Bojové umění je jedním ze sportů, které může mít kromě vyplnění volného času i další využití. Ukázkovým příkladem je tedy konkrétně sebeobrana. V dnešním článku si proto představíme 3 disciplíny bojového umění, řekneme si jejich charakteristické znaky, výhody a nevýhody, aby pro vás bylo snazší vybrat si kurz, který splní vaše požadavky.

Jako u výběru i většiny ostatních kurzů, v první řadě si ujasněte, jaká máte očekávání. Chcete jen příjemně strávit čas a naučit se něco nového? Chcete se stát profesionálním bojovníkem či zápasníkem? Nebo chcete absolvovat kurz za účelem, abyste se byli schopni ubránit třeba v případě napadení? Pokud máte svůj motiv ujasněný, skvělé, pokud ne, nevadí, představíme si jednotlivé bojové sporty blíže, a třeba vás to ujistí v rozhodnutí se.

Vybírat můžete z kurzů těchto bojových sportů:

  • Box
  • Kickbox
  • Krav maga
  • Judo
  • Brazilská jiu-jitsu
  • Kung-fu

Jak předváděli sebeobranu zásahové jednotky policie, můžete vidět tady:

Zmíním ještě téma fyzičky, která pro mnoho zájemců bývá prvotní překážkou. Máte-li dojem, že nemáte žádnou fyzičku, a nejdřív se musíte sami vyposilovat či mít alespoň pořádnou vytrvalost například v běhu, a proto začátek svého kurzu odkládáte, nedělejte to. Tréninky bojových sportů jsou dosti specifické, a nejlépe uděláte, pokud s nimi zkrátka a jednoduše začnete podle potřebného tréninkového plánu přímo na kurzu.

Připomeňme si také, že v bojovém uměním nejde jen o fyzickou zdatnost, ale také o stav mysli. Mnoho bojových disciplíny vychází z východních kultur, a jejich hlavním cílem může být práce s energií, jako například v Judu, či dosáhnutí duchovní dokonalosti a klidné mysli, jako tomu je v Kung-Fu.

Kurz boxu

Sport, jehož historie sahá na začátek 18. století do Velké Británie, kde vznikla myšlenka, že by se v šermování mohlo místo zbraně bojovat holýma rukama. První výuka v tomto duchu položila základy sportu, který dnes známe jako box v jeho amatérské i profesionální podobě. Je pomyslnou klasikou mezi bojovými sporty, a to oprávněně díky jeho popularitě. Box je bojový sport s údery, specificky se v něm jedná o údery pěstmi, a cílem je zvítězit nad protivníkem právě za použití úderů. V boxu platí velmi striktní pravidla, jež je v případě boxerských zápasů nutno dodržovat. Boxerský zápas je v amatérském podání složen ze 3 kol, z nichž má každé 3 minuty, plus minutová pauza mezi nimi. V profesionálním boxu se poté počet kol navyšuje. Kategorie jsou rozdělena dle pohlaví, je tedy mužský a ženský box, a následně se soupeř dosazuje podle váhové kategorie.

Představení základních boxových úderu můžete shlédnout zde:

Co se týče sebeobrany, trenéři jej nazývají tzv. jistotou do tmavých nočních uliček. Nevýhoda boxu se však projevuje v momentě, kdy spadnete na zem a je potřeba bojovat na ní. Zároveň také boxeři nemají k boji cvičené dolní končetiny, jelikož se veškeré údery vykonávají pěstmi.

Ve městech najdete poměrně bohatou nabídku sportovních zařízení, která kurz boxu nabízejí. Mnoho z nich dává dokonce i první lekci zdarma, což je skvělé, jelikož si vyzkoušíte, zda vám typ tréninku bude či nebude vyhovovat. Volit lze samozřejmě také mezi soukromými hodinami a skupinovou výukou. Ve skupině bývá obvyklá kapacita do 20 lidí, a lekce trvá kolem 1 a půl hodiny. Cena se pohybuje podle toho, zda si kupujete vstup na jednotlivou lekci či rovnou permanentní vstupenku například na 5, 10, 20 nebo jiný počet vstupů, pro představu se však běžná cena u nabízených kurzů drží na 150 Kč za jednotlivou lekci.

Výuka u téměř všech kurzů probíhá v následujícím sledu: začíná se rozcvičkou, rozhýbete se, procvičíte mobilitu. Následuje technická část lekce, jednoduše řečeno lektoři vám vše vysvětlí a konkrétní chvaty si nacvičujete do vzduchu, vyzkoušíte si práci s boxovacími pytli a podobným náčiním, zahrajete si průpravné hry například ve dvojici. Pokračuje se kondiční částí, což je jinými slovy také funkční trénink, jenž vám vytvoří potřebný základ pro veškerou další práci.

