Vychutnejte si v centru města nerušenou podívanou na oblohu plnou hvězd. Přibližte se vesmíru a zároveň prozkoumejte nepoznané zákoutí naší sluneční soustavy. Užijte si báječných programů a zajímavých aktivit. Přečtěte si článek až do konce a nechte se inspirovat hvězdárnou a planetáriem v Brně.

Stručná historie vzniku Hvězdárny a planetária Brno

Hvězdárna spatřila světlo světa 16. Října roku 1954, v té době byla tvořena pouze kupolí s menším dalekohledem. Během let byla dostavěna budova planetária s přednáškovým sálem, pozorovatelnou a vesmírnou projekcí. K propojení hvězdárny a planetária došlo až v 60. letech 20. Století. Od té doby zařízení procházelo ještě několika dalšími změnami. Poslední úprava proběhla v roce 2018, díky níž se může planetárium pyšnit tzv. stereoskopickou projekcí s rozlišením až 25 milionů pixelů na zobrazovací polokulovité ploše s průměrem 17 metrů. Obdobný sály jsou pouze ve Varšavě a Hamburku.

Díky vysokému počtu návštěvníku je hvězdárna jednou z nejvíce navštěvovaných v České republice. Každoročně je v hvězdárně pořádáno až 2000 událostí. Zřizovatelem je město Brno.

Zdroj obrázků: gotobrno.cz

Lokalizace, otevírací doba a vstupné

( mapa )

Celé zařízení Hvězdárny a planetária Brno se nachází na Kraví hoře v městské části Veveří. K instituci se nejsnadněji dostanete tramvají č. 4, jedoucí od nádraží přes náměstí Svobody, ulici Českou a Červený kostel. Výstupní stanicí bude pro vás konečná linky. Využít můžete i autobus č. 68 jedoucí z ulice Šumavská, přes Šelepovu, Tábor, ulici Mučednickou až na vaší poslední zastávku náměstí Míru. Více informací o spojích si můžete dohledat na stránkách dopravního podniku města Brna.

Otevírací doba se řídí podle aktuálního programu. Z pravidla se zařízení otevírá hodinu před začátkem a zavírá po skončení posledního programu.

Vstupné

Digitárium 3D 180 / 150 Kč (základní/ snížené)
Digitárium 2D 150 / 120 Kč (základní / snížené)
Školní pořady

 

80 Kč

(komentovaná prohlídka exploratoria 60Kč)

Přednášky 100 Kč (jednotné)
Pozorování 100 Kč (jednotné)
ZTP/ P zdarma

Zdroj informací: hvezdarna.cz

Vstupenky jsou k zakoupení na stránkách hvězdárny v digitální podobě a v papírové například v Turistickém informačním centru města Brno.

Co v planetáriu zažijete?

V Digitáriu, neboli sálu digitálního planetária se zúčastníte projekce astronomických pořadů, ale také se například podíváte  do těžko dosažitelných míst pod vodní hladinou. Budete putovat dovnitř lidského těla. Vrátíte se zpět do minulosti. Pocestujete do blízké budoucnosti a například prozkoumáte makro i mikro svět. Promítání probíhá v 2D i 3D režimu.

Exploratorium vás provede světem hvězdného plynu a prachu spojeným snarozením a zánikem hvězd. Uvidíte množství obrazů nádherných mlhovin pořízených speciálními přístroji. Vše probíhá za zvukového doprovodu.

V Astronomické pozorovatelně můžete spatřit pomoci astronomických dalekohledů detaily jednotlivých planet. Krátery na měsíci, prstenec na saturnu, sluneční skvrny, ale také například vzdálené mlhoviny.

Malé planetárium nabízí útulnější posezení a prohlídku nebeských těles na hvězdné obloze.

Z volně dostupné pozorovací terasy můžete vidět krásně osvětlené Brno. Za pomoci malých přenosných dalekohledů spatříte detailněji noční oblohu.

Ve vstupní hale kromě prodeje vstupenek, obchůdku se suvenýry a občerstvením, najdete i dočasné výstavy.

Vědecká stezka je dostupná 7 dní v týdnu během dne i noci. Je dostupná volně bez výkladu. Podél cesty uvidíte kaleidoskop, pixelovou stěnu, zvukovod, planetární siloměr, nebo spektroskop. Všechny exponáty si můžete sami vyzkoušet.

Během letních měsíců může návštěvníky potěšit pohled na nafukovací planety vyskytující se v parku na Kraví hoře.

Pro další inspiraci na výlety v Brně a blízké okolí sledujte náš blog.

Zdroj obrázku: www.facebook.com/hvezdarna.brno