facebook_pixel

1. Máj – Lásky čas

Marta Kratochvílová

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…“ Tuto slavnou báseň od Karla Hynka Máchy jistě všichni dobře znáte. Tento lásky čas 1. máj už se blíží. Je to tradiční český svátek zamilovaných, něco jako je v Americe Valentýn. Ač u nás mnoho lidí začalo slavit Valentýna, 1. máj má pořád své kouzlo.

marriage-2239035_1280

Slaví se každý rok 1. května. K tradicím patří například líbání žen pod rozkvetlou třešní, aby neuschly nebo vycházka na Petřín, kde se to pod rozhlednou v tento den zamilovanými páry jen hemží. V Praze lidé k soše Karla Hynka Máchy na Petřín začali nosit na prvního máje květiny. Co se líbání pod rozkvetlou třešní týče je to hezký zvyk, ale kde se vzal, to se přesně vlastně neví.

První máj je ryze český svátek. O tento první květnový den se dříve slavil jako čas plodnosti. Je pravdou, že se v tuto dobu rodí mnoho mláďat – králíci, kůzlata, telata a další.

rose-2019690_1280

K prvnímu máji patří také májky, s kterými se v dnešní době setkáváme spíše už jen na vesnicích, především na Moravě a ve Slezsku. Májka je kmen stromu (obvykle břízy nebo smrku), který má větve s listím ponechané pouze na své horní části, ozdobený barevnými pentlemi a věncem, kterou obyvatelé vsi postaví na náměstí. Zvyklostí je, že si v noci z prvního máje vesnice májky snaží navzájem porazit, uříznout nebo ukrást. Musí je tedy dobře hlídat, jinak by to byla pro vesnici ostuda. Májky mohou mladíci stavět také před okna dívek, aby jim vyznali lásku.

Večer se na vesnicích koná veselice, zábava plná hudby, tance, dobrého pití a jídla, které se říká Kytka nebo Věneček. Dívky chlapcům totiž dávají zelené věnečky.

 

S májem, tedy květnem, souvisí i studentské oslavy zvané majálesy, které mají svoji tradici už od 15. století, u nás od národního obrození. Studenti si tento den mohli užít divokých oslav, veselí a dokonce i trocha bouřlivého chování.

První máj není jen svátek lásky, ale také svátek práce, mezinárodní dělnický svátek, který se slaví od roku 1890.

Poslední roky si lidé na prvního máje zamilovaní dávají také dárky. Pokud nevíte, co svému milému nebo své milé dát, porozhlédněte se u nás. V nabídce je i spousta originálních zážitků pro dva.

Okomentovat