Den boje za svobodu a demokracii

17. listopadu se v České (ale i Slovenské) republice slaví státní svátek. U nás si tímto státním svátkem připomínáme zvláště dvě důležité události naší historie: 17. listopad 1939 a 17. listopad 1989. Dnes si tento den připomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii. Víte ale, co přesně se tehdy událo? Praví vlastenci a znalci historie se jistě vyznají. Pokud byste však byli na pochybách, přinášíme vám menší rekapitulaci.

Mezinárodní den studenstva a události roku 1939

Mezinárodní den studentstva, vyhlášený v Londýně roku 1941, je tragickou připomínkou událostí roku 1939, které vyvrcholily 17. listopadu 1939. Násilné potlačení říjnové demonstrace u příležitosti 21. výročí vzniku Československa si vyneslo dva mrtvé. Demonstrace, které následovaly po pohřbu Jana Opletala, se rázem změnily v protest proti okupaci, kterých se zúčastnily tisíce lidí.


A co se dělo potom? Porada v Berlíně za účasti Adolfa Hitlera měla za výsledek rozhodnutí o uzavření českých vysokých škol a zatčení a popravení 9 představitelů studentské organizace. Následně byly pozatýkány také stovky studentů, kteří byli posláni do koncentračních táborů. Většina byla propuštěna na přelomu roku 1942/43, někteří však podlehli otřesným podmínkám a zacházení v táborech.

Všem našim statečným spoluobčanům, kteří se rozhodli - navzdory jasnému risku vlastní svobody i života - vyjádřit odpor k okupaci, požadovat svobodu, na níž má mít každý člověk právo a říci jasně: "Takhle ne!" patří velký dík a obdiv.

Sametová revoluce

Sametová revoluce označuje období politických změn v Československu, které započalo demonstrací 17. listopadu 1989. Tyto změny vedly k pádu zločinného komunistického režimu a významně tak ovlivnily naši historii, proto si události roku 1989 každoročně o svátku připomínáme společně s událostmi roku 1939. Celému světu jsme ukázali, že revoluce a porážka totality může proběhnout bez jediného výstřelu, bez krve a utrpení, bez obětí.

Jako jednu z ústředních osobností 17. listopadu i porevolučního vývoje naší země je jistě vhodné si v tento den připomenout i světově proslulého Václava Havla.

17. listopad ve světové historii:

1558 – Na anglický trůn nastoupila královna Alžběta I.
1869 – Suezský průplav, který spojuje Středozemní moře s Rudým, byl otevřen pro dopravu.
1990George H. W. Bush jako první americký prezident navštívil Prahu.
2003 – Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie.

17. listopad je významné datum, o jehož událostech bychom měli vědět. Letos nám tento státní svátek vychází na středu. Tradičně se tak můžete těšit na různé oslavy, k nimž se můžete o víkendu připojit, či zkrátka zavzpomínat.

Pokud chcete oslavy tohoto svátku pojmout po svém či trochu netradičně, níže přinášíme výběr možných zážitků pro tento speciální den.