  • Starý královský palác Galerie
  • Starý židovský hřbitov a obřadní síň
  • Štefánikova hvězdárna Muzeum
  • Šternberský palác Galerie
  • Strahovský klášter
  • Tereziánské křídlo Galerie
  • The Chemistry Gallery
  • Topičův salon Galerie
  • Trmalova vila - Kotěrovo centrum Muzeum
  • Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
  • Ústřední archiv a muzeum Církve československé husitské
  • Valdštejnská jízdárna Galerie
  • Veletržní palác Galerie
  • Vojenský historický ústav Muzeum
  • Windsurfingmuseumprague, muzeum windsurfingu
  • Zámek Troja Galerie
  • Zdravotnické muzeum Národní lékařské knihovny
  • Židovské muzeum v Praze