Pojďme si na začátek říct pár historických a teoretických informací, abychom vůbec věděli, kde se tato přehrada nachází, či jak a kdy se tam vzala.

Psala se léta začínající číslem 19 a s přehoupnutím tisíciletí se přehouply i myšlenky ohledně výstavby přehrad. Na území Brna se začaly objevovat tendence k vystavení přehrady nad severo-západní částí Brna - Bystrcí. Nápad byl nakonec přeci jen uskutečněn, jenže asi o 30 let později. Výstavba přehrady proběhla v letech 1936–1940, na 56. říčním kilometru řeky Svratky. Zatopeno bylo údolí s přilehlou vesnicí Kníničky, podle níž se dříve přehradě říkalo Kníničská přehrada. Zatopena je plocha o 259 ha a v hrázi přehrady se také nachází vodní elektrárna Kníničky. Od roku 1946 provozuje Dopravní podnik města Brna lodní dopravu na elektrický pohon, především turistického rázu, a až od roku 1957 patří celá oblast přehrady k městu Brnu.

Historické fotografie jsou ze stránky brnenskaprehrada.cz.

V současné době se přehrada využívá hlavně pro rekreaci, případně pro sport.

Vydat se k ní můžete jak autem, tak hromadnou dopravou. Na zaparkování je tam vcelku dostatek místa, cesta z města k přehradě je však lehce šílená, velmi úzká, a obvykle plná kolon. Pokud víte, že pojedete ve špičce, obrňte se raději pevnými nervy. Hromadnou dopravou je to naopak pohoda, u přehrady zastavují tramvaje číslo 1, 3 a 11 a ze zastávky dojdete k samotné přehradě zhruba do 10 minut. Dostat se tam dá případně i autobusem číslo 303. A po přehradě se poté můžete projet některou z lodí, která vás spojí s Veverskou Bítýškou a Bystrcí.

Přehrada je často oblíbeným místem pro procházku, z obou stran je lemovaná lesy, je tam tak příjemně i v letních dnech, samozřejmě i o to víc, že se dá ve vodě osvěžit. Z dalších částí města se dá k přehradě dojet i po cyklostezce a pokračovat třeba až na hrad Veveří, který je také vyhlédávanou lokalitou poblíž přehrady. Doporučuji udělat si na něj výlet při západu slunce, určitě budete spokojení. Projděte se po okolí, vyjděte na vrcholek a kochejte se zlatavě zalitým okolím.

Kolem přehrady je i mnoho soukromých rekreačních chat, krom nich je ale k nalezení také několik útulných a svérázných hospůdek, ve středu dění neminete ani stánkový langoš a hranolky. Přesmaženému jídlu bych se však raději vyhnula, pokud nejste vyloženě jeho milovníci, a zašla si třeba na oběd či večeři do restaurací přímo u vody. Po plážích jsou dětská hřiště a místa k odpočinku. Pro zajímavější zážitek si můžete vypůjčit šlapadlo, lodičku apod. V zimě tady narazíte na bruslaře a běžkaře, prostředí pro tyto aktivity je to pěkné, jen si dejte pozor, jestli je led dostatečně bezpečný.

Na začátku léta se tady konají i velkolepé ohňostroje spadající pod festival Ignis Brunensis.

Poblíž přehrady je i brněnská ZOO, pokud byste si chtěli spojit dva v jedno, s radostí do toho. Osobně bych doporučila začít návštěvou zoologické zahrady, která otevírá v 9 hodin, abyste si poté, po náročném chození, mohli u přehrady pěkně odpočinout.

Chtěli byste se o Brně dozvědět víc? Brněnský Prígl není jediné zajímavé místo, mrkněte ještě třeba na Kamenku, nelegální brněnskou osadu.