Praha 5 má v sobě mnoho nádherných historických staveb, parků a všeho, na co si jen vzpomenete. Vybrala jsem pro vás jen pár z nich tak, abych dala příklad alespoň z každého odvětví. Vybrat je nebylo snadné, a tak doufám, že budete chtít poznat Prahu 5 co nejvíce sami, protože tu zdaleka není uvedeno vše, co byste na Praze 5 znát měli.

Prokopské a Dalejské údolí

Tento přírodní park a malebné chráněné území v sobě skrývá mnoho nádherných scenérií. Nejenže to je skvělé místo na procházku s rodinou, ale naleznete tu i přírodní úkazy, které normálně v přírodě nenajdete.

Skalní jezírko

Skalní jezírko je také často nazýváno jako Prokopské či Hlubočepské. Vzniklo již na počátku 20. století, a to díky vápencové těžbě, která pomocí dynamitů otevřela cestu podzemní vodě, která krásně těžený lom zatopila. Vyvěraná voda pohltila veškeré vybavení lamačů, které tam v současné době již není. V současné době je lom u jezírka využíván jako příjemné místo s výhledem na klidnou hladinu zatopeného lomu a strmé plotny vápencových stěn obklopující jezírko. Zatopený lom se dá také použít jako místo na koupání, ikdyž v současné době není zcela čistý.

Skalní jezírko je také známo i díky filmovému zpracování, např. ve filmu Pelíšky a větou „Rozkaz zněl jasně: muž s koženou brašnou nesmí projet za každou cenu!“, kterou známe všichni. Podívejte se tedy na filmový úryvek z Pelíšků a přijďte se sem podívat, kde to bylo přesně natáčené. Toto místo krásně uvidíte i z vrcholků vápencových stěn, na které se dá z příchozí cestičky vylézt a nahoře najdete pochozí vyhlídku, ze které krásně uvidíte celou vodní plochu. Na vyhlídku ale doporučuji vzít pevnější boty a určitě to není vhodné pro malé děti.

Lom u jezírka také nabízí naučnou stezku Údolím Dalejského potoka nenáročným terénem o délce 6,5 km. Celá trasa je dobře značena zelenou turistickou značkou a je tedy vhodná i pro rodiny s kočárky a také cyklisty. Poučná stezka začíná v Řeporyjích na náměstí a dojdete až do Hlubočep pod viadukty, právě přes lomy u jezírka.

Mapa Prokopské údolí zde

Viadukty Buštěhradské dráhy

Tyto dva viadukty jsou jediné svého druhu na Praze 5 a jsou součástí Prokopského a Dalejského údolí. První viadukt je vysoký 21 metrů a je tvořen sedmi kamennými oblouky, pod kterými vede silnice mezi Zlíchovem a Barrandovem. Druhý viadukt je vysoký necelých 20 metrů a je tvořen pěti oblouky. Tyto viadukty vznikly při rozšíření Buštěhradské dráhy již v sedmdesátých letech 19. století a přemostily tak Dalejské údolí. Zároveň si získaly název pražský Semmering podle první evropské vysokohorské železnice v Rakousku zvané Semmering, které svou vzdálenou podobností připomíná onen rakouský Semmering. Své pojmenování může být přisuzováno i kvůli vlastní výjimečnosti a zároveň těžkému technickému zpracování, což je vlastně taky takový malý zázrak. Na délce zhruba dvacet kilometrů překonává výškový rozdíl téměř 180 metrů se stoupáním místy až 16 promile, což není málo. Jedná se tedy o vynikající technickou památku, kterou stojí za to vidět. Můžete si viadukty prohlédnout také ze sedadla vlaku po trati vedoucí ze Smíchova do Hostivic.

Jestli však půjdete naučnou stezkou Údolím Dalejského potoka, konečná stanice této cesty končí také u viaduktu, který někteří spojují právě s pražským Semmeringem. To však není zcela pravda, ale je součástí stejné trati a vystaven byl zároveň i s viadukty Buštěhradské dráhy. Mnozí si je mohou i plést a nedivila bych se. Vystavěny jsou ve stejném stylu, akorát je vzdálen 800 metrů od „pravého“ pražského Semmeringu, který je na mapách uváděn chybně, a to pod názvem Jihovýchodní viadukt. Všechny viadukty jsou nádherné a každý by měl navštívit toto místo už kvůli poctě 1200 dělníkům, kteří se na stavbě těchto velkolepých viaduktů podíleli.

