Málokterá zkušenost se dá srovnávat s absurdně děsivým, a přitom tak vzrušujícím zážitkem, kterým je bungee jumping. V řadě dalších extrémních sportů vyžadujících odvážné postavení tváří v tvář i těm největším obavám z volného pádu a smrtelných výšek, při kterých se zatají dech i těm nejšílenějším adrenalinovým nadšencům, je bungee jumping jediným, ke kterému nepotřebujete žádný speciální výcvik, kvalifikaci nebo proškolení. Všechno, co budete potřebovat, je odvaha a nedostatek zdravého rozumu.

Domorodé kořeny bungee jumpingu

Nebezpečná myšlenka volného pádu, při kterém vás jistí pouhé lano, sahá až k původním obyvatelům prostředí džunglí jižního Pacifiku. Historie bungee jumpingu je zakořeněna ve staré legendě a paměti domorodého kmene ostrova Pentecost v souostroví Vanuatu v Melanésii, části Oceánie severovýchodně od Austrálie. Stěžejní postavou legendárního příběhu tehdejších osadníků zůstává žena, která v zběsilém útěku před svým zlomyslným manželem vyšplhá do koruny stromu, ke kotníkům si uváže liánu a seskočí. Muž v údivu skočí za ní, ale zabije se, zatímco žena díky liáně připevněné ke kotníku přežívá. Pokračování legendárního vyprávění se následně štěpí v několik podání, kdy už je skok povolen pouze mužům. Skoky se pak konají jednak buď v obdivu ke statečnosti ženy, nebo jako specifický rituál, při kterém je žena už nikdy nebude moct oklamat.

VIDEO: Adrenalin na lianách aneb jak vypadá nejstarší bungee jumping světa?

Nejvyšší seskok: Bungee jump ze čtvrt kilometru

Skleněný most přes kaňon Čang-ťia-ťie je přímo rájem adrenalinového šílenství. Během minulého roku byla na mostě vybudována jumpingová startovací plošina ve výšce skoro čtvrt kilometru, a tak se zde v srpnu roku 2018 otevřel výchozí bod pro největší bungee jump na planetě. Svou předpremiéru měl ale už v květnu téhož roku, kam byli v rámci propagační akce pozváni ti největší odvážlivci z celého světa. Jeho výjimečnost tkví v unikátní krajině, na kterou se skokanovi naskytne naprosto jedinečná podívaná.

Nejvyšší bungee jump v Evropě se nabízí z mostu Europabrücke (neboli Most Evropy) v rakouském městě Innsbruck. Dominanta hlavního města Tyrolska a vůbec největší most v Rakousku nabízí extrémní zážitek z nebezpečných 190 metrů přímo do skvostné scenérie alpského údolí Wipptal.

Vzrušující nebezpečí v mnoha různých variacích

Milovníci adrenalinu překonávají stanovené cíle a vylepšují tak i stávající atrakce o zcela nové podoby. Jinak tomu není při skocích za jištění pouhopouhým pružným lanem, a tak si kromě místa seskoku z mostů, věží nebo skokanských můstků můžete seskok vyzkoušet i v docela jiné variantě.

• Taková Twin Tower spočívá v laně nataženém mezi dvěma budovami, které skokana spojují přesně uprostřed. Jakmile je lano nataženo na maximální kapacitu, průpojka je uvolněna a střílí skokana do vzduchu.

Catapult je zase trochu reverzním druhem bungee jumpingu. Jeho výchozím bodem je totiž pevná zem, ke které je skokan je připevněn. Zároveň je připojen k pružnému lanu nataženému mezi dvěma stožáry, mezi které je katapultován.

Trampoline funguje na podobném principu, upevnění lany mezi stožáry ale skáčete na větší trampolíně, která vám umožní mnohem vyšší skok.

• Jak již název Running napovídá, tenhle druh nemá tolik co do činění se skákáním, přesto je mezi bungee jumping řazen. Zasazeni do postroje běžíte po nafukovacím hradu či trampolíně, dokud vás lano nestáhne zpět.

Suspended Catch Air Device, známý také pod zkratkou SCAD, je variantou, kdy je skokan zavěšen na lano, z kterého je následovně spuštěn do pružné sítě pod ním. Volný pád si tak vychutná bez jakéhokoliv jištění.

• Při variantě Ramp má skokan má k pasu upevněné dvě gumová lana, která jsou spojena kabely. Díky kladkám se lana mohou posouvat a skokan je pak vystřelen ze skokanského můstku. Tato varianta probíhá většinou v kombinaci s jinými sporty, bungee jumping si tak můžete vyzkoušet i na lyžích, na kole, nebo například i na saních.

VIDEO: Jak to vlastně chodí?

Skok z výšky i z komfortní zóny

Spojení komfortní zóna je používáno vcelku běžně – to aby vám bylo trochu důrazněji naznačeno, že je občas potřeba se jí vzdát. V jejím bezpečí totiž nezažijete nic nového, i když stačí jedno – a v tomhle případě doslova – jít do toho po hlavě. Pocit vítězství je totiž naprosto obohacující a dostaví se v momentě, kdy vzrušení úplně přehluší jakékoliv fyzické nepohodlí, a strach poráží první vteřiny té chvíle, kdy učiníte rozhodující krok. Situace vám nenabídne prostor pro jakékoliv jiné emoce a dovolí vám žít jen pro okamžik. My se ptáme – skočíte do toho s námi?