Čínský nový rok, jinak znám také jako lunární nový rok, se slaví v asijských zemích (jako jsou Čína, Taiwan, Vietnam, Mongolsko, Korea nebo Japonsko), ale také v asijských komunitách v různých zemích po celém světě, ať už je to USA, Rusko či jiné. Velkolepé oslavy čínského nového roku se pořádají i u nás. A to konkrétně v Praze.

Datum oslav se řídí podle lunárního kalendáře a spadá každý rok na jiný den. Ovšem vždy je to v období kdy nás opouští leden a přichází únor. Například v roce 2020 Čínský nový rok připadal na 25. ledna. Rok 2020 byl rokem krysy, to znamená, že to měl být rok úspěšný a přející budování kariéry. Ne každému se to však – především kvůli koronavirové krizi s ní spojených problémů – vyvedlo. :( Nelpěme však na minulosti!

Pro zajímavost

  • Rok 2021 je rokem buvola (přesněji "kovového buvola" nebo také "buvola v kovu", protože čínský horoskop káže, že se každý může zrodit nejenom ve znamení nějakého zvířete, ale k tomu ještě ve znamení živlu, které pak upravuje vlastnosti jedince zrozeného v této kombinaci). V roce buvola (2021) bychom se podle "čínského horoskopu" měli zaměřit na sebezdokonalování a měli bychom dobře pracovat, protože všichni ti, kdo nebudou líní budou se snažit. Takže pokud tato slova čtete ještě v roce 2021 myslete na to! ;)
  • Rok 2022 bude rokem tygra ("vodního tygra" nebo "tygra ve vodě")

Pro Asiaty je tento svátek nejdůležitějším a největším v roce. Pokud bychom měli jeho důležitost přirovnat k některému z našich svátků, jsou to jednoznačně Vánoce. Oslavy čínského nového roku trvají vždy neuvěřitelných 15 dní. Takovou oslavu nového roku bychom s itaké nechali líbit, že? Otázkou je, zda by to nemocnice zvládly. :D

Proč se nepřipojit k oslavám čínského nového roku a vzdát hold čínské tradici?

Pokud byste se chtěli do oslav nového roku po čínském způsobu zapojit – ostatně proč to nezkusit? – musíte o průběhu oslav aelspoň něco vědět. Pojďme si tedy o oslavách čínského nového roku něco povědět.

Před Novým rokem je důležité, abyste si doma pořádně uklidili. Proč? Abyste smetli do koše všechnu smůlu, která se u vás v průběhu předchozího roku pokoutně nahromadila. Smeťte všechny těžkosti osudu a udělejte místo pro štěstí. Tuto tradici považují Číňané za velmi důležitou a přísně ji dodržují.

Jakmile nastane Nový rok, uklízet by se už nemělo. Nechcete přeci riskovat, že byste smetli v novém roce své štěstí do odpadků. Ukliďte tedy smetáky, lopatky, hadry a vyndejte je až po období oslav, protože jinak riskujete, že se zapomenete a štěstí bude tatam! Neměli byste zametat ani umývat okna, váš domov teď několik dnů vydrží bez úklidu. Myslíte si, že to nevydržíte? Měli byste, je to důležitou součástí tradic vztahujícím se k oslavám čínského nového roku.

Další důležitou součástí oslav je červená výzdoba. Červená je v Asii považována za šťastnou, a proto se používá právě k výzdobě. V Číně se používají například stuhy, lampiony, obrázky se zvířetem pro daný rok, obrázky s čínským znakem štěstí (Fu) či papírové vystřihovánky, které jsou starověkým čínským uměním, pocházejícím z dynastie Han. Tyto červené dekorace a číslo 8 symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost. Kdo by alespoň o jedno ze zmíněného nestál a nesnažil se to nějak přivolat?

Součástí výzdoby jsou také mísy s mandarinkami, ty by měly mít ještě lístky. Proč? Protože mandarinky, které jsou stále neporušené a mají listy, jsou plody štěstí. A my si s sebou chceme do dalšího roku přinést štěstí co nejvíce.

