Mysleli jste si, že v Indii neslaví Vánoce? To je ale omyl. Slaví a docela ve velkém. V Indii žije pouze 2,3 % křesťanů, a proto jsou zde oslavy Vánoc v mnohem menším měřítku, než jiné náboženské festivaly a oslavy, například hinduistické.

Těchto 2,3 % křesťanů žijících v Indii se může zdát jako malé množství, ovšem vzhledem k tomu, že Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě s 1,3 miliardou lidí, tak málo jich zase není. Křesťanů v Indii naleznete celých 25 milionů. To už je slušné zastoupení, že?

Jedno z největších křesťanských společenství v Indii se nachází ve slavné Bombaji, mnoho z nich jsou římští katolíci. V Goa, v nejmenším státě Indie, je asi 26 % obyvatel křesťanského vyznání. Mnoho z těch, kteří nyní žijí v Bombaji, přišlo nebo má kořeny právě v Goa. Velké množství křesťanů se pak nachází také v Manipuru, Meghalayai, Nagalandu a Mizoramu.

Historie indické Goa je silně spjata s Portugalskem (jednou z koloniálních velmocí minulosti), zatímco Bombaj a například Kalkata si svou křesťanskou přítomnost odnesly z dlouhé a mnohdy kruté vlády britského impéria.

Jak slaví Vánoce v Indii? Není to tak rozdílné od našich vánočních oslav

I když by si leckdo mohl myslet, že indické Vánoce nebudou asi nic moc v porovnání s těmi nám dobře známými, opak je pravdou. Tamní křesťané mají s Vánoci spojeno mnoho krásných zvyků, ať už vlastních nebo přejatých ze západního světa.

Během Štědrého dne chodí i indičtí křesťané na půlnoční mši, zejména katolíci. Během svátků jedí mnoho pokrmů. Na rozdíl od našeho řízku se salátem, oni mají většinou jídla s v Indii oblíbeným kari. Stejně jako u nás, i v Indii si mezi sebou křesťané dávají dárky. Kostely zde zvýrazňují červené květiny, jimž říkáme „vánoční hvězdy“ a svíčky.

I Indové mají na Vánoce stromek, nejedná se ovšem o jehličnan, jak jsme zvyklí. As ije vám jasné, že v Indii moc boroviček, jedliček ani smrků nenajdete. V indické křesťanské rodině uvidíte spíše strom banánu či manga, popřípadě jakýkoliv jiný strom, který se zrovna dá sehnat. Někteří své domovy zdobí jen listy manga.

V jižní Indii křesťané často své domy zdobí malými olejovými hliněnými lampami, které se umisťují na ploché střechy. Má to symbolický význam. Chtějí tím svým sousedům ukázat, že Ježíš je světlo světa.

Do Goa už se do vánočních svátků dostalo mnoho západních zvyklostí. Goa má historické spojení s Portugalskem a to je možná také jeden z důvodů, proč je zde tolik katolíků. Jsou zde populární jak vánoční stromky, tak bohatý ovocný vánoční dort. O Vánocích jedí také mnoho místních sladkostí. Nejčastější jsou neureos, drobné pečivo plněné sušeným ovocem a kokosem, a dodol, což je kokos a kešu v karamelu.

Lidé v Goa dělají před Vánoci mnoho cukroví, které pak dávají svým sousedům a přátelům. Většina křesťanských rodin má také betlém s hliněnými postavičkami. Na Štědrý den rodiny v Goa vyvěsí mezi domy obří papírové lucerny ve tvaru hvězd, takže když jdete ulicemi, hvězdy se nad vámi vznášejí. Na Štědrý den mají jako hlavní pokrm pečeného krocana nebo kuře. To je další prvek, převzatý ze západu. Po jídle zamíří do kostela na půlnoční mši.

Křesťané v Bombaji se řídí mnoha vánočními tradicemi z Goa, včetně hvězdných luceren a betlémů. Většinou chce mít každý doma ten nejlepší. V severozápadní Indii chodí tamní křesťané celý týden před Štědrým dnem každou noc zpívat své vlastní koledy, navštěvují při tom i okolní vesnice, zpívají každému, kdo je ochoten poslouchat a vyprávět vánoční příběhy.

V jihozápadní Indii, ve státě Kerala Were je 22%, z tamních 33 milionů obyvatel, křesťanů a Vánoce jsou pro ně důležitým festivalem. Tradiční katolíci drží od 1. do 24. prosince půst, až do půlnoci Štědrého dne. Každý dům je ozdoben květinami „vánočními hvězdami“. Během začátku vánoční sezóny jsou téměř všechny obchody naplněny různými odrůdami této rostliny. Ve svých domech a v kostelech lidé připravují jesličky.

V Indii na Vánoce navštěvuje křesťany dokonce i Ježíšek či Santa Claus

Dokonce i v Indii chodí Ježíšek nebo Santa Claus, který dětem přiváží dárky na voze taženým koňmi. V hindštině se mu říká Christmas Baba, v urdu Baba Christmas – obojí znamená „otec Vánoc“. Christmas Thaathaa se mu zase říká v tamilštině a Christmas Thatha v telugu – obojí znamená „starý vánoční muž“. A v marathi se mu říká Natal Bua – „starší vánoční muž“.

Jak vidíte, Vánoce v Indii se slaví velice podobně, jako je slavíme my. Bylo by jistě zajímavé mít příležitost se takových oslav zúčastnit, stejně jako by pro Indy bylo zajímavé oslavit Vánoce zde s námi. Možná by se jim jen nelíbila česká zima, ale například naše vánoční trhy by si jistě užili a nepochybně by jim zachutnal i náš tradiční svařák. Tak předem šťastné a veselé.