Na procházku nemusíte vyrážet jen do přírody a na dobrou podívanou jen do galerie, spojte od obojího trochu a navštivte brněnské vily v celé jejich kráse.

Vila Löw-Beer

Drobného 22, Brno

Historie nemovistosti sahá do roku 1903, kdy si pozemek skládající se ze 2 stavebních parcel, zahradních domků, pozemků se zahradou a vinohradem, koupil továrník Moriz Furmann a nechal si zde, podle návrhu vídeňského architekta Alexandera Neumanna, postavit rodinnou vilu. Po jeho smrti byla vila prodána známému textilnímu podnikateli Alfredu Löwbeerovi, po němž nese jméno do teď. Ten nechal vilu částečně upravit a později, v roce 1929, věnoval horní část pozemku své dceři Gretě, která si z ulice Černopolní postavila s manželem také rodinnou vilu, o níž si povíme hned v zápětí.

V roce 1940 byla vila zabavena Němci a od té doby až do roku 2012 se v jejích prostorech vystřídalo několik institucí. V současnosti spadá do majetku jihomoravského kraje, a již pátým rokem je zde otevřena stálá expozice s názvem Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, a třetím rokem i prohlídkový okruh po technickém zázemí vily. Zahrady obou vil byly opět propojeny turniketem až v roce 2020.

Expozice uvnitř ve vile je otevřena celoročně od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin, a vstupné se pohybuje kolem 160 Kč za dospělého. Zahrada je přístupná bez poplatků denně, podle ročního období buď do 18 či do 20 hodin. V krásné a rozsáhlé zahradě se nachází kavárna a malé dětské hřiště.

Obrázek je z oficiálních stránek vily Löw-Beer.

Vila Tugendhat

Černopolní 45, Brno

Jedna z nejslavnějších vil nejen v České republice, navržena architektem Ludwigem Miesem van der Rohe byla původně domovem manželů Grety a Fritze Tugendhatových.

Vzhledem k tomu že budova byla zabavena gestapem a využívána německými okupačními úřady, od roku 1945 poté Rudou armádou, došlo k výrazným přestavbám a značnému poničení. Proto byla v letech 2010-2012 restaurovaná a obnovena do podoby, kdy byla v roce 1930 dokončována. Ve stálých expozicích můžete vidět interiér vily, její technické zázemí, výstavu věnující se práci architekta i životu rodiny ve vile, bohužel pouze do roku 1938, kdy její vlastnící emigrovali před druhou světovou válkou.

K vidění je nejen samotná stavba, jako reprezentant moderní architektury, ale i interiér vily, typické posezení a jedinečná onyxová stěna. Na motivy knihy Simona Mawera se zde natáčel film Skleněný pokoj z roku 2019. Vila je také zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Otevřená je od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodiny (platí pro měsíce březen - říjen) a v obě od 9 do 17 hodin (měsíce listopad - únor). Chcete-li si prohlédnout interiér vily, musíte si lístky zakoupit předem - odkaz zde. Kromě návštěv veřejnosti se v prostorech pořádají různé akce, například přednášky či menší koncerty, možný je i svatební obřad.

Vstupné se liší podle toho, pro který okruh se rozhodnete. Pro orientaci: za plné vstupné na základní, 60 minutový, okruh zaplatíte 350 Kč, za rozšířený 90 minutový okruh si připlatíte 50 Kč, a cena tak bude 400 Kč. Rodinné vstupné vyjde v prvním případě na 800 a v druhém na 950 Kč. Děti do 6 let jsou za 20 Kč. Vstupenky bývají obvykle dosti vyprodané, doporučuji tedy udělat si rezervaci alespoň týden předem.

Mimo návštěvu vily doporučuji i procházku v okolí, která nepochybně stojí za podívanou, o to více v podzimním období, kdy barvy přírody hravě doplňují barvy obydlí, a díky padajícím listům se vytříbí výhled na město.

Vila Stiassni

Hroznová 14, Brno

Vila rodiny Stiassných byla vystevana v letech 1927-1929 podle brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Stiassni byli stejně jako Löw-Beerové i Tugendhati textilní továrníci z rodin s židovským původem, a tak je stejně jako dvě předešlé rodiny neminul stejný osud. Manželé Stiassni zde se svou dcerou strávili jen 9 krátkých let a poté emigrovali.

V pozdějších časech byla budova využívána jako luxusní ubytování pro mnoho prezidentů a jiných významných představitelů. Noc zde strávil Edvard Beneš či například kubánský prezident Fidel Castro.

Návštěvníci z řad veřejnosti sem mohli nahlédnout až od konce roku 2014, kdy byla vila obnovena a spadala pod národní památkový ústav.

Prostory jste mimo jiné mohli vidět i ve filmu Lída Baarová, kde zastával roli jejího domova. Za prohlídku stojí i vilová čtvrť, v níž je dům usazen, konec konců se jí věnuje i jeden prohlídkový okruh.

Tato vila nemá upravenou návštěvní dobu podle ročního období a je tak přístupná po celý rok, 4 dny z týdne, a to: pátek, sobotu, neděli a pondělí. Prohlídku si můžete vybrat ze 3 okruhů podle rozsáhlosti. 1. okruh, jinak nazývaný základní, trvá hodinu a se zaměřuje na historii a interiér, v ceně vstupenky je i vstup do zahrady a prohlídka aktuální výstavy Metodického centra moderní architektury. Pro dospělého vyjde na 210 Kč. 2. okruh zahrnuje pouze hodinový individuální vstup do zahrady, bez průvodce, a bez daného začátku prohlídky, vstupné je pro všechny jednotné: 30 Kč. 3. okruh je procházka s průvodcem okolím vily - Masarykovou čtvrtí. Nabízí hned několik tras a je nutná rezervace předem, doporučujeme proto prostudovat si nabídku předem na webu vily. V tomto okruhu je cena je 150 Kč za dospělého a časově vychází na 2 hodiny.

Obrázek je z oficiálních stránek vily Stiassni.

Jurkovičova vila

Jana Nečase 335, Brno

Tuto secesní vilu si navrhnul architekt Dušan Jurkovič jako svůj domov. Nelze v ní přehlédnout jeho lásku k přírodě a stylu středoevropské lidové secese. Umístěna je v těsné blízkosti Wilsonova lesa v brněnské čtvrti Žabovřesky.

Architekt ji ihned pod vystavení v roce 1906 použil jako výstavní prostory pro architekturu a umělecký průmysl, což bylo tehdy běžné z toho důvodu, aby architektova stavba nabyla na známosti a popularitě. Po výstavě se do ní nastěhoval a v roce 1919 ji prodal. V meziválečné době se majitelé vily střídali a v roce 2006 ji prodal poslední z nich. Roku 2009 začala rekonstrukce, jejímž cílem bylo přiblížit původní podobu vily a dnes je pod správou Moravské galerie. K vidění je i strukturovaná zahrádka.

Návštěvní doba se liší podle měsíců, jistotou však je sobota a neděla, víkend je otevřený po celý rok a to v době od 10 do 18 hodin s půlhodinovou polední pauzou. Vstupenky na komentovanou prohlídku se dají zakoupit předem a plné vstupné vyjde na 100 Kč.

Obrázek je ze stránek gotobrno.cz. A kam po vilách dál? Co takhle třeba do galerie? O těch největší v Brně jsme dokonce napsali, mrkněte se: Galerie umění, které byste v brně měli navštívit.