Paintball je skvělý! Odpusťte nám tu stručnost, ale je to prostě tak. Ať už chcete uspořádat nevšední oslavu narozenin, chcete se jen pobavit s přáteli nebo připravujete teambuildingovou akci, s paintballem neuděláte chybu. Bezpečná zábava, při níž si báječně protáhnete tělo, upevníte mušku a na chvíli se vcítíte do role vojáků uprostřed bitvy.

Je možné, že pokud jste paintball ještě nikdy nehráli, dostaví se trocha nervozity, jelikož nevíte, co máte čekat. Zbytečné stresy stranou, je to jen hra a hru si máte užít. Abychom vám vstup do světa paintballu trochu ulehčili, dovolíme si vám předložit 10 rad, které by každý začátečník v paintballu měl znát

1. Nebojte se paintballové kuličky

Když vás zasáhne paintballová kulička, může to pěkně štípnout. Není to však tak hrozné, jak si možná představujete. Paintballové zbraně využívají vzduchový systém a nejsou samozřejmě určeny k tomu, aby ublížily, nýbrž aby byly pouze schopny zasáhnout cíl. Totéž platí pro kuličky samotné. Mají při nárazu snadno prasknout, díky čemuž barva jasně označí místo zásahu.

Ano, nebudeme vám lhát, pokud máte za kamaráda ptáka, který to do vás napere ještě předtím, než si stihnete obléci náležitě tlustou vrstvu oblečení, může se objevit modřina. Jinak se opravdu není čeho bát. Nenavádíme vás k tomu, abyste skákali před hlavně protivníků, protože samozřejmě hlavním cílem hry paintball je nenechat se zasáhnout. Jde jen o to, že budete-li se bát zásahu, přiková vás strach k zemi nebo za překážku a sebere vám veškerou iniciativu, což by mohlo přispět k prohře vašeho týmu.

Pohybujte se, měňte pozice a pokud by se vám nedařilo zbavit se hrůzy ze zásahu, pomyslete na možnost silnější vrstvy oblečení. Bude vám horko a snížíte svou pohyblivost, ale ucítíte maximálně náraz paintballové kuličky.

2. Pamatujte! Dokud stojíte na paintballovém hřišti, maska je na obličeji

Stejně jako má voják zakázano na bojišti sejmout helmu, vy nesundávejte masku ani ochranné brýle, dokud je kolem někdo, kdo v rukou drží paintballovou zbraň. Nikdy nevíte, co se může stát. Někdo omylem stiskne spoušť, zrovna v okamžiku, kdy bude hlaveň namířená na váš obličej a neštěstí je na světě. Také se může objevit človíček, ke kterému nedorazí informace, že je po hře a v zápalu boje po vás vystřelí. Takže maska a brýle patří při paintballu vždy na obličej!

3. Seržant Paintball radí: neprozrazujte zbytečně svou pozici

Výstřel z paintballové zbraně je dostatečně hlasitý na to, aby nepříteli odhalil, kde se nacházíte. Proto nebuďte překvapení, až se na vás po neuváženém výstřelu snese sprška nepřátelských paintballových kuliček.

Řekněme si alespoň 3 případy, kdy je ideální chvíle pro střelbu:

  1. Když máte jasný výhled přímo na nepřítele, tudíž máte nejvyšší pravděpodobnost zásahu.
  2. Když znáte nepřátelský úkryt a chcete poskytnout krycí palbu útočnému oddílu svého týmu. Zatímco se nepřítel kryje před vašimi paintballovými kuličkami, nemůže sledovat pohyb protivníků.
  3. Vidíte-li spolubojovníka v nesnázích a je jasné, že mu svou střelbou pomůžete. Pokud je naopak evidentní, že je spolubojovník ztracen, držte se poučky z případu číslo 1. Možná se vám díky tomu naskytne příležitost svého spojence pomstít, protože nepřítel, oslavujíce svůj zásah, zapomene na opatrnost a vystrčí růžky.

4. Paintball není hra na schovávanou

Krýt se musíte, o tom žádná. Ale mnoho paintballových začátečníků dělá tu chybu, že se ukryjí za stěnu, sud, automobil nebo cokoli jiného, co se na paintballovém hřišti běžně vyskytuje, a vůbec nesledují pohyb nepřátel. Potřebujete si přeci udržet přehled, jinak by se vám mohlo stát, že vás soupeři snadno obklíčí.

Proto občas vystrčte hlavu nebo použijte zrcátko na teleskopickém držáku, pokud ho pravidla vašeho paintballového hřiště nezakazují. Postačí tři vteřiny, protože během tak krátké doby je malá pravděpodobnost, že nepřítel stihne zamířit a vystřelit. A nevystrkujte hlavu stále na tom samém místě. Jste-li schováni za nízkou zídkou, vyhlédněte jednou nahoře, potom napravo a tak dále.

