Hrad Veveří se pyšním jedním z nejstarších a nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice. Jeho historie sahá podle pověstí do poloviny 11. století, podle písemných dokladů však až do začátku století 13. Tyčí se na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou, od níž je vzdálený asi 10 km, a je převážně v gotickém a renesančním stylu.

Hrad pochopitelně obývala a spravovala česká šlechta, později, roku 1741, byl dobyt pruskými vojsky, téměř o století později prodán následníkovi švédského trůnu, jehož plány na výstavbu rodinné hrobky na hradě však zřejmě nevyšly, a tak se areál dostal do správy vídeňského podnikatele s řeckými kořeny, který se postaral o výrazné opravy, zřízení rozsáhlého anglického parku a dvou velkých, krásných skleníků, z nichž jsou nyní k vidění už pouhé trosky, jelikož byly kolem roku 1945 zničeny.

Po tomto budovatelském majiteli převzal hrad židovský filantrop a německý podnikatel Maurice de Hirsch, a protože na hradě část roku skutečně pobýval, vylepšil ho zejména po praktické stránce, a to novou střechou, kovovým vodovodem či zavedením telefonu. Po jeho životě se areál dostal do rukou anglického barona de Foresta, jež byl příbuzný rodiny. To nás zavede až k Winstonu Churchillovi, jenž se se zmiňovaným baronem dobře znal, a tak kromě několika návštěv na hradě strávil se svou manželkou i část svatební cesty.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky Hradu Veveří.

Se vznikem Československé republiky vzniká i šestiletý majetkový spor mezi státem a baronem de Forestem, který se ohrazuje proti zestátnění areálu. Roku 1925 však nakonec hrad skutečně prodá a ten se tak stane majetkem dnes již České republiky. Byl otevřen a zpřístupněn veřejnosti, návštěvu si nenechal ujít ani T. G. Masaryk. V době druhé světové války byl jak jinak než zabaven pro potřeby ozbrojených sil, a využíván i jako rozsáhlý výcvikový areál. Boje pro osvobození Brna na konci války bohužel hrad odnesl a byl částečně poškozen. Tyto šrámy se snažilo opravit několik neodborných organizací a akcí. Na několik let byl areál dokonce i pod správou brněnského Vysokého učení technického, v této éře bylo cílem přestavět hrad na kongresové a studentské centrum. Po zdlouhavé době, v roce 1999, se Hrad Veveří nakonec dostal do správy Národního památkové ústavu, procházel postupnými rekonstrukcemi a v létě 2002 byl znovu otevřen veřejnosti.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky Hradu Veveří.

A jak a kdy se tam vydat nyní?

V současnosti stále probíhají postupné opravy a renovace, otevírají se tak nové návštěvní okruhy a další prostory. Mimo to se na Hradě pořádají i různé kulturní akce, koncerty, výstavy či například i vinařské košty.

Pojedete-li autem, z brněnské Bystrce sem dorazíte do 15 minut a pod hradem je možné zaparkovat. Z hromadné dopravy můžete využít autobus číslo 303, s nejbližší zastávkou Hrad Veveří, nebo loď z přehrady, zastávka Hrad Veveří přístaviště.

Od května do září je hrad otevřen pro veřejnost denně kromě pondělka od 10 do 18 hodin, v dubnu a říjnu je otevírací doba o hodinu kratší, čili jen do 17. hodiny. Prohlédnout si můžete celkem čtyři okruhy. První se zaměřuje na reprezentační místnosti, druhý na historický vývoj hradu, především co se týče stavebních prací. Třetí pojednává celkově o areálu Veveří a čtvrtý, zároveň i poslední, je zaměřen na Moravské Lucemburky. Každý okruh zvládnete přibližně do hodiny, vstupné s komentovanou prohlídkou (například u prvního okruhu) vychází pro dospělého na 120 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Osobně mám areál hradu nejraději v letních či podzimních podvečerech, kdy se už v okolí nepohybuje tolik návštěvníků, je tam krásné ticho i vzduch, a na večerní procházku se stane naprosto ideálním. O to více, pokud si vyjdete nahoru k hradu, stihnete golden hour, a vychutnáte si pohled na krajinu zalitou hřejivým sluncem. Případně nic nepokazíte ani tím, když si vyrazíte o malinko dřív, s piknikovým košem a dekou s sebou. Výletu určitě nebudete litovat.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky Hradu Veveří.

Další volný den můžete strávit i na přilehlé brněnské přehradě, ať už v létě, či jakémkoli jiném ročním období, minimálně na procházku je tento prostor vždycky příjemný.