Jste milovníci asijské kuchyně a chtěli byste ji umět připravit jako profesionálové i doma ve své vlastní kuchyni? Na čase vyrazit na kurz vaření!

V článku přiblížíme tyto kurzy asijské kuchyně:

  • Asijská kuchyně v SaSaZu
  • Vaření Jihovýchodní Asie
  • Barvy Asie
  • Indonéská škola vaření
  • Kouzlo thajské kuchyně
  • Tradiční recepty vietnamské kuchyně
  • Online kurz asijské kuchyně
  • Vietnamská kuchyně s divokou vařečkou v Brně

Asijská kuchyně v SaSaZu

Jedna z nejoblíbenějších pražských restaurací nabízí kulinářské kurzy se zaměřením na různé kuchyně, samozřejmě včetně té asijské. Konkrétně mají 4 své speciální kurzy vaření, jimiž vás provedou přední šéfkuchaři. Výuka se koná jedenkrát do měsíce, v sobotní odpoledne a trvá přibližně 2 hodiny. Po absolvování budete ovládat přípravu tří asijských pokrmů a jednoho autentického koktejlu. Cena se pohybuje přibližně od 3 000 do 4 000 Kč.

Vybírat můžete mezi těmito kurzy asijské kuchyně:

  • Vaření Jihovýchodní Asie – kurz je veden šéfkuchařem Andy Tanem a zaměřuje se obecně na metodiku a principy vaření v jihovýchodní Asii. Narazíte tady například na koktej Hainan Island, ze surovin budete pracovat s houbami shitake, krevetami, naučíte se koriandrovou omáčku či Bang Chang.
  • Barvy Asie – tento kurz je pod stejným vedením a provede vás už o něco komplikovanějšími chuťovými kombinacemi. Příprava zahrnuje mnoho typických lokálních bylinek, řasu, vietnamské kuřecí kari, ryby a mnoho dalšího. Lokalitou se pohybujeme v Barmě, Malajsii, Thajsku a Vietnamu.
  • Indonéská škola vaření – tady už narazíte na dalšího vedoucího, šéfkuchaře Ari Munandara, a seznámíte se s pestrou kuchyní Indonésie. Vzhledem k tomu, že je tamní kuchyně velmi různorodá, výuka je zaměřena na nejznámější pouliční jídlo a tradiční místní speciality.
  • Kouzlo thajské kuchyně – kurz pod vedením Sou chefa Robberta van der Berga je specializován na souhru typických chutí, jimiž je sladká, slaná, kyselá a ostrá. Celá asijská kuchyně je postavená na skvělém dochucení, tento typ kurzu tak bude určitě více než přínosný.

Jak to vypadá v SaSaZu můžete mrknout tady:

Tradiční recepty vietnamské kuchyně

V pražských Chefparade Studia, v Praze 7, nabízí i mnoho jiných kurzů týkajících se asijské či exotické kuchyně. Potřebným základem však jsou pravděpodobně právě ty nejklasičtější, tradiční recepty, jako je Pho bo, Bun cha, Goi cuon (jarní závitky), Banh xeo či mangový koktejl. Kurz je jednodenní, odehrává se obvykle v páteční odpoledne či večer a trvá 3 hodiny. Celý vás vyjde na necelé 3 000 Kč, a obsahuje i menší nápojové pohoštění pro účastníky. Vyučovat vás bude šéfkuchař s praxí například i z pražského Mandarin Oriental hotelu.

Na jejich videu o tom nejlepším z Thajska se můžete podívat tady:

Online kurz asijské kuchyně

Jste-li typ, který si z pohodlí svého domu dělá nejraději opravdu vše, zajisté oceníte také online kurz vaření. Kromě úspory času za dopravu ušetříte i finance, jelikož online kurz vychází podstatně levněji než ty prezenční. Výuka probíhá se šéfkuchařem, který s vámi vaří v přímém přenosu. Díky tomu vidíte přesně co máte dělat, můžete se vedoucího na cokoli zeptat, vaření postupuje pomalu, a je prostor při něm s čímkoli poradit. Cena kurzu zahrnuje i suroviny, jejichž rozvoz je po Praze zdarma, dovezeny vám budou přímo domů, nebo na domluvené výdejní místo, mimo Prahu si dovoz hradí účastník kurzu. Před samotným začátkem vám šéfkuchař zašle odkaz na videohovor, do nějž byste se měli připojit cca 30–15 minut před začátkem, abyste se ujistili, že vše funguje tak, jak má. Cena kurzu je 1 500 Kč, je potřeba mít jej uhrazený alespoň 5 dní před začátkem, a zabere vám přibližně 3 hodiny. Najdete jej v projektu Kuchaři do domu.

Vietnamská kuchyně s divokou vařečkou v Brně

Brněnské kulinářské studio Divoká vařečka, sídlící v Brně nabízí kromě mnoha dalších služeb a kurzů i 2 kurzy vietnamské kuchyně. V prvním se učí spíše tradičnější pokrmy, jako je Pho bo, jarní závitky, či jednodušší nedělní oběd. Zaměříte se na vaření správného silného vývaru, úpravu masa, práci s rýžovými nudlemi i s ráží samotnou. Poté také manipulaci s hůlkami a vhodné servírování polévek i dalších tradičních jídel. Druhý kurz obsahuje více smažených a grilovaných receptů, naučí vás rozeznávat a používat vietnamské bylinky a samozřejmě zahrnuje i práci s hůlkami a servírování. Na kurzu se pracuje ve skupinkách po dvou, pokud byste tedy chtěli jít s někým známým, určitě to bude skvělá společná aktivita. Cena jednoho kurzu je 3 500 Kč, do konce roku 2022 mají slevu na 3 200 Kč, trvá přibližně 4–5 hodin,  studio sídlí v centru Brna na Pekárenské ulici. Po absolvování na vás čeká i certifikát.

Přípravu závitků můžete shlédnout tady:

Kurz se "Zásadně zdravě"

Projekt Zásadně zdravě založila kuchařka a výživová poradkyně Jana, a v tomto kurzu vás provede opět takovým tradičním úvodem do tajů asijské kuchyně. Po absolvování budete umět bylinkové čerstvé závitky, mango salát s krevetami, klasické Bún bò Nam Bo a dokonce i – pozor, to tady máme poprvé! – Tapiokový pudink s žakyjí a maracujou. Na kurzu může být maximálně 8 lidí, doba jeho trvání je 4 hodiny, a vyjde vás na 4 100 Kč. Akci najdete v Gourmet Academy v Potten&Pannen na Vodičkově v Praze.

Na jejich youtube kanále můžete nalézt i několik receptů, které byly zpracovány jako online kurz.

Ve videu se můžete podívat na jejich volně přístupný návod, jak uvařit tradiční Bún bò Nam Bo:

Už se vám seběhly chutě? Dejte nám vědět do komentářů, který kurz vás nalákal nejvíce! A když už jsme u východní kultury, mrkněte na to, proč a kam je dobré vyrazit na jógový pobyt.