facebook_pixel

Jak probíhají Vánoce v Rusku?

Jana Prascakova

Narození Krista je křesťanským státním svátkem, spojeným se vzpomínkou na narození Ježíše Krista, schváleného podle data slavení přijatého v Ruské pravoslavné církvi. To se slaví v Rusku 7. ledna podle gregoriánského kalendáře (což odpovídá 25. prosinci).  Od roku 1814 v den Vánoc se oslavuje „osvobození církve a ruské moci od invaze Galů“.  Taktéž i Rusové si předávají dárky na Vánoce. Na některých místech až do dnešní doby se stále zachovávají dávné zvyky – zpívání koled, dovádění maškar na Štědrý den, nebo si jen lidé zazpívají chvály Kristu, a poté si připraví tradiční večeři.

Vanocni nalada

Pravoslavné Vánoce v Rusku jsou veselé a chutné

Pravoslavné Vánoce v Rusku jsou jako v každé zemi radostné a hlavně bohaté, co se jídla týká. Na vánočním stole se objevuje nejčastěji starý ruský pokrm – pečená vepřová plněná hlava, nebo pečené kousky masa, telecí a vepřové, dále ryby v aspiku stejně tak se podává husa s jablky, zajíc na smetaně, zvěřina, jehněčí, celé ryby. U vánočního ruského stolu nechybí ani sladké pokrmy, přestože nejsou tak rozmanité jako v Česku. Jedná se o ovoce, koláče, palačinky, perníky, sušenky, med a další. Pije se pivo, jedí kompoty, sladké polévky, želé a od počátku 18. století je oblíbený čínský čaj.

vanocni veletrh v ruznych zemi

Vánoce 2017 – náboženský svátek

Vánoce 2017 – v dnešním Rusku jde především o náboženský svátek a dobře zavedené konvenční sekulární tradice.  Na Štědrý večer (v noci od 6. do 7. ledna) se vysílá slavnostní liturgie na federálních televizních kanálech z restaurovaného chrámu – Katedrály Krista Spasitele.  Někteří ortodoxní věřící si dopřávají bohoslužbu přímo v chrámu. Dvanáct po sobě následujících dnů se nazývají „svaté dny“. Vánoce jsou považovány za druhý nejvýznamnější svátek v pravoslavné církvi po Velikonocích.  Po zhroucení Sovětského svazu nedošlo k žádné reverzní transformaci – Nový rok je stále hlavní tradiční svátek.

Okomentovat

Top zážitky