Mapa Jihovýchodní viadukt zde

Větrací věže strahovského tunelu

Jak již název věží napovídá, jedná se o věže, které odvádějí výfukové zplodiny ze strahovského tunelu. Tyto věže jsou vysoké 48 metrů a jsou velkou dominantou celého Strahovského kopce, který každý známe díky již nefungujícímu strahovskému stadionu. Tyto věže jsou zcela funkční, a nejde jim odepřít jejich přitažlivost. Tyto dvě krásné štíhlé věže sice odvádějí vzduch a motorové zplodiny ven, ale nejsou soběstačné. Vzduch musí pohánět jedenáct turbín, které mají v průměru 2,24 a 2,8 metrů, což je také dosti zajímavé až nepředstavitelné. Turbíny však neběží nepřetržitě, díky měrné stanici znečištěného vzduchu se zapnou, jakmile měrné veličiny dosáhnou určitých hodnot.

Větrací věže jsou sice obrovskou dominantou Strahovského kopce, ale je to samozřejmě i Strahovský stadion. Velký strahovský stadion je největší svého druhu na světě a jeho betonové tribuny pojmou neuvěřitelných 250 000 lidí, z toho je 56 000 míst k sezení. Strahovský stadion si své odsloužil, dokonce na něm v letech 1990 a 1995 vystoupili Rolling Stones a mnoho dalších známých skupin, jako např. Pink Floyd a Bon Jovi. Málo z nás ví, že okolo strahovského stadionu vede komunikace, po které se kdysi pořádaly závody jak motocyklové, tak automobilové. Již od roku 2003 je ale Velký strahovský stadion zapsán na seznamu kulturních památek České republiky, a proto je v současné době již ztichlý a v jeho bezprostřední blízkosti naleznete jen ticho a klid.

Vedle strahovského stadionu nalezneme již zmiňované Větrací věže strahovského tunelu, strahovské studentské koleje a také strahovskou „vyhlídku“. Ráda bych, abyste tento celý areál brali jako celek a užívali si jeho atmosféru. Toto místo je zajímavé celé, nejen větrací věže a Strahovský stadion. Je to celý objekt, který s sebou nese svou historii, ale dokáže nám ukázat i současnost naší krásné Prahy. Ze strahovské vyhlídky uvidíte skoro celou Prahu 5, Dívčí hrady, a hlavně mnoho zeleně. Je tu možnost si sednout na betonové kupé, ze kterého můžete sledovat Prahu, nebo si užívat klidnou chvíli a nasávat zajímavou atmosféru, kterou nám Strahovský kopec nabízí. Ideální je na dlouhé myšlení a na strávení momentu sám se sebou.

Mapa Větrací věže strahovského tunelu zde

Smíchovská náplavka

Jako skvělou variantou na slunečné odpoledne je právě Smíchovská náplavka. Patří pod Prahu 5, která se o ní velmi dobře stará. Nachází se na levém břehu Vltavy, naproti té „pravé“ náplavce, a je dlouhá 600 metrů. Pořádají se zde různé společenské akce, hudební a sportovní události, a také akce pro rodiny s dětmi. Vhodné je to pro každou věkovou kategorii, avšak nejvíce si tu užijí ti, kteří milují drinky a kávu.

Smíchovská náplavka nabízí nejen bary, ale i kavárny. Velkou výhodou je posezení přímo na náplavce, takže si tu krásně užijete výhled na Vyšehrad a úplně na druhé straně smíchovské náplavky na skvostnou stavbu Tančící dům. Užijete si tu větší klid oproti náplavce naproti, protože sem chodí méně lidí. Samozřejmě to může být i tím, že sem sluníčko svítí jen dopoledne a ve večerních hodinách dosvitne pouze na druhou stranu. Avšak v těchto parných dnech je lepší zajít sem, kde budete pěkně ve stínu.

