Už vás nebaví vymýšlet, kam se vydat o víkendu? Prolezli jste všechny výstavy a památky ve svém okolí a inspirace stagnuje? Vyzkoušejte Geocaching. Možná jste o něm v minulosti slyšeli. Jedná se o aktivitu založenou na hledání skrýší (v ČR označováno jako “kešky”) pomocí zeměpisných souřadnic. Geocaching vznikl v USA v roce 2000 a i když se posledních pár let lidé více věnovali lovení Pokémonů (troufám si tvrdit, že Pokémon Go a podobné hry se nechaly Geocachingem inspirovat), vzhledem k pandemii a lockdownu v mnoha státech, tudíž častějším výletováním do přírody, zažívá tato zábava renesanci po celém světě. Ne každého baví bezcílné bloumání po lese nebo již toho prošel tolik, že již netuší, kam se vydat.

5 důvodů, proč vyzkoušet Geocaching

  • Rozmanitost - kešky bývají ukryté na různých místech v přírodě i městě.
  • Časová (ne)náročnost - záleží jen na vás, jak často a jak daleko budete lovit.
  • Zábava - procházet se po lese můžete i jen tak, ale možnost zahrát si na lovce pokladu posouvá laťku o trochu výš.
  • Soutěživost - kdo nerad vítězí? Asi nikdo. Vyhlašte výzvu svým přátelům.
  • Pohyb - pokud ve vás fitness centra vzbuzují paniku, jedná se o skvělý způsob, jak být aktivní a načerpat energii.

Jak začít

Neslyšeli jste nikdy o Geocachingu? Nevadí. V této části najdete základní informace. K získání více podrobností doporučuji navštívit web kesky.cz, kde najdete i detailního průvodce, který vám pomůže s registrací a vše vysvětlí. Pokud budete mít dotaz nebo se stanete vášnivým hledačem, určitě si oblíbíte diskuzní server geocaching.cz .

Pojďme si shrnout základní body a principy. Co je to Geocaching už víme - hledání kešek pomocí GPS. A co jsou to ty kešky? Podob mohou mít mnoho. Liší se velikostí i charakterem. Nejčastěji se setkáte se schránkou/krabičkou, která je důmyslně ukryta tak, aby ji běžný kolemjdoucí nezpozoroval (a případně nezničil nebo nevyhodil - i to se občas stane). Mohou být malé (označovány jako nano popř. micro) i velké.

Nejčastěji se setkáte se schránkou v podobě dózy na jídlo. Je totiž nutné, aby byla voděodolná a obsah tudíž nepřišel k úhoně. Uvnitř vždy najdete tvz. log book, tužku, mudlokartu (info pro náhodného nálezce) a nějaký předmět, který si můžete vzít. Samozřejmostí je vyměnit onen předmět za jiný, aby další nálezce nebyl ochuzen o “kořist”. Do log booku se zapíšete a VŽDY jej vracíte zpět! Tyto kešky jsou označovány jako tradiční. Pokud však toužíte po dobrodružství, můžete hledat tzv. multikešky nebo mysterky. Multikešky fungují na principu několika skrýší, každá obsahuje souřadnice, šifru nebo nápovědu pro nalezení další. Postupně se tak dostanete k cíli. Mysterky bývají již větší oříšek. Souřadnice vás zavedou k přibližné poloze a vaším úkolem je vyluštění hádanky či šifry, která vám pomůže určit, kde přesně se keška nachází.

Jak se k souřadnicím dostat? V začátcích bylo nutné se registrovat na webu geocaching.com a pak využít samostatného GPS zařízení nebo navigace v mobilu a poté svůj objev zapsat ve svém profilu. V současné době můžete využít aplikaci, která funguje jak na androidu i apple a hledat, zaznamenávat a sbírat informace přímo v appce.

Tak co? Vydáte se příště do lesa na houby nebo lovit poklad? Nechce se vám nutně do přírody? Po Praze je umístěno mnoho kešek. Ta na Karlově mostě je jedna z nejnavštěvovaných na celém světě! Lovu zdar!

Pokud byste chtěli lovit mimo metropoli, vydejte se na Okoř nebo si oživte procházku Prahou a obdivujte sochy umístěné ve veřejném prostoru díky projektu s názvem Sculpture Line.