Rádi byste se v Brně vydali za uměním, ale nevíte pořádně co kde najdete? Nevadí, provedeme vás. Jdete s námi?
Moravská galerie
MG v Brně je druhým největší muzeem v České republice, spadá pod ni 5 budov, z nichž se zaměříme především na tři, fungující jako výstavní galerie. K výtvarnému umění přistupuje velmi komplexně a spravuje prakticky veškerá umělecká média, od klasických maleb, kreseb a soch až po nová média typu audioviziuálních prezentací či různých skulptur. Nevynechává ani architekturu, jelikož spravuje a provozuje také 2 významné budovy, jednou z nich je Jurkovičova vila.
V galerii naleznete stálé expozice a výstavy krátkodobého charakteru, které prezentují českou výtvarnou kulturu v evropském kontextu.
V Pražákově a Místodržitelském paláci je VSTUPNÉ na stálé expozice zdarma, můžete však dát dobrovolný příspěvek. Na ostatní krátkodobé výstavy jsou ceny individuální, naleznete je zde u přehledu konkrétních aktuálních výstav. Obvykle se ceny pohybují kolem 150 Kč za celou rodinu, 80 Kč za dospělého a 40 Kč za snížené vstupné.
Budova uměleckoprůmyslového muzea
Husova 14, Brno
Jak napovídá název, v této části galerie naleznete užité umění, neboli umění, které se aplikuje do užitku denního života. Mezi ním najdete například grafický design - různých časopisů, karet, plakátů a podobně, nebo třeba produktový design, s nímž se setkáte u návrhů domů, aut, nábytku, venkovního prostranství, hraček, oblečení...
Muzeum i jeho sídlo má dlouhou historii, v posledních letech se zde však vystavuje především současné umění. Mezi jednu z velkolepých výstav patřil v roce 2017 projekt Kmeny 90.
Jste-li fandové designových věciček nebo byste si jen rádi odnesli nějakou tu památku, určitě vás potěší místní designshop.
Osobně shledávám výstavy pořádané v této budově jako ty nejlepší v Brně, co se velikosti i kvality týče. Z minulosti se mi do paměti zaryly expozice jako byly již zmiňované Kmeny 90, či experiment Paneland, zaměřující se na československou panelákovou zástavbu a život v ní.
Pražákův palác
Husova 18, Brno
Do dalších prostor nemusíte chodit daleko, Pražákův palác je doslova o dům dál od uměleckoprůmyslového muzea, a zároveň je také sídlem celého ředitelství Moravské galerie. Pod sloganem ART IS HERE zde naleznete 2 stálé expozice: ve druhém patře se zabydlela výstava moderního umění, konkrétně české moderny a meziválečné avantgardy. Souseda jí dělá expozice Nového umění, respektive vybrané kapitoly po roce 1945.
Ze všech budov je právě tento palác asi tou nejhravější, a pokud vás neutahají výstavy, můžete se projet na přítomném tobogánu, nebo zavítat do pestré knihovny v nejvyšším patře, něco vás tam určitě očaruje, výběr je více než zajímavý. Já knihovnu navštěvuji velmi ráda, většinou je v ní klid a téměř žádné osazenstvo, a dostanu se ke knihám, na které bych sama někde jinde asi nenarazila, přestože za podívanou rozhodně stojí.
Máte-li dorůstající děti, myslím si, že expozice právě v této budově by nemusely nudit ani ně, vzhledem k interaktivnosti a hravosti vystavovaných předmětů. Naleznete zde taky projekt od brněnské umělkyně Kateřiny Šedé z roku 2007 - Každej pes jiná ves. Vystaveny jsou košile s potiskem paneláků, které autorka rozeslala obyvatelům Líšeňského sídliště, aby je povzbudila k účasti na vernisáži.
Místodržitelský palác
Moravské náměstí 1A, Brno
Poslední budova, která nás dnes u MG bude zajímat je stále ještě v centru města, ale přeci jen musíme popojít o roh dál, konkrétně na (u studentů populární) náměstíčko se sochou Jošta Lucemburského trůnícího uprostřed toho všeho na svém dlouhonohém koni. V tomto objektu projdete rozsáhlou expozicí od gotiky až po 19. století. V přízemí se můžete setkat i s krátkodobými výstavami, obvykle mladších projektů.
