„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…“ Tuto slavnou báseň od Karla Hynka Máchy jistě všichni dobře znáte. Tento lásky čas 1. máj už se blíží. Je to tradiční český svátek zamilovaných, něco jako je v Americe Valentýn. Ač u nás mnoho lidí začalo slavit Valentýna, 1. máj má pořád své kouzlo.

Slaví se každý rok 1. května. K tradicím patří například líbání žen pod rozkvetlou třešní, aby neuschly nebo vycházka na Petřín, kde se to pod rozhlednou v tento den zamilovanými páry jen hemží. V Praze lidé k soše Karla Hynka Máchy na Petřín začali nosit na prvního máje květiny. Historie tohoto svátku sahá až do starověku, kdy se slavil jako svátek rostlin a přírody. Později se tento svátek stal symbolem lásky a jara a stal se populárním svátkem pro vyjádření city a náklonnosti.

První máj je ryze český svátek. O tento první květnový den se dříve slavil jako čas plodnosti. Je pravdou, že se v tuto dobu rodí mnoho mláďat – králíci, kůzlata, telata a další. Mnoho párů se v tento den zamiluje, podá si ruce, nebo si dá přísahy věrnosti. K vyjádření lásky se také používají tradiční symboly jako jsou květiny a dárky. Kreativní dárky, jako jsou šperky, originální květiny, nebo jídlo, jsou populární volbou pro tento svátek.

K prvnímu máji patří také májky, s kterými se v dnešní době setkáváme spíše už jen na vesnicích, především na Moravě a ve Slezsku. Májka je kmen stromu (obvykle břízy nebo smrku), který má větve s listím ponechané pouze na své horní části, ozdobený barevnými pentlemi a věncem, kterou obyvatelé vsi postaví na náměstí. Zvyklostí je, že si v noci z prvního máje vesnice májky snaží navzájem porazit, uříznout nebo ukrást. Musí je tedy dobře hlídat, jinak by to byla pro vesnici ostuda. Májky mohou mladíci stavět také před okna dívek, aby jim vyznali lásku.

Oslavy 1. máj

Tradiční oslavy 1. máje zahrnují průvody, pikniky a taneční večírky. Tyto akce jsou vhodné pro rodiny a přátele, kteří si chtějí užít slunce a radosti jara. V České republice se mohou návštěvníci těšit na mnoho kulturních akcí a festivalů, jako jsou hudební koncerty, divadelní představení a jarmarky. Nejlepší oslavy 1. máje se konají v Praze, Brně a Ostravě. Večer se na vesnicích koná veselice, zábava plná hudby, tance, dobrého pití a jídla, které se říká Kytka nebo Věneček. Dívky chlapcům totiž dávají zelené věnečky. S májem, tedy květnem, souvisí i studentské oslavy zvané majálesy, které mají svoji tradici už od 15. století, u nás od národního obrození. Studenti si tento den mohli užít divokých oslav, veselí a dokonce i trocha bouřlivého chování.

Máj a příroda

máj je svátkem jara a probouzení přírody. Tento den je ideální pro výlety a outdoorové aktivity, jako jsou túry, cyklistické výpravy a jarní procházky. Pro ty, kteří chtějí učinit svůj 1. máj ekologičtějším, lze uspořádat ekologický táborák či piknik. Tyto akce jsou skvělým způsobem, jak se spojit s přírodou a užít si slunce a radosti jara.

Tradice a zvyky spojené s 1. Májem

Pochod pro lásku a jaro je jednou z nejznámějších tradic 1. máje. Lidé se scházejí a pochodují společně, aby vyjádřili svou lásku a podporu jaru. Pouťové slavnosti a hry jsou dalším zvykem, který se v rámci oslav 1. máje koná. Zdobení domácností a měst květinami je také běžnou praktikou.

Darování květin a dárků

Význam darování květin a dárků v rámci oslav 1. Máje je velmi důležitý. Květiny symbolizují lásku a jaro, takže darování květin blízkým je výrazem úcty a lásky. Mezi nejoblíbenější květiny pro darování patří tulipány, narcisy a jarní květiny. Alternativní dárky květin, jako jsou bonboniéry a hrníčky, také slouží jako milý a osobní dárek pro přátele a rodinu.

Kreativní aktivity spojené s 1. Májem

Tvorba vlastních květinových věnců a dekorací je populární aktivitou v rámci oslav 1. Máje. Navštěvování trhů s květinami a oslavy v parku jsou dalšími způsoby, jak se zapojit do slavností. Účast na tvořivých dílnách a workshopech vám také umožní vyjádřit svou kreativitu a zapojit se do oslav.

První máj není jen svátek lásky, ale také svátek práce, mezinárodní dělnický svátek, který se slaví od roku 1890.

Poslední roky si lidé na prvního máje zamilovaní dávají také dárky. Pokud nevíte, co svému milému nebo své milé dát, porozhlédněte se u nás. V nabídce je i spousta originálních zážitků pro dva.