Prvními vzduchoplavci byli ovce, kohout a kachna. Doby, kdy v balonu pokusně létala pouze zvířata, jsou již za námi. Ačkoli se dnes balonová přeprava nepoužívá za účelem dopravy a má spíše vyhlídkový charakter, stále láká mnoho nadšenců. Těm let balonem skýtá prostor pro relaxaci, ukojení touhy po adrenalinu a neokoukaném zážitku či možnosti nového dobrodružství. A třeba i zboření pár rekordů.
Za celou historii balonového létání se uskutečnilo celkem 29 pokusů obletět zem, podařilo se to však pouze třikrát. A ti, kterým se to podařilo, za sebou mají slušnou kariéru rekordů nejen v balonu. I v 21. století tak můžeme obdivovat odvahu dobrodruhů, kteří se jen tak nevzdávají. Pojďme si z nich vzít příklad a podívat se, co všechno tito odvážlivci dokázali.
Let balonem kolem světa se dosud podařil pouze třikrát.
První let balonem kolem světa
První let balonem na sebe nechal chvíli čekat a proběhlo pár nezdařilých pokusů, než se to konečně podařilo. Jako první cestu kolem světa v balonu úspěšně podnikli až Bertrand Piccard a Brien Jones v březnu roku 1999. Na cestu se vydali v balonu Breitling Orbiter III, který dosahoval výšky 55 metrů a jejich startovním místem bylo švýcarské Chateu d’Oex. Let trval celých 19 dnů, po kterých mělo následovat úspěšné přistání v Egyptě nedaleko pyramid v Gíze. Ve finále cesty je však přepadl nepříznivý vítr, který letce odvál do pouště asi 480 kilometrů od Káhiry, kde dalších 8 hodin čekali na záchranu. Vše nakonec dobře dopadlo a Piccard s Jonesem tak jako první vzduchoplavci obletěli celou zeměkouli bez přistání. Celková dráha letu měřila 40 814 km.
Oba muži jsou držitelé mnoha ocenění. Bertrand Piccard se mj. v roce 1992 stal vítězem prvního trans-Atlantického balonového závodu. Nezůstal však pouze u balonů. Po obletu země vytvořil v novém století projekt, který měl za úkol sestrojit letadla na solární pohon. Piccard oznámil projekt již v roce 2003. Práce začaly v roce 2007, testovací lety na sebe nenechaly dlouho čekat a v roce 2011 model letadla na solární impuls s příznačným názvem Solar Impulse přeletěl území USA.
Nezůstalo však pouze u toho a 23. 6. 2016 se Bertrand Piccard stal prvním člověkem na světě, který přeletěl Atlantik se solárně poháněným letounem. Pro tento let již použili vylepšenou verzi letounu, který tak nese název Solar Impulse 2.
Bertrand Piccard (vlevo) a Brian Jones. Zdroj: Wikipedia
Milionář, dobrodruh a neuvěřitelný rekordman: Steve Fossett
O tři roky později se rekord rozhodl položit známý dobrodruh a milionář Steve Fossett. V červnu 2002 se mu to po 5 neúspěšných pokusech povedlo. Steve startoval v Austrálii a na cestě byl se svým balonem 13 dní. Na rozdíl od Piccarda s Jonesem se Fossett na dobrodružný let balonem kolem zeměkoule vydal sám a stal se tak prvním vzduchoplavcem, který podnikl sólový let balonem kolem světa.
Už 21. 2. 1995 se stal první osobu, která samostatně přeletěla v balonu Tichý oceán. Pouze u balonů však nezůstal! Steve byl také vášnivý jachtař a drží 15 světových rekordů v plachtění. Mj. dosáhl v roce 2004 světového rekordu za nejrychlejší obeplutí světa. Plul ve své vlastní plachetnici Cheyenne.
Rok 2004 byl u Fossetta hvězdným rokem rekordů. 27. října 2004 se stal také držitelem rekordu v nejrychlejším letu vzducholodí. Let podnikl na Zeppelinu NT a s průměrnou rychlostí 111,8 km/h pokořil rekord z roku 2001, který držela vzducholoď Virgin Lightship s průměrnou rychlostí 92,8 km/h.
Mimo to podnikl také první nepřetržitý let kolem světa v proudovém letounu, kdy za letu musel sám doplňovat palivo. Zajímavým a možná nejkurióznějším Fossettovým rekordem je jistě nejpomalejší přeplavání Lamanšského průlivu.
Celý jeho dobrodružný život má však hořký konec. V roce 2007 vyrazil na cestu ve svém jednomotorovém letadle, ze které už se nevrátil. Jeho letoun se ztratil nad pouští v Nevadě a na záchrannou akci se vydalo 13 leteckých posádek. Po neúspěšném pátrání byl prohlášen za mrtvého, než se po roce našly zbytky ostatků, které byly dle testu DNA označeny jako Fossettovy.
Steve Fossett za svůj život nashromáždil neuvěřitelných 116 rekordů z různých oblastí, ke kterým patří let balonem, letadlem i vzducholodí, bezmotorové létání a jachting.
Steve Fossett ve speciální uniformě Virgin Atlantic.
Neúnavný kněz Fjodor Koňuchov
Balony stále lákají další dobrodruhy k pokoření rekordu nejen v letu balonem kolem světa a dnes už je překonán i Fossetův výkon. Mezi balonové nadšence se řadí také Fjodor Koňuchov, tehdy 65 letý ruský dobrodruh, který se na let balonem kolem Země vydal v roce 2016. Na cestu se vydal 12. července 2016 a i přes potíže, které ho v poslední části provázely, přistál již 23. července. Let balonem kolem světa mu tak trval pouze neuvěřitelných 11 dní a 6 hodin!
O tom, že je Fjodor nezdolný dobrodruh, svědčí mnoho jeho výprav, z nich mnoho skončilo zapsáním mezi světové rekordy. Tento cestovatel podnikl nespočet dobrodružných expedicí. V roce 1996 zdolal Winson, nejvyšší horu Antarktidy, Mount Everest pokořil dokonce dvakrát a dnes již slezl nejvyšší hory všech kontinentů.
Tím však Fjodor zdaleka nekončí. Podíval se na oba póly zeměkoule, na Severní dokonce několikrát. Dokončil celkem 5 plaveb kolem světa (sám se plavil např. na plachetnici). Letos, v roce 2019, se mu povedl opravdu neskutečný počin: sám přeplul Tichý oceán v kajaku za 154 dní. Nejen že je to úctyhodný výkon, tato výprava mu nadto vynesla hned několik světových rekordů. Ve svých 67 letech se stal nejstarším veslařem, který vplul do otevřeného oceánu, na veslici dosáhl také nejjižnějšího bodu (56"40 jižní šířky) a rekordní je i počet dní, které v oceánu strávil. Rekord za nejdelší plavbu dosud držel Joseph Le Guan, jehož plavba v roce 2000 trvala 59 dní.
Neuvěřitelný Fjodor Koňuchov ve videu
Máte duši dobrodruha?
Nemusíte podnikat dobrodružné výpravy, které jsou nezřídka také velmi nebezpečné, abyste si užili pořádnou porci dobrodružství. Například let balonem se můžete bez obav podniknout i u nás! Jak jsme již psali v předchozím článku, na území Čech se dosud nikdy neudála žádná smrtelná nehoda, a tak se balonové létání může právem pyšnit titulem nejbezpečnější přepravy vůbec. Jdete do toho?