Téměř každý z nás ví, že Ježíšek se s největší pravděpodobností nenarodil 25. prosince a že vánoční stromeček se výrazně lišil od toho, jaký známe my dnes. Dříve se totiž věšel špičkou ze stropu dolů. Pod jmelím se lidé dříve také nelíbali, protože jmelí bylo posvátnou rostlinou Keltů. Každý si jistě vybaví nějakou oblíbenou tradici, nebo zvyk, který má s Vánoci spojený. My jsme ale pro vás tentokrát připravili 9 faktů, které jste o Vánocích určitě nevěděli.

Za vánoční stromek položilo spousty hus život!

Ano, je to tak, vůbec první umělé stromky na světě byly vyrobeny z husího peří. Tyto stromky byly původem z Německa. Před více než 100 lety bylo naprosto běžné, aby je lidé měli doma místo klasického vánočního stromečku, jaký máme dnes.

Omotané nohy řetězem = stabilní zázemí

Dříve se na vesnicích kolem nohou od štědrovečerního stolu omotával řetěz, který symbolitoval soudržnost rodiny v následujícím roce. Kromě pospolitosti rodiny zajišťoval i ochranu celého statku před případnými zloději.

Štědrý den jako symbol násilí

Peruánská provincie Chumbivilcas ležící vysoko v Andách nedaleko Machu Picchu pořádá každoročně vánoční festival s názvem Takanakuy, což v překladu doslova znamená “Když se vaří krev”. To nezní jako klasická vánoční pohoda, že? Karneval oslavuje život plný hudby, tance, zábavy, dobrého jídla a především pestrobarevných kostýmů. Tomuto dni ale předchází Štědrý den, který je zasvěcen násilí.

Lidé všech věkových kategorií, od malých dětí přes něžné ženy po vetché staříky, ti všichni spolu bojují pěstmi v ringu. Tento souboj sleduje vždy celé město. Účelem této tradice je vyřešit spory, které vznikly v průběhu roku na veřejném fóru. Každý tento souboj však musí skončit objetím a podáním ruky, aby lidé vstoupili do nového roku s čistým štítem a jejich spory a křivdy byly tímto gestem vyřešené.

X-MAS není americké moderní označení

Nejen v anglofonních zemích se setkáme s označením “X-mas”. Mnoho z nás si myslí, že jde o cool moderní označení pro Vánoce. Nenechte se však zmýlit. Toto označení pochází již z dávných dob. “X” označuje v řecké abecedě písmeno Chí, řeckou zkratku slova Christós – Kristus.

Hitler napsal dokument, jak se smí slavit Vánoce

V Drážďanech roku 2014 byl objeven dokument z roku 1937, na kterém byl přesně definovaná plán, jak slavit Vánoce v nacistickém Německu. Stojí v něm například: „Žádný svátek není tak německý jako Vánoce“. Tato listina nařizuje například i přesný počet a rozmístění koulí na vánočním stromečku, který má být na špici ozdobený místo hvězdy svastikou. Pohanská mytologie okořeněná germánským nacionalismem měla nahradit tradiční křesťanské pojetí Vánoc a Boha v modlitbách Adolf Hitler.

Kde skončí vánoční strom ze Staroměstského náměstí?

Vánoční strom ze Staroměstského náměstí skončí v bříškách spokojených zvířat z pražské zoo. Kromě samotného stromu dostanou zvířátka i stromky od menších prodejců, jež si nikdo nekoupil.

Vánoce ve znamení obžerství

Co si budeme nalhávat, Vánoce jsou kromě svátků klidu a pohody především svátky obžerství. Toto tvrzení odrážejí i alternativní názvy Štědrého večera po celé Evropě. Nizozemci mají tzv. dikkervreetsavond, to by se dalo přeložit jako „večer, kdy se všichni najedí tolik, až ztloustnou“, v severním Německu pro změnu „Vollbauchabend“ nebo „Dickbauchabend“ lze volně přeložit jako „večer plného nebo tlustého břicha“. V Provenci se štědrovečerní večeři přezdívalo „sant creboto“ – „jíst až k prasknutí“. Přežírání má ale hlubší význam, než bychom si na první pohled mohli myslet. Jak praví německé přísloví: „Kdo na Vánoce mnoho jí, tomu se povede po celý rok dobře,“ nebo naopak: „Kdo na Vánoce vstane od stolu hladový, bude celý rok trpět hladem.“ Dostatek jídla symbolizuje blahobyt, který bude rodinu provázet celý příští rok.

Pes, kočka, nebo kapr. Co máte na štědrovečerní večeři vy?

Na svátečních stolech se až u tří procent Švýcarů každoročně objeví kočka nebo pes. Tato pro Evropu naprosto nepředstavitelná tradice je udržována v některých venkovských oblastech.

Nejdražší vánoční strom stál 11,5 milionu dolarů

Vůbec nejdražší vánoční “stromeček”, který měřil přes 13 metrů, oslňoval návštěvníky luxusního hotelu Emirates Palace v Abú Dhabí v roce 2010. Samotný strom stál „jen“ 10 000 dolarů, výslednou částku 11,5 miliónu dolarů zavinuly ozdoby. Stříbrné a zlaté koule, diamanty, perly, smaragdy, safíry a další drahé kameny. Celkem stromeček zdobilo přes 180 drahocenných ozdob.