Vyskočit z letadla z výšky několika kilometrů, proříznout vzduch volným pádem a zřítit se úžasnou rychlostí napříč tvrdé pevnině? Někdo si nejspíš raději vystačí s létáním ve větrném tunelu, pro labužníky je tu však tandemový seskok padákem. Tento zážitek jistě vyžaduje ochotu zariskovat, přestože jsou postupy, které je nezbytné při seskocích dodržovat, na velmi vysoké úrovni. Jako vzpomínka se stane jednou z nejsilnějších ve vašem životě!

FOTO: Let padákem

Co je to tandemový seskok padákem?

Tandemový seskok padákem je jedním z odvětví parašutismu, při kterém je pasažér pevně připoután k řádně proškolenému a licencovanému instruktorovi. Ten koordinuje průběh celého letu od výskoku z letadla po bezpečný návrat na zem a zodpovídá za řízení samotného padáku.

Trocha historie tandemového seskoku padákem

První zmínky o seskoku padákem jako takovém pochází již z 10. století a to konkrétně z Číny. Ti využívali padáků k seskoků jen z malých výšek. Návrh moderního padáku vytvořil Leonardo da Vinci roku 1485. Jeho padák měl tvar pyramidy. Pozdější, vylepšený návrh však pochází z rukou chorvatského vynálezce Fausta Vrančiče. Podle pověsti s ním pak Faust seskočil ze zvonice St. Marko v Benátkách, první popsaný a doložený seskok však patří Louisi-Sebastienovi Lenormandovi, který první oficiální tandemový seskok přežil bez nehody. Právě on dal padáku název „le parachute“ z řeckého „para“ ve významu proti a francouzského „chute“, tedy padat.

První vyloženě tandemový seskok byl uskutečněn roku 1977. Na svědomí jej měl muž jménem Bill Booth a provedl ho na Floridě na letišti v Delandu. Pro seskok využil speciálně upravený padák, záložní padák byl umístěn na záda a díky tomu vzniklo místo pro připoutání pasažéra, jímž byl 11letý chlapec.

VIDEO: Dechberoucí skoky nad Bahamským souostrovím

Jak tandemový seskok padákem probíhá?

Tandemové seskoky padákem jsou jen dílkem pestré nabídky zážitkových seskoků a volných pádů. Takový letecký zážitek však slibuje netradiční chvilky a jedinečný zážitek, který nenahradí ani simulátor volného pádu, ani bungee jumping. Necelou minutu svištění vzduchem a deset dalších minut pomalého proudění padákem si pasažér vyzkouší unikátní pocit pohybu podobnému létání ptáků. Přesně to bude skvělým dárkem pro odvážlivce, kteří se nebojí překonávat své limity. Jak ale takový tandemový seskok probíhá?

Příprava na seskok

Samotná příprava na tandemový seskok vám zabere více méně patnáct minut. Ihned po příjezdu se vás ujme tandemový instruktor, který s vámi vyplní registrační formulář a následovně s vámi provede krátkou desetiminutovou instruktáž a seznámení s padákem a speciálním tandemovým postrojem, který vám na místě zapůjčí. Na výlet do oblak dostanete slušivou kombinézu, brýle a popřípadě i kuklu.

Nástup do letadla a let

Po celou dobu v letadle se vám váš instruktor plně věnuje. Kromě tandemového seskoku si tak budete moct užít i pilotem komentovaný vyhlídkový let s ukázkou místních zajímavostí, a to po dobu zhruba dvaceti minut. Během letu si vaši postroj instruktor upevní na svou nosnou.

Výskok z letadla

Tandemový seskok padákem se skáče nejčastěji ve výšce 4000 metrů nad zemí. Na domluvený signál vám nezbyde nic jiného než skočit. Nezapomeňte mít oči otevřené – věřte tomu nebo ne, samotný výskok z letadla je tou nejkrásnější fází celého procesu. Prvním krokem napříč neznámému všechen strach opadne a vy se vydáte vstříc čtyřkilometrové výšce. Pokud máte pochybnosti, nebo chcete vědět co vás přesně čeká, prohlédněte si video z ukázkového tandemového seskoku.

