facebook_pixel

17. listopad a co jste možná nevěděli

Karolína Smolíková

Den boje za svobodu a demokracii
17. listopadu se v České (ale i Slovenské) republice slaví státní svátek. U nás si tímto státním svátkem připomínáme zvláště dvě důležité události naší historie: 17. listopad 1939 a 17. listopad 1989. Dnes si tento den připomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii. Víte ale, co přesně se tehdy událo? Praví vlastenci a znalci historie se jistě vyznají. Pokud byste však byli na pochybách, přinášíme vám menší rekapitulaci.

Mezinárodní den studenstva a události roku 1939

Mezinárodní den studentstva, vyhlášený v Londýně roku 1941, je tragickou připomínkou událostí roku 1939, které vyvrcholily 17. listopadu 1939.
Násilné potlačení říjnové demonstrace u příležitosti 21. výročí vzniku Československa si vyneslo dva mrtvé. Demonstrace, které následovaly po pohřbu Jana Opletala, se rázem změnily v protest proti okupaci, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

pohřeb jana opletala po událostech listopadu
vzpomínková událost na den svobody a demokracie

A co se dělo potom? Porada v Berlíně za účasti Adolfa Hitlera měla za výsledek rozhodnutí o uzavření českých vysokých škol a zatčení a popravení 9 představitelů studentské organizace. Následně byly pozatýkány také stovky studentů, kteří byli posláni do koncentračních táborů. Většina byla propuštěna na přelomu roku 1942/43, někteří však podlehli otřesným podmínkám a zacházení v táborech.

Všem našim statečným spoluobčanům, kteří se rozhodli – navzdory jasnému risku vlastní svobody i života – vyjádřit odpor k okupaci, požadovat svobodu, na níž má mít každý člověk právo a říci jasně: „Takhle ne!“ patří velký dík a obdiv.

Sametová revoluce

Sametová revoluce označuje období politických změn v Československu, které započalo demonstrací 17. listopadu 1989. Tyto změny vedly k pádu zločinného komunistického režimu a významně tak ovlivnily naši historii, proto si události roku 1989 každoročně o svátku připomínáme společně s událostmi roku 1939. Celému světu jsme ukázali, že revoluce a porážka totality může proběhnout bez jediného výstřelu, bez krve a utrpení, bez obětí.

Jako jednu z ústředních osobností 17. listopadu i porevolučního vývoje naší země je jistě vhodné si v tento den připomenout i světově proslulého Václava Havla.

Podívejte se, jak opravdu vypadal 17. listopad
První zveřejněné záběry ze 17. listopadu 1989

17. listopad ve světové historii:

1558 – Na anglický trůn nastoupila královna Alžběta I.
1869 – Suezský průplav, který spojuje Středozemní moře s Rudým, byl otevřen pro dopravu.
1990 – George H. W. Bush jako první americký prezident navštívil Prahu.
2003 – Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie.

17. listopad je významné datum, o jehož událostech bychom měli vědět. Letos nám tento státní svátek vychází na středu. Tradičně se tak můžete těšit na různé oslavy, k nimž se můžete o víkendu připojit, či zkrátka zavzpomínat.

Pokud chcete oslavy tohoto svátku pojmout po svém či trochu netradičně, níže přinášíme výběr možných zážitků pro tento speciální den.

revoluce 17 listopadu
stara fotografie na den demokracie a svobody

Z katalogu Stips.cz:

vyjizdka na elektrokolobezkach

PANORAMATICKÁ VYJÍŽĎKA NA ELEKTROKOLOBĚŽCE

Procházky městem někdy mohou být únavné. Hledáte něco, co by je ozvláštnilo, odlehčilo vašim nohám, ale přitom zachovalo atmosféru klidné procházky? Vyměňte procházku za projížďku!  Naskočte na e-scooter a nechte se unášet magickou energií, kterou vás nabije jen kouzelná Praha.

od 990 Kč

zakusek při plavbě na lodi

PLAVBA PO PRAZE SE ŠÁLKEM KÁVY PRO 2 OSOBY

Užijte si oslavy z paluby lodi! Při poklidném plutí po hladině Vltavy budete mít přehled o všem, co se v okolí bude dít. Užijte si listopadový klid a pohodu s dobrým zákuskem a pozadím malebných pražských panoramat.

1100 Kč

procházka po praze s coffee tour

PROCHÁZKA S PRAGUE COFFEE TOUR PRO 2 OSOBY

Procházka Prahou trochu jinak? To se vám jistě splní na coffee tour! Nechte se nést vůní kávy pražskými uličkami a objevte tajemství, které stojí za zrodem povzbuzujícího šálku dobré kávy.

900 Kč

kurz líčení pro ženy nad 40 let

MAKE-UP KURZ PRO ŽENY 40+

Šaty možná dělají člověka, ale umě nanesený make-up dělá ženu.  Jak nejen na oslavách vypadat skvěle a mít zářivou pleť? Tým předních make-up profesionálů si vás vezme do parády. Domů si odnesete skvělý pocit a několik rad, které z vás udělají královnu každé situace.

2700 Kč


Okomentovat