Pro lepší představu, jak vypadá lekce kondičního boxu, přikládáme video:

Kurz kickboxu

Když jsme si u boxu zmínili jeho nevýhodu, která se týká právě nepřipravenosti nohou, pojďme to rovnou napravit do hybridnější disciplíny, a sice kickboxu. Kickbox kombinuje techniku boxu, tedy údery rukou, konkrétně pěstí, s technikami nohou, jako je provozuje například Karate. Celý zápas se odehrává ve stoje, pokud při něm jeden z účastníků spadne, zápas se pozastavuje, dokud opět oba nestojí na nohou. Stejně jako box má svá pravidla, která se týkají jak stylu boje, že například nejdou povoleny kopy pod pás a používání loktů, tak i povinného ochranného vybavení, jako jsou boxerské rukavice a další chrániče.

Stejně jako u boxu je trénink určen všem věkovým kategoriím, ať už tedy chcete trénovat své menší dítě, či se něco přiučit jako dospělý. Výhodou u něj je vedení k celkové pohybové inteligenci, jelikož se u něj zapojují všechny končetiny, skvěle zpevní celé tělo a buduje dynamiku.

Cena i délka tréninku se pohybuje velmi podobně jako u předchozího boxu, tedy délka lekce přibližně 1,5 hodiny a cena 150 Kč za lekci, s případným zlevněným při koupi delší permanentky.

Co od lekcí kickboxu očekávat mrkněte ve videu tady:

Kurz krav maga

Krav maga je izraelská sebeobranná technika, využívaná speciálně jako vojenský sebeobranný systém. Disciplína je kombinací technik známých z bojového výcviku, juda, boxu, aikida a dalších. V doslovném překladu je význam názvu kontaktní boj či boj z blízka. Jejím primárním cílem je zničení protivníka, jste tak vyučování technice, s níž byste se měli za každých okolností ubránit. To se odráží i na obsah výuky Krav maga. Učí se při ní především reálný boj v běžném životě. Připraví vás také na asymetrický boj, včetně situací, kdy je protivník v přesile nebo ozbrojen například nožem, pistolí, či jinou zbraní. Je tedy hned jasnější, proč je využívána jako vojenský systém sebeobrany. K situacím učí přistupovat komplexně a logicky. U více vyhrocených situací je potřeba mít nejen dobrou fyzickou zdatnost, ale rovněž umět zachovat chladnou hlavu a postupovat logickými, rychle promyšlenými kroky. Učí tak i rychlému pokroku a rychlým reakcím. Minimálně věk pro tyto kurzy je obvykle od 15 let, pro ženy i muže.

Lekce Krav maga jsou koncipovaný podobně jako u předchozích dvou disciplín, můžete se však setkat i s kurzem naplánovaným na delší dobu. Je to z důvodu, že Krav maga vyžaduje ucelenou dlouhodobější výuku. Příkladem je třeba 3měsíční kurz, jehož cena je necelé 3 000 Kč.

Video tréninku Krav maga:

Bojový kurz judo

Bojový sport, který ve své praxi nevyužívá údery. Vychází z japonské bojové disciplíny jiu-jitsu, o níž budeme dále psát ještě více. Původem je tak i judo z Japonska, a jeho základy se formovaly v druhé polovině 19. století. Česká republika slavila v judu poměrně velký úspěch, potom, co český judista Lukáš Krpálek v letech 2016 a 2021 vyhrál 2 zlaté olympijské medaile. Ústředním bodem juda je energie. Právě na ni se sportovec soustředí a následně ji použije na útok proti spoluhráči či protivníkovi. Pointa juda spočívá v hesle minimální úsilí a maximální účinnost. V tomto boji se také rozhodujete, zda se chcete pouze bránit, a soupeře „zastrašit“ či mu chcete reálně ublížit, jelikož techniky juda umožňují oboje.

Sportovní pravidla juda se dozvíte tady:

Jistě znáte i pro judo typické pověstné barevné pásky, jež vypovídají o vaší úrovni. Pásky konkrétně označují technické stupně, začínají na bílém, pokračují přes žlutý, oranžový, zelený, modrý, hnědý až k černým a červeným. Zároveň však není černá jako černá, jelikož černým páskem se označuje několik stupňů (danů). Barevné označení o počet stupňů se k tomu může v jednotlivých zemích lišit a u dětí lze narazit i na jinak barevné konce či proužky.

Abychom si přiblížili i jak vypadá souboj, nutno říci, že lze bojovat ve stoje i na zemi. Zápas se vždy začíná v postoji a cílem je dostat soupeře na lopatky. Technik boje je několik, a každý z nich má své původní názvy. V profesionální judu je dokonce vhodné vést si o svých protivnících poznámky, abyste se na souboj byli schopni lépe. Celý boj bývá taktický, dobře promyšlený, a je potřebné znát důsledky působení na jednotlivé body protivníkova těla i mysli.