Volný pád

Naprosto jedinečný pocit zažijete při volném pádu vstříc gravitačním zákonům. A jaké rychlosti při tandemovém seskoku padákem dosáhnete? Až dvou seti kilometrů v hodině! Nemusíte se však bát pocitu pádu – nebudete mít totiž pocit, že byste klesali, ale spíše pocit vznášení se v prostoru. Samotný volný pád při tandemovém seskoku trvá většinou mezi 40 vteřinami a 1 minutou.

Otevření padáku

Otevření padáku rozptýlí poslední zbytky obav. Vy se najednou ocitnete v naprostém tichu a naplno si užijete všechen neprobádaný prostor a jedinečný výhled, který se vám z oblaků naskytne. Padák instruktor otevře zhruba kilometr a půl nad zemí a vy si budete užívat let příjemnou rychlostí.

Zpátky na pevné půdě

První kontakt se zemí je pocitově jen nepatrným nárazem jako při výskoku. Po odpoutání od instruktora a odstrojení speciální parašutistické výstroje se budete moct rozeběhnout za svými blízkými a sdělit jim všechny své pocity.

ZAJÍMAVOST: Nejvyšší seskok padákem? Až ze stratosféry!

Dlouho rekord za nejvyšší seskok držel rakouský počítačový expert Felix Baumgartner. Ve svých padesáti sedmi letech totiž skočil ze stratosféry a volným pádem zdolal i rychlost zvuku, kdy nabral rychlosti 1 342,8 kilometru za hodinu. Volným pádem letěl čtyři minuty a devatenáct sekund. Jeho rekord zlomil v roce 2014 viceprezident americké internetové společnosti Google Alan Eustace, který skočil z rekordní výšky 41 419 metrů, do níž jej vynesl balon plněný heliem.

Je tandemový seskok padákem bezpečný?

Díky nejnovějšícm technologiím a využívaným materiálům se tandemové seskoky padákem staly naprosto bezpečným druhem sportu přístupným široké veřejnosti. Po celou dobu letu je pasažér spíše pasivním článkem celého procesu, zatímco celý let řídí řádně vyškolený a zkušený instruktor, který vás má pevně připevněné skrze speciální tandemový postroj. Samotné tandemové padáky jsou pak speciálně konstruovány pro dvě osoby. Postroj se skládá z hlavního padáku a padáku záložního, který pasažéra na zem dopraví stejně komfortně. Padáky jsou navíc vybaveny speciálním záchraným zařízením, které dovede samo vyhodnotit ideální situaci pro otevření.

Existuje nějaké věkové omezení pro tandemový seskok?

Od tandemového seskoku se nevymluvíte ani na věk. Jedním z rekordmanů ve skoku padákem se ve věku 102 let stal český skaut, člen třetího odboje a bývalý politický vězeň Eduard Marek. Absolutní rekord drží stejně starý Brit Bryson William Verdun Hayes (válečný veterán - skočil z výšky 4 500 m a byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů) a Australanka Irene O'Shea z Athelstone.

Jsou nějaká zdravotní a fyzická omezení pro tandemový seskok padákem?

Asi je jasné, že nějaká omezení skutečně jsou, protože i když se o vše stará instruktor, jedná se o aktivitu, která přeci jen zahýbe tlakem, vyžaduje určitou sebedisciplínu a je potřeba splňovat určité podmínky. Abyste si mohli užít tandemový seskok padákem, musíte měřit alespoň 120 centimetrů a vaše váha nesmí překročit 120 kg (přičemž některé společnosti, které seskoky poskytují, mají limit nastaven na 110 kg).

Tandemového seskoku padákem se také nesmí účastnit lidé trpící nemocí srdce, epilepsií, mentálním postižením či jinými závažnějšími nemocemi. Je sice pravdou, že v Guinnessově knize rekordů je zapsán parašutista a kvadruplegik Václav Švec za první tandemový seskok vozíčkáře z balonu, ale přesto není tato služba obvykle podobně handicapovaným lidem poskytována.

Co musím splnit, abych se stal instruktorem tandemového seskoku padákem?

