facebook_pixel

Black Friday – soutěž

Eliška Dostálková

V Čechách nemá až takovou tradici, ale svou popularitu už si získal. Černý pátek (neboli Black Friday) je dnem, kdy prodeje mnohonásobně stoupnou. A není se čemu divit, vždyť obchodníci nabízejí své produkty se slevou až 80%. V článku se dozvíte několik zajímavostí o tomto dni.

SOUTĚŽTE O DÁRKOVÝ POUKAZ NA PRIVÁTNÍ PLAVBU

Zapojte se do naší soutěže o POUKAZ NA HODINOVOU PRIVÁTNÍ PLAVBU PO VLTAVĚ MODERNÍ JACHTOU:

Jak na to?

V následujícím článku hledejte odpověď na soutěžní otázku: „Od kterého roku se v USA slaví Den díkůvzdání čtvrtý čtvrtek v listopadu?

Odpověď na soutěžní otázku společně s e-mailovou adresou zadejte do odpovědníku, který naleznete na konci článku.

Soutěžit můžete do 16. 12. 2020. Výherce bude kontaktován na uvedený e-mail.

Předchůdce Black Friday byly Santovy přehlídky

První Santova přehlídka se konala 2. prosince 1905 v Kanadě. To, že se Santa objevil na konci přehlídky bylo vždycky považováno za začátek vánoční sezóny.

Američané se inspirovali a začali pořádat podobné přehlídky i v USA. Na tuto tradici navázal také obchodní dům Macy’s a začal pořádat své vlastní „Thanksgiving Day Parade„, která se později stala tradiční událostí americké vánoční sezóny. Poprvé se konala v roce 1924. Přehlídku pořádali zaměstnanci domu Macy’s a jako jedny z hlavních hvězd v ní vystupovala i některá zvířata ze zoo v Central Parku.


Vánoční nákupy nepřímo ovlivnily datum díkuvzdání

Od poloviny 19. století do začátku 20. století vyhlašoval americký prezident „den vzdání díků“, který připadal na poslední čtvrtek v listopadu. To se však změnilo v roce 1939, kdy poslední čtvrtek byl zároveň posledním listopadovým dnem. Obchodníci se tak obávali, že bude období před Vánoci kratší, a tím nižší tržby. Sepsali tedy petici, aby prezident vyhlásil „den vzdání díků“ o týden dříve.

V roce 1941 vydal Kongres společné usnesení, a tak se od té doby slaví Den díkůvzdání čtvrtý čtvrtek v listopadu, což umožňuje nakupovat vánoční dárky o jeden týden déle.


Černý pátek se dřív jmenoval Velký pátek („Big Friday“)

Podle zprávy v NY Times z roku 1975 je název „Black Friday“ slangovým výrazem z Philadelphie. Vznikl tím, že si policie stěžovala na enormní množství prachu a smogu způsobené zvýšenou hustotou provozu kvůli nakupování. Prodejci však nechtěli být spojováni se smogovou situací, a tak se v roce 1961 pokusili přijít s názvem “Big Friday”, ale ten dlouho neobstál.

Další zajímavostí je, že název „Black Friday“ byl sice populární ve Philadelphii, ale oficiálním názvem pro tento den se stal až v roce 1991.


Až do roku 2001 nebyl Black Friday nejrušnějším nakupovacím dnem

Všichni považovali Černý pátek za den v roce, ve kterém se uskuteční nejvíce nákupů. Skutečnost ale byla taková, že dlouho byla na špici nákupních dní poslední sobota před Štědrým dnem. Black Friday ji překonal až v roce 2001.


    Soutěžní odpovědník

    Váš e-mail nikomu nedáme! Pročtěte si podmínky ochrany osobních údajů.

    Okomentovat