facebook_pixel

Den matek – den, kdy děláme maminkám radost

Marta Kratochvílová

Blíží se Mezinárodní den matek, oslava, při které by měla celá rodina dát svojí mamince najevo, jak moc si jí váží a jak moc ji mají rádi. Samozřejmě bychom si jí měli vážit pořád, a ne jenom na Den matek. Máma je přeci jenom jedna, a za to, jak se o nás starala, vychovávala nás, si to rozhodně zaslouží. Každý z nás by si měl připomenout, kolikrát za život si kvůli nám něco odepřela, aby nám dopřála, po čem jsme toužili.

Na Den matek bychom jí zkrátka mohli projevit ještě o krapet více lásky než obvykle a udělat jí radost nějakým hezkým dárkem či květinou. Anebo jí prostě jen říct, jak moc jí máme rádi. No přiznejme si, kolik z nás to své mamce řekne alespoň jednou za týden? A kolik z vás se naposledy alespoň zamyslelo, kdy je Den matek? 😉 Pomůžeme. Letos je to 12.5.!

matka a dcera

Den matek a jeho historie

Svátek matek se slaví po celém světě v různé dny, nejčastěji v březnu a květnu. Kde se ale vlastně vzal? Světe div se, jako mnoho dalších svátků (Valentýn, Vánoce, Velikonoce) i svátek matek je původně svátek křesťanský. No, přesněji musíme po jeho původu zapátrat ještě hlouběji. Počátky svátku matek sahají až do antických časů, do starověkého Řecka. Ale způsob, jakým se Den matek slaví dnes, přišel z Ameriky až na počátku 20. let.

Staří Řekové každý rok slavili festival jara, při kterém uctívali bohyně mateřství a později Římané slavili jarní festival nazývaný Hilaria, při němž uctívali jedinou bohyni mateřství Cybele. Další zmínky o tomto svátku sahají do roku 1600 do Anglie, kdy se svátek matek slavil čtvrtou postní neděli před Velikonocemi. Původně se jednalo o den, kdy křesťané navštěvovali své „mateřské kostely“. Sluhové dostali volno a mohli se vrátit do svého rodného města za svými rodinami a navštívit tamní kostely. Po návratu domů trhali mladí lidé v přírodě květiny, které zanesli do kostela, nebo jimi obdarovali své maminky. A právě květiny jsou nejčastějším dárkem k Mezinárodnímu dni matek dodnes. Jak víme, v současné době se Den matek od svého původního náboženského významu dost vzdálil.

matka a syn u moře

Kdy je den matek?

V roce 1911 byl Mezinárodní den matek slaven téměř v každém americkém státě. Dne 8. května 1914 prezident Woodrow Wilson podepsal usnesení, že se svátek matek bude slavit vždy druhou neděli v květnu jakožto Den matek. U nás se slaví taktéž druhou květnovou neděli.

Den matek se slaví ve více jak 46 zemích světa. Někteří lidé se v tento den chodí pomodlit do kostela za zdraví svých maminek, zatímco jiní svou lásku vyjadřují nejrůznějšími dárky. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak udělat svojí mamince radost na svátek matek, je darování květin a přáníček. Malé děti vyrábí přáníčka už ve školkách a školách a často do nich připíší i básně. Někteří z vás jistě taková přáníčka z dětství u mamči doma občas objeví. V Den matek si zkrátka vaše maminka zaslouží rozmazlit.

matka a dcera

Svátek MATEK V RŮZNÝCH NÁBOŽENSTVÍCH

V římskokatolické církvi je svátek matek silně spojen s uctíváním Panny Marie. V některých katolických domovech mají rodiny dokonce speciální svatyně věnované právě jí. V mnoha katolických a pravoslavných církvích se na její počest koná bohoslužba.

V islámu koncept jako je svátek matek neexistuje, ale matky zde mají velmi vysoké postavení, co se týče náboženských záležitostí. Podle některých islámských tradic se nebe nalézá pod nohama matky. To znamená, že člověk se po smrti může dostat do nebe, když bude milujícím a starajícím se potomkem své matky.

matka a syn

V hinduistických krajích je Den matek nazýván Mata Tirtha Aunshi nebo Mother Pilgrimage fortnight. Svátek matek se slaví ve všech zemích s hinduistickou tradicí a to zejména v Nepálu. Připadá vždy na období mezi dubnem a květnem. Ti, kdo ztratili své matky, jim na svátek matek vzdají hold tím, že darují obilí, peníze a další položky (souhrnně se to všechno nazývá Pinda) kněžím. Tento den se také koná speciální náboženská slavnost v MataTirtha, hinduistické svatyni, která se nachází jihozápadně od Kathmandu. Podle chrámu je slavnost známá právě pod názvem Mata Tirtha Aunshi.

V Buddhismu se slaví festival Ullambana, který vychází z příběhu Maudgalyayana a jeho matky.

Jak tedy vidíte, svátek matek nebo nějaká jeho obdoba se slaví skutečně téměř po celém světě a je to dobře. Bez našich maminek bychom přeci nebyli a zaslouží si vědět, že na ně myslíme.

Už víte, co dáte letos té své k svátku matek? Pokud byste ji rádi obdarovali něčím originálním, na co jen tak nezapomene, zkuste se porozhlédnout u nás.

Na Stips.cz určitě vyberete ten pravý dárek pro vaši maminku:

let balonem

Vyhlídkový let balonem

Což takhle maminku překvapit vyhlídkovým letem v balonu? Poklidná vzduchoplavba a svět jako na dlani. Tenhle zážitek si bude dlouho pamatovat.

2990 Kč

aromaterapeuticka masáž článek

Uvolňující aromaterapeutická masáž

Maminka jistě ocení starost o její pohodlí. Nechte jí trochu zhýčkat a užít si odpočinku v maximální pohodě.

590 Kč

pivní masáž

Perličková pivní lázeň a uvolňující masáž

Tohle maminka ještě nezažila! Relaxační pivní koupel a profesionálně provedená uvolňující masáž, která jí zbaví stresu a starostí. A pokud si dá ráda žejdlík dobrého piva, přijde si zde na své.

2590 Kč

Okomentovat