Kdo dnes nezná Black Friday? Den, kdy obchody ve velkém lákají zákazníky na příjemné slevy, rozšiřují svou zákaznickou základnu a dávají o sobě vědět. Na své si tak přijdou jak nakupující, tak i prodávající.

Letos (2023) Black Friday připadá na 29. 11.

Odkud se ale vlastně Black Friday vzal, jak vznikl jeho název a jak vypadá Black Friday u nás v České republice? Dozvíte se dále.

Stručná historie Black Friday

Akce Black Friday aneb Černý pátek k nám dorazila z USA. V USA probíhá Black Friday vždy v čtvrtý pátek v listopadu. Přichází tak vždy po Dni díkůvzdání, který zase probíhá každý čtvrtý čtvrtek v listopadu. Termín Black Friday se v USA rozšířil do povědomí občanů především během 60. a 70. let.

Jak přišel Black Friday ke svému, dnes již po světě tak proslulému, názvu? To vlastně nikdo přesně neví a existuje více teorií. Jedna taková pochází s Philadelphie. Pátek následující po Dni díkuvzdání byl prý pojmenován Black Friday proto, aby vystihl velký dopravní chaos, který po oslavě starého amerického svátku nastával.

Další a pravděpodobnější teorie hovoří o tom, že zhruba v takový den (čtvrtý pátek měsíce listopadu) se obchody vymaňovaly červeným číslům a přecházely v náruč těch černých. Tedy jednoduše, že se dostávaly z mínusu do zisků. Ve velkém se také tvrdí, že Black Friday připomíná krach na burze v roce 1929. Po krachu prý někteří obchodníci zorganizovali den plný slev, aby podpořili v zákaznících chuť nakupovat.

Pro zajímavost si povíme i o třetí teorii, která tvrdí, že Black Friday vznikl ještě za dob otrokářského Jihu, kde si mohli v určitý pátek otrokáři zakoupit černého otroka se slevou. Přestože je tato teorie silně nepravděpodobná, najde se spousta lidí, kteří jí věří a kvůli domnělému původu také bojkotují.

Na Black Friday si chce nakoupit mnoho z nás a víme, že zásoby zboží nejsou nekonečné. Ale přesto bychom neměli zapomínat na slušné způsoby a vlastní důstojnost. ;-) Na videu níže vidíme, jak by to vypadat nemělo.

Black Friday v Česku

Do České republiky „přinesla“ Black Friday společnost Apple roku 2011. Marketingové oddělení společnosti Apple tehdy rozeslalo pozvánky na „páteční nákup“, který bude probíhat ve jménu slev. Akce měla slušný úspěch, a tak Black Friday postupně zavedlo více českých firem. Z těch velkých jsou to například Mall, CZC a Alza. Mnoho českých firem zlevňuje své zboží hned na několik dní nebo pořádají Black Friday častěji.

Co se týče průběhu, je vlastně téměř totožný s americkým Black Friday. Jde o slevy a získání co největšího počtu zákazníků, kteří si udělají radost tím, že ušetří.

I my na Stips Black Friday pořádáme. :-) A slevy u nás trvají od 22. 11. do 29. 11. Tak proč u nás rovnou nevyřešit vánoční dárky a vyhnout se tak tomu neuvěřitelně vysilujícímu předvánočnímu shonu? Darujte s námi něco neobyčejného, na co obdarovaný jen tak nezapomene. Darujte s námi skvělý zážitek.

Rádi rozdáváme, a proto od 22. 11. do 29. 11. rozdáváme 350 Kč na nákupy! Stačí při nákupu nezlevněného zážitku zadat slevový kód: BlackFriday2023