Pouliční umělec vystupující pod pseudonymem Banksy, je na poli umění jedna z nejdiskutovanějších osob posledních let.
Jeho práce jsou provokativní a nezřídka uhodí pověstný hřebík na hlavičku svým vyjádřením k politice, aktuálnímu dění ve světě, filosofii, environmentalismu, sociálním sítím apod. Své práce nevystavuje. Tvoří je přímo v plenéru a jeho plátnem jsou veřejné prostory, tak jak to u street artistů bývá. Někteří argumentují, že jeho tvorba nespadá pod umění. Ať je to kvůli používání šablon nebo kýčovitým námětům. Tak či onak. Banksyho zná každý, kdo se zajímá o současné umění.
Exkluzivitu a zájem si udržuje díky své anonymitě, což mnoho lidí může považovat za dobrý marketingový tah. S největší pravděpodobností to bude však proto, že Banksy má rád své soukromí. Některé jeho počiny dokonce přímo kritizují instituce jako jsou galerie a především aukční síně. S jistotou můžeme jen říci, že působí na poli street artu zhruba 30 let a pochází/ vyrůstal v Anglii.
Asi nejlepší ukázkou jeho kritiky světa umění je dílo Dívka s balónkem. Poprvé se objevila v roce 2006. A jak je u Banksyho zvykem - ve veřejném prostoru. Možná vám jméno tohoto umělce nic neříká, ale již jste někde zahlédli vyobrazení siluety dívenky s balónkem ve tvaru srdce. V roce 2018 pořádala firma Sotheby´s (její předchůdkyně Baker´s se pyšní založením obchodu s uměním již v roce 1744) aukci. Mezi nabízenými díly byla i Dívka s balónkem. Zasazena do tlustého, zlatého rámu, který bychom očekávali u mnohem starších uměleckých děl. Pravost byla potvrzena samotným autorem. Dívka s balónkem se vydražila za slušných 1,04 milionu liber. Pár vteřin po tom, co bouchlo kladívko signalizující prodej, sjelo plátno dolů. Samodestrukce. Banksy totiž do “nevzhledného” rámu nainstaloval skartovací zařízení a dílo jím z větší části projelo. Zůstal jen balónek ve tvaru srdce. Svět umění, po úvodním šoku, byl v euforii. To, že se jednalo o záměr, během několika minut potvrdil sám autor sdílením videa na sociální síti, kde ukazuje, jak připravuje a testuje skartovačku umístěnou ve spodní části rámu. Vzkaz byl jasný.
Banksy tvoří, protože má potřebu vyjádřit svůj názor, upozornit na problémy, vytrhnout lidi z každodenního života a připomenout jim kulturní, politické či environmentální problémy, které ignorují. A daří se mu. Přesto v drtivé většině zůstává věrný svému řemeslu: pouliční umělec. Banksy dosud neuspořádal žádnou svou výstavu. Ano, vytvořil pár kousků, které se prodaly. Viz. Dívka s balónkem.
Nebo Game Changer (2020). Jedná se o vyobrazení chlapce hrající si s postavičkou zdravotní sestry. V pozadí lze vidět figurky známých superhrdinů v odpadkovém koši. Game Changer byl poté prodán v aukci za 16,8 milionů liber a peníze darovány NHS (Národní zdravotní služba).
Prohlédnout si originál Banksyho by jistě ocenil každý milovník současného umění, ale ne všichni si můžeme dovolit vycestovat ze země a nikdo z nás nemá jistotu, že jsou díla stále na svém místě. Přeci jen - je to pouliční umění.
Přesto je možné nahlédnout do tvorby a světa záhadného Banksyho díky neoficiálním výstavám probíhajícím po celém světě. Naše země není vyjímkou. Od 10. června do 30. září 2021 si můžete prohlédnou kopie v Kostele sv. Michaela v Praze.
Někteří Banksyho příznivci kritizují pořadatele a obviňují je z příživnictví na autorově jménu a prestiži. Faktem však je, že pořadatelé inzerují výstavu jako “Banskyho svět” i s označením, že se nejedná o autentickou výstavu. Ačkoliv si za tuto akci účtují přes 300 korun. Máte tedy do 30. září 2021 čas odpovědět si na otázku: stojí za to tuto výstavu navštívit?
Pokud máte chuť na další instalace, možná vás přesvědčíme v článku Sculpture Line - procházka za uměním nebo inspirujeme k výletu na Okoř, kde se pravidelně konají akce a festivaly.