Drsné prostředí márnice, staré opuštěné továrny nebo tajemné pokoje zdevastovaných domů, to všechno může tvořit prostředí únikové hry. Spolu se svými přáteli se najednou ocitnete v uzamčená místnosti plné bizarních pastí přinášejících vlny údivu a okamžiků, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech. Klapnou stopky a omezeni časem se skrze šifrované vzkazy a týmovou spolupráci snažíte najít cestu ke svobodě, odkázáni pouze na svůj instinkt a logické uvažování. Únikové hry se objevily znenadání a během rekordně krátké doby si získaly sympatie dobrodružných charakterů z celého světa. Dnes jsou jednou z nejoblíbenějších aktivit pro stmelování kolektivů v rámci firemních teambuildingů nebo mezi skupinou přátel, a nabízí tak neopakovatelný zážitek za poutavého příběhu, který do situace pohltí každého jejího účastníka. Utečte, dokud je čas!
Nereálná realita: Staňte se hrdinou tajemného příběhu
Úniková hra je fyzickou dobrodružnou hrou, která původně vychází z počítačových her. Skupina je spolu s dalšími spoluhráči zamčena v místnosti v obklopení tematických rekvizit a situována do záhadného příběhu, v jehož duchu se celá hra nese. Po celou dobu úniku se skupina snaží rozluštit nejrůznější rébusy, tajuplné vzkazy a hádanky, které ji dovedou k indiciím a tedy i cestě, po které se z uzamčené místnosti dostane ven. Nezbytná je týmová spolupráce, nepřetržitá komunikace, dobré rozvržení úkolů, nápaditost, tvořivost, logika a smysl pro detail. Proto se únikové hry staly oblíbenou aktivitou pro stmelování kolektivů a pořádání teambuildingů.
FOTO: Utíkat můžete například z hororového sklepení, starých továren nebo z dobových pokojů 20. let minulého století
Jak úspěšně zdolat únikovou hru?
Rázem se ocitnete ve zcela neznámém prostředí, které vás vtáhne do dobové atmosféry poutavého příběhu celé hry. Stopky se spustily vám nezbývá nic jiného, než svést boj o svou svobodu. Jak v únikové hře nepohořet a jak se dostat ven co nejrychleji a nejúčinněji?
1. Hrajte v menší skupině
Zkuste únikové hry hrát v poctě pravidla, že méně je někdy více. Zahrajte si proto raději v o něco menším počtu, než je povolená horní hranice účastníků. Každý tak ve hře dostane svou úlohu i větší klid při řešení rébusů, a celá skupina tak dosáhne i mnohem lepšího výsledku.
2. Důkladně prohledejte prostory
Bez pečlivosti při prohledávání místnosti to nepůjde. Rozdělit se, prohledat prostředí a porozhlédnout se po indiciích by mělo být to první, co na začátku únikové hry uděláte. Určitě se v hloučku nevrhejte do jednoho koutu místnosti, rozdělení po jednotlivcích vám umožní rychlejší nalezení nápověd a ušetří více času při jejich společném luštění. Nejčastěji se nápovědy objevují pod deskami stolů, v kapsách oblečení, pod koberci a ve falešných knihách.
3. Nepoužívejte sílu
Únikové hry jsou uzpůsobeny tak, abyste se z uzavřených místností dostali za pomoci tvořivosti, dobrých nápadů a logického uvažování při řešení jednotlivých úkolů, které vás dostanou ven. Spíše než svalovou sílu budete k úniku potřebovat svou fantazii, intuici a selský rozum.
VIDEO: Jak úspěšně zdolat únikovou hru?
4. Naslouchejte svému průvodci
Jakmile se dostanete do místnosti, zaměřte se na instrukce vašeho průvodce. Jeho slova často skrývají cenné nápovědy, které vám budou při hledání dalších indicií vysoce nápomocné. Svého průvodce se můžete zeptat i na radu, a pokud si nebudete chtít nechat poradit, můžete se zeptat alespoň na to, jestli jste na tom lépe než předchozí skupiny.
5. Využívejte nápovědy
Jednotlivé nápovědy se sebou většinou souvisí. V prostředí místnosti únikové hry se mohou objevovat podobné tvary, vytučněná slova nebo písmena na nástěnkách nebo podobné číslice a barvy. Podstatným bodem je se na celou věc dívat zeširoka a zaměřit se na jednu věc, která je pro všechny jevy společná. Nezapomeňte si nápovědy společně zorganizovat. Mějte na paměti také to, že ne každá rekvizita patří do místnosti. Takové rekvizity budou vyčnívat z okolního prostředí a zřejmě nebudou ani zasahovat do témata hry a aktuální situace.
6. Naslouchejte nápadům svých kolegů
Únikové hry jsou týmovou prací určenou především k stmelování kolektivů, nesnažte se proto celou situaci za každou cenu vyřešit sami. Nápady vašich kolegů mohou být minimálně navedeny správným směrem, trochu si s nimi proto pohrajte a věnujte jim svou pozornost.
7. Nehledejte složitosti
Průměrný člověk má na vyřešení veškerých záhad a k celkovému úniku z místnosti zpravidla šedesát minut, během kterých využívá pouze svého logického myšlení a selský rozum. Není proto potřeba vymýšlet složitosti, úkoly jsou podstatně jednoduché a logické. Ke všemu vám navíc postačí pouze to, co najdete v místnosti.
8. Sbírejte zkušenosti
Nic vás v únikovkách neotrká natolik, jako zkušenosti v předchozích hrách. Jestliže vás vaše první úniková hra bude bavit, můžete vyzkoušet nějakou další. Sortiment únikových her se neustále zvětšuje a hry vypráví stále nové a nové příběhy, skrze které můžete načerpat zkušenosti, zdokonalovat se či procvičit mozek a své logické uvažování.
9. Zachovejte klid
Únikové hry mohou být i trochu ráznějšího charakteru, který navodí reálnou atmosféru celého příběhu. Často jsou využívána lokální specifika míst, kde je hra uskutečňována, a ta nebývají vždy zrovna příjemná. Stále jde ale jen o hru, kterou si máte především užít, zachovejte tak chladnou hlavu a soustřeďte se na jednotlivé úkoly, které se vám v cestě objeví.
FOTO: Podaří se vyřešit rébusy únikové hry i vám?