Kurzy juda jsou se zaměřením na děti či na dospělé, obvykle se jedná o dlouhodobější, tedy několika měsíční kurzy. U dětí může jít také o zájmové kroužky či sportovní kluby, kde se přihlašují obvykle na polovinu či celý školní rok.

Na to nejlepší z juda se můžete podívat v přiloženém videu:

Kurz brazilské jiu-jitsu

Dalo by se říci, že je to moderní verze, pocházející z tradičního japonského jiu-jitsu, o němž jsme se bavili již výše u juda. Disciplínu můžete znát zejména díky dnešnímu MMA zápasení, jiu-jitsu je prakticky totéž, jen bez úderů. A co se tedy využívá, kdy ne údery? Především páky a škrcení. Sportovní souboj začíná v postoji na nohou, a soupeři se snaží dostat toho druhého na zem pomocí přehozu, shozu, porazu a podobných zápasnických technik. Na zemi poté přichází na řadu zmiňované další techniky jako je páčení a škrcení.

U běžných kurzů dostupných u nás a určených pro dospělé, lze očekávat minimální věkovou hranici 15 let. Pokud tedy sháníte kurz pro své dítě, nebo někoho pod touto hranicí, poohlédněte se po kurzech určených přímo pro děti, či mu do dospěláckého kurzu sežeňte parťáka. U kurzu jiu-jitsu není problém s tréninkem, ale s tím, že na něj potřebuje úměrného partnera, jinými slovy někoho v podobné fyzické zdatnosti, výšce a váze.

Ukázka trenérů jiu-jitsu je ke shlédnutí zde:

Ptáte-li se, zda je jiu-jitsu vhodnou sebeobrannou metodou, mohla by následovat diskuze. Na jednu stranu ano, je to velmi efektivní bojová metoda, jelikož jste vycvičení k tomu, abyste soupeře zkrátka „sundali“ na zem. Žádné boxování, žádné pěsti ani kopání. To se však zároveň stává i nevýhodou, protože pokud budete proti přesile, ti zřejmě s pěstmi ani kopáním šetřit nebudou.

Pokud vás však tento bojový sport zaujal jako takový, a ne pouze jako nástroj sebeobrany, je dobré vyzdvihnout i jeho silné stránky. Tréninkem jiu-jitsu si mimo jiné zlepšujete prostorovou orientaci, musíte totiž vědět kam útočit, kam se soupeřem mířit, taky se musíte umět velmi rychle zorientovat sami, když vás soupeř kotoulem přehodí na lopatky. Kromě prostorové orientace samozřejmě posílíte také koordinaci celého těla a v neposlední řadě i vlastní fyzičku.

Průběh kurzu jiu-jitsu je stejný jako jsme si představovali v první částí článku – začíná se rozcvičkou, pokračuje se technickou částí, tedy nácvikem chvatů a technik, jak v teoretické rovině, tak i v praktické – například cvičením „na prázdno“ sám. A poté následuje čistý trénink – kondiční část, sparing, praktické procvičování ve dvojicích.

Lekce je obvykle koncipována na 1 hodinu, a cena za jednu takovou lekci se pohybuje od přibližně od 120 do 200 Kč.

Souboj v ju-jitsu u dětí najdete tady:

Kurz kung-fu

Na závěr se pojďme symbolicky podívat na jedno z nejstarších bojových umění vůbec. Ikonické čínské umění Kung-fu, historicky vyučováno Shaolinskými mnichy, by se dalo překládat jako „dovednost získaná dlouhou a namáhavou prací.“ Už je vám tak zřejmě jasné, že vybrat si tento typ sportu je vhodné v případě, že se mu chcete skutečně dlouho a intenzivně věnovat, jelikož za jednu lekci toho zřejmě moc nenatrénujete. U Kung-fu zároveň nejde pouze o zlepšení fyzické kondice a umění technických chvatů, ale jedná se i stav mysli a ducha. Duševní rozpoložení hraje v Kung-fu velmi významnou roli a při výuce se kromě různých bojových metod učí i čínské filosofie či systémy jiných vědních oborů.

Kung-fu, konkrétně Wu-šu, což je standardizovaný výraz pro sportovní a bojové formy, má jako sport Mezinárodní federaci, (IWUF) a dá se v něm závodit ve dvou kategoriích, rozdělených dle toho, co je v závodu hodnoceno. V první variantě se hodnotí počet provedených prvků a pohybů závodníka, jenž vystupuje sólově či o dvojici, která má připravenou jednotnou choreografii. V druhé variantě se jedná o souboj mezi dvěma protivníky, v níž je klasicky vítěz a poražený podle toho, kdo koho v zápase dříve přemůže.

Video tréninku Kung-fu s opravdových Shaolinským mnichem můžete vidět zde:

Chystáte se nebo jste už kurz bojového sportu absolvovali? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích! :) Dále se můžete podívat na  článek s tipy, kam vyrazit pro změnu na kurz přežití či na článek o jógovém pobytu a všem, co oněm potřebujete vědět.