facebook_pixel

Jak probíhá tandemový seskok padákem?

Alexandra Stancelova

Vyskočit z letadla z čtyřkilometrové výšky, proříznout vzduch volným pádem a zřítit se nesmyslnou rychlostí napříč tvrdé pevnině? Choulostivější povahy si nejspíš vystačí s létáním ve větrném tunelu nebo se skákáním s lanem zavěšeným za kotníky, pro labužníky mezi adrenalinovými zážitky je však tandemový seskok padákem vytouženou specialitou. Tahle celkem obligátní zážitková záležitost budící strach byť jen v představách však překoná prvotní obavy s prvním krokem do nepoznaného. Jako vzpomínka se stane jednou z nejsilnějších ve vašem životě!

FOTO: Let padákem

Tandemový seskok padákem je jedním z odvětví parašutismu, při kterém je pasažér pevně připoután k řádně proškolenému a licencovanému instruktorovi. Ten koordinuje průběh celého letu od výskoku z letadla po bezpečný dopad na zem a zodpovídá za řízení samotného padáku. Společně s instruktorem tak pasažér zažije čtyřicetivteřinový až minutový volný pád v rychlosti dvě stě kilometrů v hodině ze čtyřkilometrové výšky a přibližně deset minut letu s padákem až po bezpečný dopad zpět na pevnou půdu.

ZAJÍMAVOST: Nejstarší parašutisté na světě

Od tandemového seskoku se nevymluvíte ani na věk. Jedním z rekordmanů ve skoku padákem se ve věku 102 let stal český skaut, člen třetího odboje a bývalý politický vězeň Eduard Marek. Absolutní rekord drží stejně starý Brit Bryson William Verdun Hayes a Australanka Irene O’Shea z Athelstone.

První zmínky o téhle letecké disciplíně pochází z dob středověku. První návrh padáku vytvořil Leonardo da Vinci v letech 1480 až 1483, pozdější, vylepšený návrh však pochází z rukou chorvatského vynálezce Fausta Vrančiče. Podle pověsti s ním pak Faust seskočil ze zvonice St. Marko v Benátkách, první popsaný a doložený seskok však patří Louisi-Sebastienovi Lenormandovi, který první oficiální tandemový seskok přežil bez nehody. Právě on dal padáku název „le parachute“ z řeckého „para“ ve významu proti a francouzského „chute“, tedy padat.

VIDEO: Dechberoucí skoky nad Bahamským souostrovím

Jak tandemový seskok padákem probíhá?

Tandemové seskoky padákem jsou jen dílkem pestré nabídky zážitkových seskoků a volných pádů. Takový letecký zážitek však slibuje netradiční chvilky a jedinečný zážitek, který nenahradí ani simulátor volného pádu, ani bungee jumping. Necelou minutu svištění vzduchem a deset dalších minut pomalého proudění padákem si pasažér vyzkouší unikátní pocit pohybu podobnému létání ptáků. Přesně to bude skvělým dárkem pro odvážlivce, kteří se nebojí překonávat své limity. Jak ale takový tandemový seskok probíhá?

Příprava na seskok

Samotná příprava na tandemový seskok vám zabere více méně patnáct minut. Ihned po příjezdu se vás ujme tandemový instruktor, který s vámi vyplní registrační formulář a následovně s vámi provede krátkou desetiminutovou instruktáž a seznámení s padákem a speciálním tandemovým postrojem, který vám na místě zapůjčí. Na výlet do oblak dostanete slušivou kombinézu, brýle a popřípadě i kuklu.

Nástup do letadla a let

Po celou dobu v letadle se vám váš instruktor plně věnuje. Kromě tandemového seskoku si tak budete moct užít i pilotem komentovaný vyhlídkový let s ukázkou místních zajímavostí, a to po dobu zhruba dvaceti minut. Během letu si vaši postroj instruktor upevní na svou nosnou.

Výskok z letadla

Na domluvený signál vám nezbyde nic jiného než skočit. Nezapomeňte mít oči otevřené – věřte tomu nebo ne, samotný výskok z letadla je tou nejkrásnější fází celého procesu. Prvním krokem napříč neznámému všechen strach opadne a vy se vydáte vstříc čtyřkilometrové výšce. Pokud máte pochybnosti, nebo chcete vědět co vás přesně čeká, prohlédněte si video z ukázkového tandemového seskoku.

Volný pád

Naprosto jedinečný pocit zažijete při volném pádu vstříc gravitačním zákonům, kdy dosáhnete rychlosti až dvou seti kilometrů v hodině. Nemusíte se bát pocitu pádu – nebudete mít totiž pocit, že byste klesali, ale spíše pocit vznášení se v prostoru.

Otevření padáku

Otevření padáku rozptýlí poslední zbytky obav. Vy se najednou ocitnete v naprostém tichu a naplno si užijete všechen neprobádaný prostor a jedinečný výhled, který se vám z oblaků naskytne. Padák instruktor otevře zhruba kilometr a půl nad zemí a vy si budete užívat let příjemnou rychlostí.

Zpátky na pevné půdě

První kontakt se zemí je pocitově jen nepatrným nárazem jako při výskoku. Po odpoutání od instruktora a odstrojení speciální parašutistické výstroje se budete moct rozeběhnout za svými blízkými a sdělit jim všechny své pocity.

ZAJÍMAVOST: Nejvyšší seskok? Až ze stratosféry!

Dlouho rekord za nejvyšší seskok držel rakouský počítačový expert Felix Baumgartner. Ve svých padesáti sedmi letech totiž skočil ze stratosféry a volným pádem zdolal i rychlost zvuku, kdy nabral rychlosti 1 342,8 kilometru za hodinu. Volným pádem letěl čtyři minuty a devatenáct sekund. Jeho rekord zlomil v roce 2014 viceprezident americké internetové společnosti Google Alan Eustace, který skočil z rekordní výšky 41 419 metrů, do níž jej vynesl balon plněný heliem.

Díky nejnovějšícm technologiím a využívaným materiálům se tandemové seskoky padákem staly naprosto bezpečným druhem sportu přístupným široké veřejnosti. Po celou dobu letu je pasažér spíše pasivním článkem celého procesu, zatímco celý let řídí řádně vyškolený a zkušený instruktor, který vás má pevně připevněné skrze speciální tandemový postroj. Samotné tandemové padáky jsou pak speciálně konstruovány pro dvě osoby. Postroj se skládá z hlavního padáku a padáku záložního, který pasažéra na zem dopraví stejně komfortně. Padáky jsou navíc vybaveny speciálním záchraným zařízením, které dovede samo vyhodnotit ideální situaci pro otevření.

Okomentovat