Nevíte, kam v Praze na rande, na pivo nebo na koncert? Kde v klidu posedět s přáteli nebo kam se vydat jen tak na procházku s dětmi? Rašínovo nábřeží, Hořejší nábřeží a přilehlé okolí nabízí mnoho možností nejen v sezóně. A vybere si opravdu každý.

Historie Náplavky

Okolí Vltavy se během staletí měnilo k nepoznání. Řeka na jedné straně představovala dopravní tepnu a stálý zdroj pitné vody, zároveň ale i odpadní stoku a stále hrozící nebezpečí ve formě ničivých povodní. Její pobřeží bylo periferií Prahy, kde se soustředila hlavně výroba. Kolem řemeslných staveb, hlučných mlýnů, skladišť a chudinských čtvrtí se pak plavilo dříví - jak to palivové, tak to určené ke stavebním účelům. Z Prahy se po proudu Vltavy posílaly další komodity, jako třeba sůl.


Postupné rozšiřování splavných úseků Vltavy pokračovalo ve 13. století stavbou jezů a propustí, vrcholilo pak v první polovině 19. století, kdy se na řece začaly častěji objevovat parníky a rozšiřovala se dálková lodní doprava. V druhé polovině 19. století se zvýšení provozu podepsalo na obrazu dnešní Náplavky nejvíce. Začala výstavba současné podoby Rašínova nábřeží a na druhé straně řeky vyrostl smíchovský pivovar. Po přelomu století pak následovala výstavba vyšehradského tunelu a první části Hořejšího nábřeží.

Dnešní Náplavka? Lodě, akce, trhy!

Už na první pohled zaujmou návštěvníka Náplavky přistavené lodě. Na jejich palubách ale nenajdete pouze různé druhy piv, koktejlů a pochutin, ale i výstavy, koncerty nebo bleší trhy. Můžete si zde zapůjčit třeba kayak nebo paddleboard, na palubě jedné z lodí zahrát beach volleybal... Nebo máte snad chuť na divadlo? Na Náplavce žádný problém! Rozhodně se vám nepodaří vyčerpat všechny možnosti za jedno odpoledne. Pokud nechcete jen tak bloudit a zacílit na konkrétní akci, doporučujeme navštívit web pražské náplavky, kde najdete seznam událostí v přehledných kategoriích. Na Náplavce se pravidelně pořádají i akce pro děti, takže se zde zabavíte s celou rodinou.

Pokud toužíte potěšit své chuťové pohárky nebo nakoupit čerstvé lokální suroviny, nezapomeňte na pravidelné farmářské trhy! Každou sobotu od 8:00 do 14:00 se můžete procházet kolem stánků a zakoupit všechno od mléčných výrobků, pečiva a vajec přes uzeniny, čerstvé ryby a zeleninu až po vína, domácí marmelády nebo řezané květiny. Výběr je opravdu široký, prodejci jsou vstřícní a často vás nechají před nákupem i ochutnat.

Nejlepší výhled? Od večeře z výletní lodi

Nejlepší pohled na pražské břehy je bezpochyby z paluby výletní lodi. I tady je z čeho vybírat. Chcete se vydat s přáteli na plavbu večerní Prahou a užít si u toho šálek kávy? Nebo chystáte nezapomenutelné rande a zvolíte romantickou večeři ve dvou? Hudební doprovod bývá standardem a většinou nechybí ani široká nabídka jídel a nápojů. Co vás ale ohromí především, je atmosféra večerní nasvícené metropole.


Pohled od hladiny Vltavy na pražské dominanty v doprovodu živé hudby a chutného jídla je jeden ze zážitků, které si budete chtít pravidelně zopakovat. Výletní lodě navíc jezdí i v zimních měsících, takže si ho můžete dopřát po celý rok. Pokud se na loď chystáte ve dvou, ceny se pohybují už od 900 korun, takže se opravdu nejedná pouze o předraženou zábavu pro turisty.