facebook_pixel

Flyboarding: létejte několik metrů nad vodní hladinou

Michal Hoos

Zničehonic se kolem vás prožene Superman! Do té chvíle jste se v klídku nechávali unášet vodou, pozorovali oblohu přetékající modří a vzpomínali na předchozí den, kdy jste ždímali maximum z klimatizace nebo se snažili schovat před pálícím sluncem. Stín byl požehnáním a po tavícím se asfaltu by se procházel snad jen sebevrah. Ach ten slastný okamžik, když jste se poprvé ponořili pod chladivou vodu. Tak kdo vás to teď ruší?

SOUTĚŽTE O ZÁŽITKOVÝ POUKAZ NA INDOOR SURFING

Zapojte se do naší soutěže o poukázku na INDOOR SURFING V SURF ARÉNĚ!

Jak na to?

Klikněte sem a všechno se dozvíte!

Přejeme hodně štěstí! ????

Aha, tak to on to není žádný superhrdina z komiksů. Ale přesto ten člověk létá! „Hele mami!“ křičí nějaký chlapec na břehu. „To je ten flyboard, jak jsem ti říkal.“ Že nevíte, co to ten flyboard je? Tak si o něm něco povíme.

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

Flyboarding u nás není rozšířený tak, jak by si zasloužil a dá se říct, že jsme tím sami proti sobě. Oproti jiným vodním sportům je flyboarding stále ještě poměrně mladý, ale jeho oblíbenost každým létem roste. Stejně tak přibývá míst, kde si můžete let na flyboardu vyzkoušet. Skákání šipek a kufrů ze skokánku, stejně jako sjíždění skluzavek, časem omrzí. Proč tedy nezkusit něco nového a zábavnějšího? 

Kdo za tím flyboardingem vlastně stojí?

Flyboard, a tudíž i flyboarding, vymyslel v roce 2012 Francouz Frank Zapata, vlastník společnosti Zapata Racing. Snažil se vyvinout funkční zařízení schopné vznášet se nad vodou, které bude zároveň dokonale držet stabilitu. Poprvé byl flyboard představen veřejnosti v témže roce v Číně na Jet Ski World Championship.

Od té doby byly prodány již tisíce flyboardů po celém světě a flyboarding se usazuje mezi vodními sporty ve všech zemích, kde jsou alespoň občas dostatečně vysoké teploty na to, aby nevadilo, že se trochu namočíte. A popravdě tam, kde je na flyboarding příliš zima, lidé čím dál častěji využívají haly s obrovskými bazény. 

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

Jak flyboard funguje 

Jak tomu už bývá, spousta těch nejlepších vynálezů je založena na jednoduchosti. Vždy je to jen o tom, kdo a jak tuto jednoduchost uchopí a využije. Flyboard sám o sobě toho moc nesvede. Někteří by mohli říct, že vypadá jako dvě k sobě spojené boty s tryskami. A ono to o moc složitější skutečně není.

Flyboard funguje pomocí tlaku vzduchu a vody. Přesněji řečeno jde o pouhý mechanismus cirkulace vody. Od turbíny vodního skútru je vyvedena mohutná hadice, jíž proudí voda do trysek flyboardu a ten je díky této hybné síle schopen letu. A to až do výšky 9 metrů

Tlak v hadici (který by měl dosahovat alespoň 100 hektopascalů) regulujete spínači v zařízení na rukou, jejichž funkčnost vám nejlépe přiblížíme srovnáním s lyžařskými hůlkami. Právě díky těmto spínačům udržujete při flyboardingu rovnováhu. Ovládání chytíte rychle do ruky, poněvadž je velmi intuitivní. 

Pokud by vás přestalo bavit létání nebo jste se potřebovali trochu namočit, můžete klidně zamířit přímo do vody. Flyboarding totiž probíhá i pod vodou! Trysky z vás pod vodou učiní torpédo, nemilosrdně si razící cestu pod hladinou. A jakmile budete dostatečně ochlazení, vystřelíte zase vzhůru jako raketa!

Flyboarding jako mezinárodní vodní sport 

Co se pohonu týče, funguje flyboard vlastně stejně jako jetpack (JetLev) nebo hoverboard (ano, neexistuje jen ten suchozemský s kolečky). Ne každému však konstrukce a ovládání jetpacku či hoverboardu vyhovuje, a tak někteří lidé dávají přednost flyboardu. 

Flyboarding neprovozují jenom nadšenci na jezerech či profíci při flyboardových show, kdy předvádějí ty nejoslnivější akrobatické kousky. Už v roce 2012 byl uspořádán první Flyboard World Cup a od té doby se pořádá každoročně.

