facebook_pixel

Co jste možná nevěděli o svatém Valentýnu!  Budete překvapeni

Marta Kratochvílová

Každý rok se 14. února po téměř celém světě slaví svatý Valentýn. zamilovaní si mezi sebou darují čokolády a jiné sladkosti, květiny, šperky a další dary. Často také chodí na večeře, dělají si romantický večer ve dvou u filmu, při svíčkách, romantickou koupel nebo třeba jedou někam na výlet. Takový valentýnský večer ve výřivce či ve wellness také není k zahození.

O svatém Valentýnu slyšel už každý. Věděli jste ale, že je patronem včelařů, cestování a epilepsie? Ano ano, svatý Valentýn má poměrně rozsáhlé duchovní zodpovědnosti. Není jen patronem zamilovaných, jak si mnozí možná mysleli. Včelaři se k němu mohou modlit za dobrou úrodu medu a nosné včely.

A proč je patronem epilepsie? Protože v němčině je jeho jméno podobné slovu „padlý“. A epilepsie byla kdysi nazývána jako „padající nemoc“, jelikož lidé, kteří jí trpí, padají často při záchvatu na zem. Někdo zase říká, že se patronem epilepsie stal díky legendě o biskupu Valentinovi von Terniho. Ten dle příběhu zachránil syna římského řečníka od epileptického záchvatu.

Další věcí, kterou jste možná netušili je, že lebka svatého Valentýna je vystavena v bazilice Santa Maria v Římě a ozdobena květinami. Na počátku 19. století ji našli, když dělali vykopávky katakomb právě poblíž tohoto italského města. Kosterní pozůstatky a předměty, které vykopaly a které byly spojovány s tímto svatým, byly následně distribuovány do relikviářů po celém světě. Další najdete například v Irsku, Skotsku, Anglii, Francii, Španělsku ale také u nás v České republice.

A proč se na Valentýna vlastně dávají dárky? Před lety je mladí začali dávat jako projev náklonnosti. V té době je dávaly ženy mužům ještě často s milostným dopisem. V dnešní době je to už trochu jinak a dávají si dárky ženy i muži. No, a často dokonce dávají jen muži ženám – alespoň třeba květinu.

A co vy, už víte, co dáte svému protějšku na Valentýna? Jestli ne, pak se můžete porozhlédnout u nás, například por nějakém tom zajímavém zážitku pro dva. Na výběr je toho spousta.

Okomentovat