Muzejní noc je den, kdy jsou expozice otevřené veřejnosti přibližně od 18. hodiny večerní až do 24 hodin za nízký poplatek, nebo zcela zdarma. Cílem je aby došlo ke zvýšení zájmu a návštěvnosti zapojených muzeí ať už stálou výstavní nabídkou, či doprovodným programem, který je určen nejen dospělým, ale i dětem.
První Muzejní noc se konala v roce 1997 v Berlíně a posléze se přesunula i do dalších zemí. V Brně byla poprvé zahájena v roce 2005. Do roku 2019 se tato akce odehrávala nejčastěji v období května. V roce 2020 díky pandemii Corona viru byla zrušená a nyní se na základě nepříznivé epidemické situace přesunula až na sobotu 7. srpna 2021.
Brněnská muzejní noc je jednou z mnoha z Festivalů muzejních nocí pod záštitou Asociace muzeí a galerií ČR. Akce je finančně podporována Ministerstvem kultury, místními organizacemi (Rádio Krokodýl, TSB…) a Dopravním podnikem města Brna. Díky dotaci lze využít linky MHD zcela zdarma, které zajišťují dopravu mimo centrum.
Jaké linky speciálních spojů můžete využít?
Informační stanoviště bude u Moravského náměstí, odkud budou zajištěné spoje nízkopodlažním vozidlem na lince B, D, G, F, C*, H*. Vozidla budou označena speciálním symbolem.
*Omezená linka. Možnost vyzvednutí bezplatných místenek do 4. srpna na informačním stánku Brněnské muzejní noci na Náměstí Svobody v Brně.
Zdroj: www.dpmb.cz
Jaká Muzea můžete navštívit?
Letošní rok otevře svou bránu až 30 brněnských muzeí. Zahrnuté jsou i některé kulturní instituce.[/vc_column_text][vc_column_text]
|
Zdroj: www.brnenskamuzejninoc.cz
Jaký program na vás čeká ve vybraných muzeích?
Místodržitelský palác, jenž je jednou z poboček Moravské galerie, nabízí včetně běžné výstavy sprejerský workshop, divadlo pro děti, komentované prohlídky a zážitkové experimentální programy (omezený počet míst).
V Pražákově galerii bude pro děti připravený dětský hrad a výprava s robo kočkou. Pro dospělé jsou v nabídce nejrůznější workshopy.
Tvůrčí dílnu pro děti nabízí i Vila Löw – beer. Rodiče mohou využít občerstvení v místní kavárně, či si zajít do zahrad na promítání filmů.
Muzeum romské kultury bude mít pro vás přichystaný koncert v podání kapely Romano Zorba. Zajímavé hudební vystoupení nabízí i Podhorádské muzeum, nebo Mendelovo muzeum.
Zdroj: Romano Zorba Twitter
Pokud raději čas trávíte venkovní prohlídkou, nežli vnitřní, určitě navštivte Mohylu Míru, kde bude probíhat komentovaný výcvik pěchoty se střelbou. Dále je možné se projet na koni či ochutnat dobové pokrmy.
Na venkovní zábavnou show se můžete těšit i ve science centru VIDA!.
Ačkoliv výstava traktorů může být zajímavá spíše pro dospělé, malé návštěvníky Zetor gallery nadchne šlapacími traktůrky, slalomovou dráhou, zábavními kvízy a tvořivými stanovišti.
Důležité je také zmínit program ve Fait Galery, která je díky své poloze v blízkosti vlakového a autobusového nádraží nejdostupnější pro návštěvníky ze širokého okolí. Kromě běžných prohlídek budou připravené i výtvarné aktivity navázané na díla výstavy. Pro děti bude dostupný dětský koutek.
Krajský úřad, který je nejznámější institucí zapojenou do Muzejní noci, nabídne komentovanou prohlídku budovy, výhled ze střechy (za krásného počasí) a výstavu vyřezávaného ovoce a zeleniny.
Mě osobně také zaujalo zapojení vyhlídkové věže Staré radnice, ze které se nabízí dechberoucí pohledy na celé centrum Brna. A vřele vám mohu doporučit návštěvu brněnského podzemí, do kterého je mimo jiné zapojena nedávno otevřená kostnice u kostela sv. Jakuba.
Program jednotlivých muzeí a institucí bude i nadále upřesňován na webových stránkách pořadatele.
Zdroj: https://www.brnenske-podzemi.cz/
Pro více informací o Brně, nezapomeňte sledovat náš blog, kde vás budou čekat další tipy na skvělé zážitky, výlety, místa a dobrá jídla.