Odvěká touha vzbouřit se Newtonovu gravitačnímu zákonu, drásat se výš, vydat se tváří napříč poryvu větru a zažít ten nulový pocit tíže. Dar létat byl odjakživa předurčen pouze bohům a nadpřirozeným bytostem, které známe z pradávných legend, modernějších mýtů i oblíbených pohádek nejrůznějších národů. Zakořeněná touha objevovat nebo se překonávat a lidská neskromnost zůstat věrný zemské půdě si podmanila nespočet studií a pokusů, jak lidskou bytost odlepit od země; s návratem do školních lavic si připomeňme například podrobné studie letu ptáků Leonarda da Vinci. Ale povedlo se. Dnes už dobrodružnější povahy vyzkouší tandemový seskok z letadla nebo z mostu s lanem zavěšeným za kotníky. Příliš adrenalinu naráz, říkáte? Bez svazku čehokoliv si můžete létání vyzkoušet ve větrném tunelu. Kde? Přeci v Praze. V Hurricane Factory!
Létání ve větrném tunelu (ilustrační foto)
O větrném tunelu jsme už psali. Slovem odborníka se jedná o aerodynamický tunel, který produkuje vertikální vzduchový proud. Tvořen je základní betonovou deskou, na které je posazena pevná ocelová konstrukce nesoucí letovou komoru a výkonné ventilátory. Původně v takových tunelech automobilky a výrobci letadel testovali aerodynamiku, dále tunely sloužily jako prostředek ke zjištění účinku tlaku a síly větru na mosty a výškové budovy. Kromě takového ryze výzkumného záměru dnes aerodynamický tunel přináší i něco docela jiného: možnost vyzkoušet si přízemní lidskou rasou vytoužený pocit létání.
Stavba prvního větrného tunelu pro lidi začala v kanadském Montrealu v roce 1978. S nápadem „létání pro lidi“ se prosadil poněkud excentrický vynálezce Jean St-Germain. Větrný tunel měl posloužit zábavě jeho potomků tak, aby si volný pád mohli užít v maximálním bezpečí a neublížili si při něm. Najednou se létaní ve větrném tunelu stalo chtěnější a časem tak i přístupnější široké veřejnosti – tehdy jeden takový let stál 7 dolarů, respektive 4 dolary za jednu minutu letu a 3 dolary za půjčení vybavení. Zlomovým bodem byl pro větrné tunely rok 1997, kdy vznikly celopodlahové tunely a tím i plně uzavřený letový prostor, který umožňoval rychlejšímu proudění vzduchu. Začátkem 21. století se do popředí začaly dostávat takzvané recirkulační tunely fungující na principu recirkulace vzduchu, které dosahují síly rychlosti větru až 170 km/h a na jehož principu funguje i větrný tunel v Hurricane Factory.
VIDEO: Létání ve větrném tunelu v pražském Hurricane Factory
6 důvodů, proč vyzkoušet létání ve větrném tunelu
Létání ve větrném tunelu je fascinující sport, který vás vtáhne už svou nevšedností. Prostředí v Hurricane Factory je velmi přátelské, je to společenský sport a rozhodně skvělý způsob, jak se můžete setkat se zajímavými lidmi, a hlavně jedinečná možnost, jak si vyzkoušet pocit létání na místě, kde fyzikální zákony neplatí.
- Skvělý první krok k tomu, jak překonat strach z létání
Krizové situace a jejich představy vyvolávají určité obavy. Ty jsou ale naprosto skvělé k tomu, abyste se jim naučili čelit. My vám prozradíme jedno – při létání ve větrném tunelu se není absolutně čeho bát! Pokud vás přeci jenom láká skok padákem nebo bungee jumping a nejste si jím ještě úplně jistí, zkuste začít tady. Větrný tunel je přeci jen tou nejschůdnější variantou, jak s adrenalinovými seskoky začít.
- Vyzkoušet to mohou i vaše děti
Stav beztíže je skvělý zážitek a zažít si ho mohou i vaše děti. Hurricane Factory nabízí takzvaný Kids Club, což jsou sportovní kurzy létání pro děti od 5 do 15 let. Kromě samotného létání jim zážitek můžete okořenit i originálními superhrdinský kombinézami, a tak se vaše ratolesti mohou na chvíli stát svým nejoblíbenějším hrdinou – Supermanem, Batmanem, Spidermanem nebo Iron Manem, slečny zase Wonder Woman nebo věčnou Barbie. Musíme vás ale připravit na to, že sem se svými dětmi budete muset znovu – ti malí to totiž zbožňují.
- Stoprocentní bezpečí
Pocit bezpečí i v oku hurikánu? No jasně! Pohyb v tunelu není nijak riskantní a aerodynamické tunely jsou konstruovány tak, aby byl pohyb co nejméně omezující. K větší bezpečnosti jsou k zapůjčení slušivé kombinézy, brýle a helma, která je nutnou výbavou každého létajícího nadšence. A pokud by se vám náhodou udělalo v tunelu špatně, můžete let mávnutím ruky kdykoliv nechat instruktora zastavit. Bez obav, právě jste narazili na ten nejbezpečnější adrenalinový sport, který se mezi jejich obrovskou škálou nabízí.
- Samotný pocit letu? Vzrušující!
Odpoutat se od země a vznášet se, padat, nebo prostě jen tak létat vzduchem, kde omezení neexistují téměř žádná. To je sen starý jako lidstvo samo. Ve větrném tunel o průměru 4,2 metru a výšce 14 metrů si v pražském Hurricane Factory můžete vyzkoušet nemožné, uspokojit odvěkou touhu lidstva létat a zlomit zákon gravitace. Skutečná euforie je skoro nepopsatelná, Marta to ale tehdy zvládla skvěle. Pro inspiraci si přečtěte její příběh, věříme, že vás alespoň trochu nahlodá!
- Variant je celá řada
Mysleli jste si snad, že se jen položíte na břicho a trochu proletíte? Chyba! Variant létání v tunelu je celá řada – vyzkoušet si můžete létání pro dva i ve skupině, osvojit si nejrůznější akrobatické dovednosti, tančit nebo se skrze virtuální realitu proletět vesmírem.
- Zamilujete si to natolik, že nebudete chtít přestat
Podívat se do tváře skutečnému přírodnímu fenoménu o síle větru 270 km/h, odpovídající síle hurikánu, to už je jiná. My vás ale varujeme, že to budete zbožňovat. Hurricane Factory si dokonce pro všechny příznivce létání v tunelu připravil balíčky, kde zájemce naučí nejrůznějším dovednostem a jistějšímu pohybu ve větru. Stát se můžete i členem občanského spolku, který příznivce indoor skydivingu sdružuje.
Abyste zažili pocit letu, stačí se položit do síly proudu větru, odlepit paty od země a – létat! Zážitek si můžete pořídit přímo na našich stránkách tady. Adrenalinu vstříc!