Kienova houpačka neboli kyvadlový seskok sahá svou historií až do 70. let. Houpačka nese právem jméno Helmuta Kieneho, který jako první spáchal tento kyvadlový seskok ve francouzském městě Annecy. Helmut Kiene tenkrát uvázal lano na zábradlí jednoho mostu a druhý konec přesunul na druhý most, kde si upevnil na těle lana a následně odtud skočil. Tento počin se odehrál nad soutěskou Cailles ve výše stopadesát metrů.
Po seskoku z mostu, Helmut zažil několik sekund trvající volný pád. Při takové situaci Vám naběhne do žil hormon adrenalin, který produkují nadledvinky. Adrenalin nám příroda nadělila jako pomoc při stresových situacích, kdy nám jde o život. Podle provedených studií, adrenalinový šok způsobuje zvýšení krevního tlaku, čerpacího výkonu srdečního svalu, míry okysličení krve a zúžení kožních cév. Vědci také zjistili, že tělo při tomto stavu produkuje opiáty, přesněji endorfiny, které mnoho z Vás bude znát jako hormon štěstí.
Hormon endorfin je původně pro lidské tělo dobrý z toho důvodu, že dokáže potlačit bolest po celou dobu stresové situace. Je to kvůli tomu, aby se člověk za silného stresu dokázal ochránit nebo zahájit kroky k přežití.
Na účincích endorfinů je často mnoho sportovců závislých, proto většinou horolezci, parašutisti a další adrenalinoví nadšenci chtějí sport provozovat co nejvíce. Pokud se jim díky nedostatku času adrenalinu nedostává, mohou cítit frustraci nebo abstinenční znepokojení.
Do Guinessovy knihy rekordů se zapsal další fanoušek Kienovy houpačky – David Kirke, který v roce 1980 skočil z mostu vysokého 315 metrů v Coloradu.
Nejvýše položené místo v ČR, kde si kyvadlový seskok maximálně užijete, je v Chomutově na mostě vysokém 62 metrů nad řekou Hačka. Čeká Vás 20 metrů dlouhý volný pád a po zachycení na laně se budete houpat v rychlosti přesahující 89 km/h. Přetížení je dvakrát větší než u bungee jumpingu – něco kolem 6 G.