Součástí tradic, které se k oslavám vážou, je také pohoštění boha kuchyně. Na jeho uctívání by se nemělo v žádném případě zapomenout. Mnoho čínských rodin má doma i obraz nebo sošku tohoto bůžka, kterému je zvykem nabídnout slavnostní oběd. Tím se bůh ujistí o dobrém vychování rodiny a může pak tuto zprávu odnést do nebe.

Během této slávy je důležité co jíte. Některé potraviny jsou podávány proto, že symbolizují hojnost a štěstí. Kromě příprav speciálních pokrmů jsou dětem a hostům dávány mandarinky a pomeranče, protože symbolizují bohatství a štěstí.

Oslavy čínského nového roku jsou především hodně barevné!

Zajímavou tradicí je příprava čínských knedlíků (Jiaozi). Podle čínské tradice se má v jednom z nich schovat mince. Ten, kdo dostane knedlík s mincí, bude mít v příštím roce pravděpodobně štěstí. Nechceme tuto tradici zlehčovat, ale domníváme se, že zubaři díky ní mají po každých oslavách nového roku žně.

Hezkou tradicí, kterou by jistě uvítali mnozí lidé i u nás, je darování novoročních červených obálek (Hong Bao) s penězi, které jsou zdobené zlatými symboly a obrázky. Dostávají je především děti, ale často i dospělí. Červená barva na obálkách by měla zaplašit zlé duchy a peníze v nich by měli přinášet štěstí. Tento rituál bývá nejoblíbenější částí oslav.

Večer před Čínským novým rokem (přesněji před začátkem jeho oslav) se většinou pořádá bohatá hostina, na které se podává kuřátko, prasátko či kachnička. Dále si stolovníci vychutnají dort z lepkavé rýže (Lin Guo) a nejrůznější sladké pochoutky. Důležitá je i čínská ředkev, která prý přináší dlouhověkost. Červené chilli znamená štěstí (prostě červená je šťastná barva a čím více červené, tím lépe) a rýže zajišťuje harmonii. Na Čínský nový rok by se mělo jíst co nejvíce šťastných potravin. Mezi tyto potraviny patří třeba ryby, nudle či již několikrát zmiňované mandarinky.

Buďte na sebe hodní, bavte se a oblečte se do červené a zlaté

V tento den by měli být lidé klidní, nehádat se a být pozitivní. Spory a negativní postoje v den Nového roku přinášejí smůlu. Oslavy Nového roku dle čínských tradic jsou, stejně jako Vánoce, časem rodinných sešlostí. Je čas spojit se, šířit dobrou náladu a sdílet oslavy společně. Návštěva příbuzných a přátel, rozdávání radosti a společné veselí jsou pro oslavy stejně důležité jako cokoli jiného.

Důležité je také oblečení. Během oslav by se měla nosit červená, zlatá nebo jejich kombinace. Co byste si určitě neměli brát, je oblečení černé barvy, která symbolizuje smůlu nebo dokonce smrt. Zaměřte se raději na červenou a zlatou, protože tyto dny oslav jsou čas štěstí a života!

Stejně jako na Silvestr, i v Číně a dalších zemích slavící lunární nový rok, se večer pouštějí petardy a ohňostroje. Hlasité zvuky petard by měly zastrašit zlé duchy a odehnat je pryč, aby se zabránilo přenášení smůly, kterou na nás přenášejí.

V čínských komunitách se po celém světě konají také velkolepé průvody, během kterých je k vidění mnoho umělců, tanečníků (lví a dračí tance), studentů bojových umění a dalších a dalších. Drak je v Číně uctíván a symbolizuje samotnou Čínu, proto je pro oslavy velmi důležitý. Důležitý je také lev, protože lvími tanci se odhánějí zlí duchové.

Festival luceren se koná v poslední den oslav. Lidé s sebou nosí lucerny a ve všech ulicích září světelná výzdoba. K vidění jsou ve velkém také obrovské lampiony, mající tvary různých zvířat, leknínů apod. V tento den se jí sladké rýžové koláčky a další sladkosti. Lidé kolem svých domů umisťují svíčky k navození domácí pohody.

Tak co myslíte? Také oslavíte Čínský nový rok 2021? My rozhodně ano a vynasnažíme se dodržet většinu tradic! Především tu s uklízením. 🙂