5. Kolem létají paintballové kuličky, nedarujte jim laciný zásah

Tohle úzce souvisí s radou číslo 4. Pokud potřebujete vyhlédnout a omrknout situaci, snažte se, aby vás bylo vidět co nejméně. Nedávejte nepřátelům příliš velký cíl, jinak na to doplatíte. I ten nejzkušenější paintballový střelec vás spíše nezasáhne, pokud uvidí jen vršek hlavy. Zbytečně neriskujte!

Takhle může taková pěkná paintballová bitva vypadat

6. Komunikace se spoluhráči je základem vítězného paintballového zápasu

Před začátkem hry je určitě dobré,domluvit si se spoluhráči základní taktiku, kterou můžete modifikovat a přizpůsobovat v průběhu boje. Pravděpodobně nebudete mít vysílačky, tudíž po sobě budete muset křičet. Nad paintballovým hřištěm se běžně kromě výstřelů a tupých nárazů ozývá u neustálý křik.

Společný postup je pro dobytí paintballového hřiště nezbytný! Můžete si se spoluhráči klidně domluvit posunky, aby nepřítel netušil, co chystáte, případně šeptejte, je-li spoluhráč dostatečně blízko, aby mu neušlo ani slovíčko. Nebo, pokud to pravidla vašeho hřiště nezakazují, využijte mobilní telefon a handsfree.

Dávejte si hlavně pozor, abyste nepříteli zbytečně neprozradili, kde jste, kde je některý z vašich spolubojovníků či kam se hodláte přemístit.

7. V paintballu platí: nekřičte „zasažen!“ příliš brzy

Pokud vás zasáhli, ale paintballová kulička nepraskla a nezanechala na vašem oděvu značku, jste stále ve hře. Nejeden začátečník zvedá ruce nad hlavu a s výkřikem: „mrtvý!“ opouští hřiště hned poté, co ucítí náraz. To je špatně, protože si tak zbytečně kazíte hru a oslabujete vlastní tým. Proto nejprve zkontrolujete, zda je kulička prasklá nebo zda máte na oblečení barvu.

Paintballová kulička se taky může rozprsknout poblíž a potřísnit vás, což se většinou za zásah nepovažuje. Pokud by však protivník trval na zásahu, problém se vyřeší přivoláním rozhodčího.

8. Každý paintballový zápas má cíl

V paintballu není jen základní team deathmatch, kdy je úkolem pobít všechny nepřátele. Mohou se objevit varianty jako záchrana rukojmího či sebrání vlajky. Mějte takový cíl na paměti po celou dobu trvání paintballového zápasu a přizpůsobte tomu svou hru. V průběhu bojů může nepřátelský tým na svůj úkol (bránit svou vlajku, nevydat rukojmího) pro samé střílení zapomenout a to bude vaše chvíle. Popadnete vlajku nebo rukojmího a budete pelášit zpět do základny.

Snažte se vždy zachovat chladnou hlavu a přemýšlet. Může se vám pak povést vpadnout protivníkům do zad a připsat si tři zásahy, jen to fikne.

9. Jednejte jako paintballový voják, jednejte s rozvahou

Většina nových hráčů má tendence držet se přehnaně vzadu, menší část nováčků se zase hrne bezhlavě kupředu. Obojí je v paintballu špatně. Pokud zůstanete na místě, oslabíte postup týmu, pokud se vrhnete vstříc nepřátelské palbě, zbytečně „přijdete o život“. Proto postupujte promyšleně a v souladu se spoluhráči. Odvaha hluchého slepce se v paintballu nevyplácí.

10. Užijte si paintballovou bitvu

Možná vám teď celý paintball připadá jako příliš vážná záležitost, ale tak to není. Předali jsme vám jenom pár rad, ke kterým se tak jako tak časem propracujete. Čím více času strávíte na paintballovém bojišti, tím více se vám vryjí pod kůži a budete se jimi řídit zcela automaticky. Ze všeho nejdůležitější je, aby jste se dobře bavili!

Jdete do toho? Chcete-li si hlavně pořádně zastřílet a vpravit se do role paintballového bojovníka, nabízíme 2-hodinový paintball trénink. Pokud ale toužíte po opravdovější akci, bude lepší volba vyzkoušet si paintballovou přestřelku v lese, kombinovanou s jízdou v obrněném transportéru.

A jestli si chcete projít skutečným peklem bitvy, kdy se kolem vás budou ozývat výbuchy a vrčení rozmanité vojenské techniky, pak je tu paintball s připraveným scénářem. Po takových zkušenostech budete na obyčejném paintballovém hřišti, kam vyrazíte s přáteli či kolegy z práce, naprostými profíky.