facebook_pixel

Trocha zajímavostí a fakt o dni matek

Marta Kratochvílová

Blíží se Den matek, oslava, při které by měla celá rodina uctívat svou maminku. Tu bychom měli ctít samozřejmě pořád, protože máma je jen jedna, a za to, jak se o nás starala, vychovávala nás, si to rozhodně zaslouží. Obzvlášť, pokud nás vychovala dobré a čestné lidi. Ale na Den matek bychom jí mohli projevit ještě o krapet více lásky a udělat jí radost třeba nějakým hezkým dárkem nebo květinou. Anebo jí prostě jen říct, jak moc jí máme rádi. No přiznejme si, kolik z nás to své mamce často říká do očí?

mother-1613726_1280

TROCHA HISTORIE

Svátek matek se slaví po celém světě různé dny, nejčastěji v březnu a květnu. Kde se tento svátek vlastně vzal? Světe div se, jako mnoho dalších svátků (Valentýn, Vánoce, Velikonoce) i svátek matek je původně křesťanský svátek. No, vlastně má svůj původ ještě dál. Počátky tohoto svátky sahají až do dávných časů, do Řecka. Ale způsob, jakým se slaví dnes, přišel z Ameriky na počátku 20. let.

Staří Řekové každý rok slavili festival jara, při kterém uctívali bohyně mateřství a staří Římané zase slavili jarní festival nazývaný Hilaria, při němž uctívali bohyni mateřství Cybele. Další zmínky o tomto svátku sahají do roku 1600 do Anglie, kdy se Den matek slavil čtvrtou postní neděli před Velikonocemi. Původně se jednalo o den, kdy křesťané navštěvovali své „mateřské kostely“. Sluhové dostali volno a mohli se vrátit do svého rodného města za svými rodinami a navštívit tamní kostely. Po návratu domů trhali mladí lidé v přírodě květiny, které zanesli do kostela, nebo jimi obdarovali své maminky. A květiny jsou nejčastějším dárkem ke Dni matek do dnes. V současné době se Den matek už od svého náboženského významu vzdálil.

KDY SE SLAVÍ?

V roce 1911 byl Den matek slaven téměř v každém americkém státě. Dne 8. května 1914 prezident Woodrow Wilson podepsal usnesení, že se tento svátek bude slavit vždy druhou neděli v květnu jako Den matek. U nás se slaví taktéž druhou květnovou neděli po vzoru Američanů.

Den matek se slaví ve více jak 46 zemích světa. Mnozí lidé se tento den chodí modlit do kostela na počest svých matek, zatímco jiní svou lásku k matkám vyjadřují různými dárky. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak se Den matek slaví, je darování květin a přáníček. Malé děti vyrábí přáníčka už ve školkách a školách a často do nich vepisují básně. Někteří z vás jistě taková přáníčka z dětství doma u maminky občas objeví.

mother-1613726_1280

DEN MATEK V RŮZNÝCH NÁBOŽENSTVÍCH

V římskokatolické církvi je svátek matek silně spojen s uctíváním Panny Marie. V některých katolických domovech mají rodiny dokonce speciální svatyně věnované právě Panně Marii. V mnoha východních, katolických a pravoslavných církvích se na její počet koná bohoslužba.

V islámu koncept Dne matek neexistuje, ale matky zde mají velmi vysoké postavení, co se týče náboženských záležitostí. Podle některých islámských tradic se nebe nalézá pod nohama matky. To znamená, že člověk se po smrti může dostat do nebe, když bude milujícím a starajícím se potomkem své matky.

V hinduistické tradici je Den matek nazývám Mata Tirtha Aunshi nebo Mother Pilgrimage fortnight. Tento svátek se slaví ve všech zemích s hinduistickou tradicí a to zejména v Nepálu. Připadá vždy na období mezi dubnem a květnem. Ti, kdo ztratili své matky, jim vzdají hold tím, že darují sadu obilí, peníze a další položky (souhrnně se to všechno nazývá Pinda) kněžím. Tento den se také koná speciální náboženská slavnost v MataTirtha, hinduistické svatyni, která se nachází jihozápadně od Kathmandu. Podle chrámu je festival známý pávě pod názvem Mata Tirtha Aunshi.

V Buddhismu se slaví festival Ullambana, který vychází z příběhu Maudgalyayana a jeho matky.

Už víte, co dáte letos své mamince k tomuto svátku? Pokud byste ji rádi obdarovali něčím originálním, zkuste se porozhlédnout u nás.

jesenikysauna

Okomentovat

Top zážitky