facebook_pixel

Kde se vzal den dětí a kam na něj zajít?

Huy Ha Duy

Den dětí se slaví na mnoha místech po celém světě, někde se slaví na jaře, jinde, např. ve Vietnamu se slaví na podzim během asijských Svátků středu podzimu, které spadají na 15. den 8. měsíce podle lunárního kalendáře. V Indii se dětský den slaví dokonce 14. listopadu.

Ve vietnamštině se tomuto dni říká Tết Trung Thu. Vznikl už před 15 až 20 tisíci lety v jihovýchodní Asii. V dávných dobách Vietnamci věřili, že děti mají nejblíže k posvátnému a nadpřirozenému prostředí, protože jsou nevinné a neposkvrněné. Být v tento den v blízkosti dětí bylo považováno za způsob, jak se spojit s duchy a božstvy. Festival ale také sloužil pro rodiče, jako způsob dohnat ztracený čas, který v období sklizně nestihli trávit se svými dětmi.

halloween-costume-1796379_1280

V Indii se dětský den slaví 14. listopadu na narozeniny prvního premiéra nezávislé Indie, který byl volán Chacha Nehru (strýček Nehru) nebo Chachaji (strýček). Nehru zdůraznil, že je důležité dávat dětem lásku a náklonnost, protože je viděl jako osvětu budoucnosti Indie. Chtěl zlepšit dospívání indické mládeže, pro kterou založil vzdělávací institut AIIMS, Indický institut technologie, IIM. Aby mu lidé vzdali hold, slaví Indové 14. listopadu dětský den v den jeho narozenin.

U nás se dětský den slaví pravidelně 1. června. Původně však spadal na druhou neděli v červnu, kterou se slavil od roku 1856. Zakladatelem tohoto svátku byl tehdy reverend Dr. Charles Leonard, pastor kostela v Chelsea v Massachusetts. Dr. Lonard měl speciální službu určenou dětem. Tento den pojmenoval Růžový den (Rose Day), později nazýván jako květná neděle a nakonec Den dětí.

Den dětí byl státním svátkem poprvé vyhlášen Tureckou republikou v roce 1929 a určen na 23. dubna. Od roku 1923 se začal slavit celonárodně.

Mezinárodní den na ochranu dětí, dnes pojmenovaný pouze jako Den dětí, byl v mnoha zemích od roku 1950 stanoven na 1. června. Byl založen 4. listopadu 1949 Mezinárodní demokratickou federací žen na kongresu v Moskvě. Tento svátek slavíme i u nás. V mnoha zemích po celém světě se však dětské dny slaví v další různé dny.

balloon-1603376_1280

KAM ZAJÍT NA DEN DĚTÍ

Děti na den dětí čekají, že od rodičů dostanou nějaký alespoň malý dárek, sladkosti, hračky anebo, že je rodiče vezmou někam na výlet. Skvělými tipy na výlet jsou výlet do aquaparku, ZOO, do kina, divadla, výlet do některého westernového městečka, IQlandie či Babylonu v Liberci. Skvělým zážitkem může být ale také speciální akce, kterou mnoho měst a obcí pořádá speciálně na dětský den.

Například v pátek 2. června od 9 do 17 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum v Praze Zemědělský den pro děti. Na dvoře muzea na ně čeká naučná soutěžní stezka a ukázky řemesel.

Den dětí si můžete užít také celý den 3. června v Centrálním parku Kbely, který pořádá městská část Praha 19. Děti i jejich doprovod čeká spousta zábavy s Divadlem Prima den, taneční vystoupení dětí z tamní MŠ i ZŠ, dětí z kroužků flétny, mnoho soutěží a lákavých odměn.

paintball deti

Stejný den se bude Den dětí slavit i v Dolnopočernickém zámku od 13 hodin. I tady si děti i rodiče užijí mnoho zábavy a užijí si skvělé zážitky.

Pokud se vám nechce čekat, v neděli 28. května pořádají akci pro děti v areálu Šiklův mlýn v zábavním parku Šikland. Pro všechny budou připraveny zábavné atrakce, zajímav sportovní a společenské hry, soutěže o ceny, divadelní příběh a westernovou show s roztomilými zvířátky.

Zajímavý zážitek s pejsky si děti i rodiče či prarodiče mohou užít také v neděli 4. června od 13 hodin v kynologickém centru Borova tlapka. Na akci bude k dispozici skákací hrad, malování na obličej, trampolíny, houpačky, kolotoče, mnoho soutěží o ceny a samozřejmě ukázky umu vycvičených psů.

Akce konané kolem dětského dne se konají všude, v každém kraji, v každém městě je jich na výběr dost. Je jen na vás, která vás zaujme víc. Pokud byste však rádi něco netradičního, máme pro vás i zajímavé zážitky pro celou rodinu. U nás si můžete vybrat například rating pro celou rodinu, únikové hry, vyhlídkový let, paintball, rodinný vstup do vodního světa atd. Více info najdete zde.

Okomentovat

Top zážitky