Především musíte získat instruktorský certifikát (je jich více stupňů) po absolvování řádného kurzu. Podmínky pro získání takového certifikátu jsou v každém státu jiné. U nás například platí, že musíte podstoupit lékařskou prohlídku, která potvrdí, že jste zdravotní způsobilí k tandemovému seskoku padákem (!pozor! daný lékař musí mít oprávnění pro provádění takových prohlídek od Úřadu pro civilní letectví), musí vám být minimálně 18 let (pro držení některých certifikátů dokonce i více), musíte mít za sebou určitý počet skoků s padákem (100, 1000 a například minimálně 70 seskoků v posledních 12 měsících - podmínky se mohou lišit dle stupně certifikátu) a tak dále.

Zemřel někdo při seskoku padákem?

Není důvod, proč nemluvit na rovinu. Ano, při seskocích padákem již k nějakým úmrtím došlo. Někdy kvůli pochybení na straně parašutisty, jindy kvůli nečekaným okolnostem či selhání techniky. Zároveň je však třeba dodat, že se rozhodně nejedná o nijak časté neštěstí. Toho důkazem je, že je tato adrenalinová činnost stále více oblíbená. Postupy i technika, používané při seskocích, jdou neustále dopředu a počet úspěšných seskoků bez jakékoli potíže mohutně převyšují seskoky, při kterých se něco nepovedlo (což neznamená, že při takových seskocích někdo zemřel!)

V březnu 2019 došlo k nehodě v mexickém státě Morelos. 18 letá dívka se tam zřítila společně se svým instruktorem a oba byli na místě mrtví. Podle vyšetřování došlo k lidské chybě, kdy instruktor pochybil při manipulaci s otevíracím mechanisme padáku.

V roce 2009 pak zemřel při seskoku instruktor přímo v průběhu tandemového seskoku a podle následného zjištění dostal zjevně infarkt. Jeho žák byl tak odkázán sám na sebe. Jednalo se o jeho první seskok, ale přesto dokázal s padákem přistát a ihned po přistání se pokusil instruktora oživit. Bohužel bezúspěšně.

Roku 2018 došlo k nehodě v Klatovech. Parašutista se v průběhu seskoku s padákem srazil se svým kolegou a následně příliš pozdě aktivoval záložní padák.

K nehodám tedy skutečně dochází, avšak velice často se jedná o lidskou chybu nebo například selhání srdce apod.

Kdy se skáče s padákem?

Ideální podmínky pro tandemové seskoky padákem (a vlastně i ostatní skoky s padákem) jsou od jara do podzimu. Nejlépe si seskok samozřejmě vychutnáte během jara a léta, kdy je hezky, teploučku a všechno je pěkně vidět. V zimě se prakticky neskáče, protože teplota ve výšce 4000 metrů je tou dobou velice nízká. Samozřejmě se neskáče za silného větru či deště. Před samotným seskokem je tedy dobré sledovat předpověď počasí. Avšak v případě, že si půjdete vyzkoušet tandemový seskok, instruktor v případě nepřízně počasí celou akci včas zruší.

Kolik stojí tandemový seskok padákem?

Je třeba si uvědomit, že nehradíte jen samotný seskok, ale tandem instruktora, pilota, použití letadla, padáku... I přesto všechno se drží ceny poměrně nízko a to v průměru mezi 3 500 do 6 500 Kč. Cenu samozřejmě ovlivňuje i lokalita skoku, výška, ze které se skáče, jméno, spolehlivost a vytíženost poskytovatele. Pokud jde navíc o skoky s nějakými speciálními podmínkami, cena tím samozřejmě vzroste.

Kde se skáče?

Tandemové seskoky padákem samozřejmě obvykle začínají na menším letišti. A ideální letiště najdeme většinou ve větších městech nebo v jejich blízkém okolí. Skočit si tak můžete například v oblasti kolem Příbrami, Prostějova, Klatov, Kolína, Jihlavy, Mostu, Brna, Ostravy. Takž sháníte-li poskytovatele seskoků padákem, určitě hledejte na zmíněných místech.