Když si dáte svůj oblíbený drink a posadíte se směrem k Vltavě, po levé straně určitě nepřehlédnete Palackého most a po pravé straně Vyšehradský železniční most. Hojně tu uvidíte i kachny a v neposlední řadě labutě. Poplují za vámi hlavně kvůli potravě, kterou doufají, že jim dáte. Pro nadšence do skateboardu je zde Skatepark Smíchov, který je otevřený 24/7.

Velkou výhodou je WC přímo na náplavce. Toalety jsou zadarmo a přístupné neomezeně. Pokud se vám ale zasteskne po „pravé“ náplavce, přes železniční most jste tam velice rychle :)

Mapa Smíchovská náplavka zde

Snídejte šampaňské

Tato nádherná malebná cukrárna už podle názvu zní dobře a každý tam chce zajít. Můžete ji navštívit již od deváté ranní až do šesté odpolední. Cukrárna Snídejte šampaňské má jen samé klady. Nabízí mnoho druhů zákusků, chlebíčků, pohárů, ale i kávu a celých dortů, které si tu můžete nechat udělat na zakázku k jakékoliv příležitosti. Velký výběr máte i mezi nealkoholickými nápoji, ale i alkoholickými a samozřejmě i šampaňské a likéry. V letních měsících nechybí ani domácí zmrzlina. Ale co je na tom nejlepší? Veškeré cukrovinky si dělají sami a mají vše vždy čerstvé.

Svou velikostí prostoru nijak neohromí, zato si tam budete připadat jako doma. Útulně a rodinně. Je možnost si posedět i venku, což je velké plus. Skutečně je to takový „rodinný“ podnik, kde za dortíky dáte 30 – 45Kč, což je na Prahu velice slušné :)

Teď trochu z jiného soudku:
Zde si na své přijdou osoby obdivující historii a s historií spojené osobnosti. Zejména kdo je literární nadšenec a má rád literaturu i již nežijících spisovatelů. Někteří z nich jsou položeni na velmi blízkém hřbitově na Malvazinkách, kde se uprostřed tyčí nádherný novorománský kostel, Kostel sv. Filipa a Jakuba. Přijďte vzdát tichou vzpomínku známým osobnostem jako jsou např. spisovatelé Jakub Arbes a Ladislav Klíma, prezident Antonín Novotný a teď už i Karel Gott. Podrobné informace o místě uložení najdete na mapce hned při vstupu po levé straně, která je velice přehledná.

Mapa Cukrárna Snídejte šampaňské zde a Hřbitov Malvazinky zde

Park Mrázovka

Park Mrázovka se nachází na jednom z pražských kopců na Praze 5, který se nachází mezi Smíchovem, Radlicemi a Košířemi. Tento park je ideální pro strávení klidných chvil uprostřed „centra“, ve kterém nechybí ani dětské hřiště a cvičiště pro psí mazlíčky. Buďto sem můžete přijít do kopce od Smíchova, nebo máte možnost vyjet lanovkou hotelu NH Praha.

Lanová dráha vede přímo přes park, takže když budete sedět na lavičce u psího cvičiště, můžete koukat na projíždějící lanovku, jak jezdí nahoru a dolu. Je tu také možnost se dívat na Prahu, ikdyž vyrostlých stromů je tu hojně, tudíž ve výhledu trochu brání. Tomu ale předejdete v podzimních měsících, kdy listí opadá a ve výhledu vám tak už nebude bránit nic. Park Mrázovka je docela rozlehlý, takže si tu každý najde své místo, kam si může přinést deku a dát si tu poklidný piknik.

Tento krásný park na Praze 5 je blízko vily Bertramky, kde rád pobýval Wolfgang Amadeus Mozart. Na usedlost Bertramku byste se také měli určitě podívat, je to krásná stavba klasicistního slohu a v současné době slouží i jako muzeum právě s tematikou tehdejšího pobytu W. A. Mozarta.

Mapa Mrázovka zde

Víte, o čem bychom měli napsat příště? Dejte nám vědět!
Jestli se vám článek líbil a inspiroval vás, napište nám to do komentáře, budeme rádi )=:)
Sledujte nás na Facebooku i na Instagramu, ať vám neutečou žádné novinky!