Ne vždycky nad dárkem jásáme skákáním do stropu. Některé dárky končí v koši nebo v zadních koutech skříní. Kýčovitá dekorační váza, nechtěná kniha nebo košile úplně mimo náš vkus – to jsou dokonalí adepti na pověstné lapače prachu. Ale to, že zrovna my z nich nejsme nadšení neznamená, že nemohou udělat dobrou službu jinde. V tomto článku vám poradíme, jak naložit co nejlépe s nechtěnými knihami, hračkami, oblečením a textilem a dalšími věcmi tak, aby nemusely skončit v popelnici. Posílat dárky dál tak, aby to neublížilo, a naopak to udělalo radost vám i někomu dalšímu, je umění, které se může naučit každý.

Darujte je dál

Co třeba takový charitativní obchod! Rovnou si budete moci odškrtnout i dobrý skutek. V charitativních obchodech to většinou funguje tak, že vámi darovanou funkční věc prodají a peníze pak putují na vybraný projekt. Jedná se například o obchody Cesta domů, Sue Ryder, ReStart, Moment, další charitativní obchody provozuje například společnost Adra. Dál můžete zapátrat na internetu a určitě najdete nějaký váš lokální charitativní obchod.

Do těchto obchodů můžete nosit veškeré funkční věci, které byste si i vy sami koupili, rozbité nebo zničené věci raději vyhoďte. Je lepší se ujistit předem, zda váš vybraný obchod nemá zrovna plno. Například u oblečení se může snadno stát, že ho už více nebude na nějakou dobu moci obchod vzít. Pokud se tak stane, odneste tyto kousky například do azylových domů nebo do organizací, které se starají o lidi bez domova. Zejména v zimní sezóně budou za váš dar velice vděční. Do ženských azylových domů lze nosit též kosmetiku a hygienické potřeby, takže šampón, který vám zrovna nevoní může napáchat ještě spoustu dobra.

Prodejte je

Všechny věci můžete prodat třeba na blešáku. V Praze jich funguje hned několik (BLEŠÍ TRHY Praha, Blešák na Terminálu Žižkov, Pravý bleší trh). V online prostoru jsou pak možnosti prodeje ještě větší. Nechtěné oblečení zkuste prodat třeba přes aplikaci Vinted. Knihy můžete nabídnout například na platformě Trhknih. Dál můžete využít klasické online inzertní služby a bazary nebo si třeba fulltextově najděte skupinu na sociální síti, ve které se prodávají podobné věci (často narazíte na osobnější jednání a věc se prodá lépe a v přátelštější atmosféře).

Online prodej je většinou mnohem méně časově náročný, než věc vzít a jít ji prodat na trh. Věnovat mu ale trochu času navíc se stejně vyplatí. Čím lépe bude nechtěný dárek nafocený, tím lépe se prodá. Navíc každá maličkost se počítá. Je oblečení z nevšední látky? Je retro nebo dárek v původním obalu? Nezapomeňte na to v inzerátu upozornit.

Dejte si pozor na podvodníky. Při předávání peněz puďte vždy ostražití. Některé portály nabízejí recenze kupujících i prodávajících a vždy je dobré, si je prohlédnout, než uzavřete obchod. Při podezření požadujte peníze předem na účet a při osobním předání si dávejte pozor na opuštěná místa, raději nechoďte k nikomu domů a dbejte celkově na své bezpečí.

Domluvte se na poštovném. Někdy to může být i dost vysoká částka a nevyplácí se na ní zapomínat. Buď můžete poštovné předem odhadnout a zahrnout ho do celkové ceny nechtěného dárku nebo ho můžete přičíst k ceně až později při domluvě s kupujícím.

Vyměňte je

Pokud jde pouze o oblečení špatné velikosti nebo střihu, není žádný problém to sdělit tomu, kdo vám ho daroval a s účtenkou oděv vyměnit. Lhůta je u dárků koupených přes internet minimálně 14 dnů a některé obchody nabízejí i delší. U kamenných obchodů bývá tato doba různá, a tak si raději předem zkontrolujte, zda bude možné nechtěný dárek vyměnit.

Pokud se vám prostě nechce řešit focení nechtěného dárku a psaní popisku, vyrazte na Swap! Je to něco jako bleší trh, ale neplatí se penězi, ale jinými nechtěnými věcmi. Na některých Swapech je omezen počet věcí, které můžete donést a které si naopak můžete vzít. Na většině však donesete cokoli a kolik budete chtít a odnést si toho také můžete tolik, kolik poberete. Někteří organizátoři požadují i malé vstupné, aby bylo možné Swap kvalitně zorganizovat.

A Swapy neprobíhají jen fyzicky, ale najdete spoustu Swapů i v online prostoru. Doporučujeme zapátrat na sociálních sítích, kde určitě najdete spoustu Swapovacích skupin. Na Swapu je skvělé to, že můžete vyměnit nejen oblečení za oblečení, ale jakoukoli věc za jakoukoli jinou nebo jiné. Nechtěný krém, který máte doma dvakrát se tak dá skvěle vyměnit třeba za hrnec nebo mixér.

A ještě jinak

Posledními možnostmi je například darování mezi přáteli, kolegy a známými nebo darování za odvoz. „Prodej“ nechtěných dárků za odvoz můžete inzerovat na jakékoli už zmíněné platformě. Dál můžete nechat věc před domem nebo u popelnice, ale raději nechtěný dárek opatřete cedulkou „Vezmi si mě!“ nebo podobnou. Podle zákona o odpadech je totiž obsah popelnice něčím majetkem a vybírat se nesmí. Takto bude jasné, že má nechtěný dárek ještě udělat někomu radost a v popelnici má skončit až v tom neposlednějším případě.

A co můžete udělat vy, aby dárky od vás nekončili u charity nebo v popelnici?

Můžete například darovat zážitek na Stips.cz. Na dárkovou kartu lze nahrát až deset zážitků a zaplatit pouze jeden (ten nejdražší). Obdarovaný si pak z těchto deseti bude moci vybrat ten, který se mu bude nejvíce líbit. A nebojte, pokud si nevybere zrovna ten nejdražší, nadbytečné peníze se mu přičtou na profil ve formě kreditů (1 koruna = 1 kredit) a ty bude moci využít při dalším nákupu. Navíc žádné složité balení dárku – od nás vám dorazí dárková karta zabalená v dárkovém balení, jaké si vyberete. Už žádné nectěné dárky a spousta nezapomenutelných zážitků!

Určitě je ještě spousta možností, jak naložit s nechtěným dárky, na které jsme si nevzpomněli. Jak nakládáte s nechtěnými dárky vy? Máte nějaké super rady, o kterých nevíme? Dejte nám vědět do komentářů pod článek nebo na náš Instagram a Facebook.