I naše země se této mezinárodní flyboardingové soutěže zúčastňuje a naším nejznámější flyboardovým letcem je Petr Civín. Na Flyboard World Cupu 2015 obsadil 13. místo a z evropských letců byl druhý. Když se neúčastní závodů, pořádá show, na kterých předvádí své flyboardingové dovednosti. Do svého týmu ho přibral dokonce sám vynálezce flyboardu Frank Zapata. Rok také předváděl své umění v největším čínském vodním parku. 

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

                                                               Tak tohle je jetpack (JetLev) 🙂

„Když já nevím, jestli flyboarding zvládnu.“ 

Ale to víte, že flyboarding zvládnete. Nemusíte přeci hned předvádět akrobacii nejvyššího kalibru ani vás nikdo neodveze na závody. Vám půjde především o zábavu. A té si na flyboardu užije hromadu i absolutní začátečník. Už jen ten okamžik, kdy se poprvé vznesete! Sehnali jsme pro vás pár rad, které vám pomohou si svou první zkušenost s flyboardingem náležitě užít. 

1. Začínáte na vodní hladině na břiše. Budete na sobě mít plovací vestu, takže tohle je ta nejsnazší část. Jakmile se řidič skútru rozjede, začne z vašich trysek proudit voda a pojedete kupředu jako motorový člun. Při flyboardingu je důležité držet tělo zpevněné a nohy propnuté. 

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

2. Jakmile se začnete cítit na vzlet, přejděte pod vodou do pokleku, tudíž budete vodní hladinu rozrážet břichem. Dále postupujte, jako kdybyste klečeli na zemi a chtěli jste se postavit. Možná bude potřeba trochu zabrat, abyste přehoupli trysky flyboardu pod sebe. Nezapomeňte opět zpevnit celé tělo. Nyní byste měli ve velmi krátkém čase ocitnout ve vzduchu. 

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

3. Důležitá je rovnováha mezi špičkami a patami. Teď, když už letíte, můžete si začít pohrávat s regulováním tlaku v tryskách a zkusit si nějakou tu frajeřinku. Když se nepovede, nic se přeji neděje. Pokusů máte dost a flyboarding je bezpečný 

Vidíte? Je to prosté! Beztak dostanete na kterémkoli místě, kde budete flyboarding poprvé zkoušet, školení, při kterém vám instruktor všechno znovu vysvětlí. Na vás zbývá se jenom pořádně bavit. 

Flyboarding si můžete vyzkoušet na mnoha místech po celé ČR. Totéž platí i pro jetpack a hoverboard, které vám taktéž doporučujeme vyzkoušet, poněvadž můžete patřit mezi ty letce, kterým bude jeden z nich vyhovovat lépe než flyboard. Jak jsme si již řekli, co se týče fungování, jedná se o stejný princip, ale stavba, ovládání a správný postup při letu jsou rozdílné. 

obrázek z článku Už nevíte co u vody? Zkuste flyboarding!

                                                                        A tohle je hoverboard

Jakmile vykoukne sluníčko, udělá se teplo a vy začnete přemýšlet, kde si trochu zchladit hlavu, zažít něco nového a ještě se přitom pořádně pobavit, vybírejte z míst, která jsou dost velká na to, aby se po nich proháněl vodní skútr. Pravě tam totiž můžete narazit na instruktora nabízejícího let na flyboardu a jiném „zábavostroji“. Nebo si to usnadněte a podívejte se do katalogu na Stips.cz. 😉 

Na Stips.cz si můžete vybrat zážitek jak s flyboardem, tak s jetpackem nebo hoverboardem. Léto už je skoro tady. Jupííí!!!

monetizace z článku Už nevíte co dělat u vody? Zkuste flyboarding!

Létání nad vodou na flyboardu 

Už se to vážně blíží, i když to tak nevypadá! Už brzy bude hezky a vy můžete vyrazit zkusit flyboarding na vlastní kůži. Pokud vám nevadí trochu studenější voda, zkuste to už teď!

1599 Kč

monetizace z článku Už nevíte co dělat u vody? Zkuste flyboarding!

Létejte s jetpackem!

Z tohohle jetpacku sice netryskají plameny, ale i přesto si zalétáte do sytosti. Na rozdíl od flyboardu a hoverboardu nemáte trysky pod nohama, ale na zádech. Právě proto je létání s ním v mnohém odlišné a někteří lidé staví jetpack na pomyslné první místo. Třeba to budete mít stejně. 🙂

1290 Kč

monetizace z článku Už nevíte co dělat u vody? Zkuste flyboarding!

Létání nad vodou na hoverboardu

Nejste si jistí, zda vám flyboard sedne nebo si jen chcete zkusit všechny druhy „tryskozábavy“ na vodě? Skočte na hoverboard a surfujte ve vzduchu!

1490 Kč

Okomentovat