Stálá expozice zde nese název Brno předměstí Vídně a provede vás vztahy mezi moravskou a rakouskou metropolí, uměleckým řemeslem, nábytkem, biedermeierem, folklorismem, a secesí. Malý kabinet je vyhrazen kresbám Egona Schieleho a Gustava Klimta. Potkáte se tedy s klasickým uměním, malovanými obrazy, velkými tkanými formáty, kresbami, sochami, apod... Nejste-li fandové těchto klasik, zvažte spíš návštěvu předešlých dvou budov, a naopak, pokud máte pocit, že jste ze současného umění jelen, zavítejte sem a přijdete si na své.
Co jiného krom výstav by vás však mohlo a dokonce možná i mělo zajímat je knihkupectví ArtMap, zabývající se pochopitelně uměleckou literaturou, publikacemi o výtvarnu, architektuře atp., do ruky se vám ale může dostat třeba i zajímavá dětská knížka či kuchařka. A až si vyberete svou vyvolenou knížku vyberete, není lepšího nápadu než si ji rovnou, alespoň zběžně, pročíst v galerijní kavárně Morgal, která se nachází přímo uvnitř, v jednom křídle a zahrádkou také ve dvoře, paláce. V letních měsících si sem můžete zajít i na pravidelné promítání letního kina.
Dům umění
Malinovského náměstí 2, Brno
Dům umění si zaslouží pozornost už jen kvůli lokalitě, v níž se nachází a samozřejmě i kvůli svému jedinečnému vzhledu.
Přes cestu sousedí s Mahenovým divadlem, je zasazen do parku Koliště, dostupnost má dobrou jak veřejnou, dokonce pouze jednu zastávka od hlavního nádraží - Malinovského náměstí, tak i automobilovou, jelikož se k němu snadno dostanete přímo z Koliště.
Byl postaven podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Carla Rieda a s původním názvem Dům umělců otevřen v roce 1911.
Podívat se do něj můžete od úterý do neděle, mezi 10. a 18. hodinou, tak pozor, v pondělí nechoďte, ani o prázdninách. Prohlídku si naplánujte raději na středu, kdy je zlevněné VSTUPNÉ, a to pro všechny na 20 Kč. Jinak vás návštěva vyjde na 100 Kč za dospělého a 50 Kč za snížené.
Dům umění funguje s výstavami krátkodobějšího rázu, soustředí se na výtvarné umění 20. století a soudobou uměleckou scénu domácího i evropského prostředí. Nevlastní své sbírkové fondy.
Nachází se zde také Vašulka Kitchen, pojmenována po Woodym a Steině Vašulkových - autorech strukturálních i dokumentárních videosnímků, patřící k jedněm z prvních tvůrců, kteří experimentovali s videotechnologiemi. Woody, narozen jako Bohuslav Petr v Brně-Slatině, roku 1937, s Brnem udržoval po celý život vztah a pravidelně se do něj vracel. V roce 2015 mu byla udělena Cena města Brna za celoživotní dílo.
Prostor je nyní Centrem umění nových médií, tvoří jej studijní archiv Vašulkových, expozice jejich vybraných děl a studovna, které jsou přístupné veřejnosti. Pravidelně se v něm pořádají akce pro veřejnost, jako jsou prezentace, koncerty, promítání, přednášky, a podobně.
Budete-li si chtít po výstavě trochu oddechnout, můžete využít posezení ve vstupním vestibulu a vybrat si třeba něco na památku z lokálního bookshopu. Naleznete tam literaturu o výstavách zde konaných, o umění a architektuře jako takové, či například plátěné tašky s návrhy designérů. Rovněž vám zde uvaří kávu nebo nabídnou pití k osvěžení.
K Domu umění patří ještě i Dům pánů z Kunštátů, v němž se nachází Galerie G99, a také kavárna Trojka. Ta se soustřeďuje na výstavy mladých umělců brněnské scény. Často v ní můžete potkat výstavy absolventských prací diplomantů.
V příští části se podíváme na čtvrtou budovu Moravské galerie: Jurkovičovu vilu a zmíníme si také pátou a poslední - Rodný dům Josefa Hoffmanna, který se však nenachází v Brně, ale nedaleko Jihlavy.
Představíme si také další významnější galerie, jako je například brněnská Fait Gallery, galerie TIC, galerie Industra, a dále Galerie ARS či galerie Artikle.