Známe to asi všichni, rozlámaná záda, ztuhlé svaly, a pocit stresu v celém těle. Masáž může být dobrým pomocníkem i zdrojem úlevy. Na druhé straně vám však může uškodit a vašemu stavu ještě přihoršit. Záleží samozřejmě na tom, o jaký typ masáže se jedná a kdo vám ji provádí. Ideální by bylo, moct si kdykoli zajít za odborníkem, od nějž odejdete svěží, jako znovuzrození, bez jakékoli bolesti, že?

Bohužel, čekací doba může být často delší, odborník vám nemusí padnout do oka, z masáže budete rozlámání, k tomu všemu to není zrovna nejlevnější záležitost, a tak není nic neobvyklého na tom, když si trochu uvolnění chcete dopřát i v pohodlí domova. Ať už hodláte masírovat partnera, děti, nebo jiné blízké, měli byste dbát na několik zásad, abyste masírovanému ulevili, namísto abyste mu přihoršili, či v horším případě dokonce ublížili. Pojďme se podívat, čemu byste se u domácí masáže měli věnovat pozornost…

1. Stabilní podložka

První krok je zvolení vhodného místa, Masírovaný člověk by neměl ležet zapadnutý v dekách a polštářích, ideálně by měl ležet na matraci či na podložce na zemi. Páteř by měla být v rovině, a ruce nejlépe podél těla.

2. Poloha hlavy

Většina z nás pravděpodobně doma nemá masážní lehátko, které by mělo otvor na hlavu, abyste při masáži zad leželi obličejem dolů. Hlavu tak máte obvykle na jedné ze stran, a je velmi důležité, abyste strany v průběhu masáže měnili, jinak dojde k zablokování krční páteře.

3. Prohřátí

Část masáže, na kterou se často zapomíná. Podobně jako u sportu, byste se nejdříve měli rozehřát, než začnete se samotným cvičením. Prohřátí provedete ideálně masážním olejem nebo krémem, dlouhými tahy prováděnými otevřenými dlaněmi. V této fázi nemasírujete silou, ale spíše jemně hladíte, aby se svaly prohřály. Masírujete-li pouze záda, přikryjte nohy dekou, aby bylo celé tělo v teple.

4. Svaly, ne kosti

Až jsou svaly prohřáté, můžete začít se samotnou masáží, při níž byste se měli zaměřit na svaly, nejlépe pokud poznáte ty ztuhlé. Naopak se nesnažte manipulovat s jednotlivými obratli, klouby nebo kostmi, může to být velmi nebezpečné a ke zlomení, vyhození či poškození dojde dříve než se nadějete.

5. Bolest a zdravotní stav

Domácí masáž by nikdy neměla způsobovat velkou bolest. Stejně tak byste neměli mít pocit, že vám bolest při masáži zad vystřeluje do končetin či z ní máte vyloženě nepříjemný pocit. Masírovat byste neměli ani člověka po úraze, těhotné ženy, a osoby s problémy páteře. Tyto masáže vyžadují určité znalosti a je lepší je přenechat odborníkům.

6. Které části?

Ideálně masírujte od shora dolů, tedy pokud masírujete záda, postupujte od krční páteře včetně ramen, přes bedra dolů a nezapomínejte promasírovat hýždě. Naopak se úplně vyhýbejte místům s citlivými body, jako jsou boky, a s lymfatickým uzlinami, které se nacházejí především v podpaží.

7. Ukončení

Závěrečná část masáže by měla být poznat, aby se tělo začalo uklidňovat. Proto nezakončujte masáž tím, že po agresivním masírování masírovaného plácnete doprostřed zad a řeknete „hotovo!“ ale zpomalujte a zjemňujte své pohyby, podobně jako v první části, a spíše hlaďte.

8. Závěr

Tělo potřebuje čas, aby masáž zpracovalo a svaly se zregenerovaly. Nechte tedy masírovanou osobu dostatečně dlouhou chvíli relaxovat, a přikryjte ji ručníkem či dekou, aby zůstala v teple. Po odpočinku byste také měli doplnit tekutiny.

Jak jste na tom vy a domácí masáže, milujete nebo nesnášíte? Váš názor nebo zkušenosti nám můžete napsat do komentářů. :)

A pokud hledáte další odpočinek, vhodná může být i aktivní procházka, třeba s výhledem na město… Kam si na takovou procházku zajít v Brně jsme pro vás sepsali v tomto článku.