Svoboda, nadhled, volnost, výhled z ptačí perspektivy. I tak někteří popisují zážitek z letu vrtulníkem či letadlem. Pro některé to je běžný a rychlý dopravní prostředek, pro některé překonání svého strachu z výšek a pro některé splněný sen. To je také jeden z důvodů, proč tato aktivita patří mezi oblíbené dárky. Ať už byste si tedy chtěli vyhlídkový let dopřát sami nebo jím obdarovat své blízké, pojďme se podívat na místa, kde vám při letu umožní i samotné pilotování.

Jak taková akce probíhá?

Pilotování na zkoušku má obvykle víceméně stejný harmonogram. Nejdříve absolvujete lekci teorie, kde budete seznámeni se všemi pokyny, jak letadlo řídit, jaká se při letu používá terminologie a podobné nezbytnosti. S pilotem poté naplánujete let, zakreslíte si trasu, prohlédnete si ji na mapě, zkontrolujete letadlo před odletem, uvidíte, jak se žádá o povolení ke startu, jak probíhá spojení s řídící věží a sehrajete roli druhého pilota. Ve vzduchu v bezpečné výšce poté dojde k vašemu vlastnímu pilotování.

Každý let má přesný a předem daný plán. Zážitek si můžete zakoupit na různý čas a na různý typ letadla. Doba celého letu ve většině případů vychází na dobu do 30 minut + hodina teorie a odehrává se na vedlejších letištích. Létat se dá menším letadlem, které je cenově přístupnější, vrtulníkem, který je o něco nákladnější, či si můžete dopřát i přistání na frekventovanou Ruzyni do běžného provozu, kde se ale celý proces prodraží z běžné ceny mezi 5 až 10 tisíci na cenu mezi 20 až 30 tisíci korun.

Jak je to možné?

Pilotování probíhá pod dohledem zkušeného instruktora a v bezpečné výšce. Po teoretickém zaškolení budete obeznámení s celým postupem, kterým vás i během letu bude stále provádět zkušený pilot. Lítá se v bezpečné výšce a uplatňují se stejné postupy, jaké by proběhly na první lekci výcviku, kdybyste chtěli získat pilotní průkaz.

Praha

Letecká škola AeroPrague nabízí své služby na letišti v Letňanech. K pilotování na zkoušku dává na výběr ze tří možných letadel a ze dvou variant, kdy letíte buď sami s pilotem nebo můžete na palubu vzít sebe, abyste si pilotování vyzkoušeli, a k tomu přibrat další dva pasažéry.

Celá akce trvá přibližně 2 hodiny, z nichž je 1 hodinu teoretický briefing a let je plánován na 30 minut. Datum nemáte předem jasně daný, navrhnete jej letišti a ti se vám pokusí vyjít co nejvíce vstříc. Cenově se let liší podle letadel a poté podle osob. V první variantě můžete pilotovat letadlo Echo P92, s nímž tento zážitek vyjde na 8300,- Kč. Dále je v nabídce model Cruiser PS-28 s cenou 8750,- Kč. A poslední možností je Cessna 172, která je využívána pro lety s více osobami na palubě. U předchozích dvou lze letět pouze v sestavě klient a pilot, který vám bude dávat při letu instrukce. Tento let tak vyjde na 10 700,- Kč.

Brno

Brněnské letiště Tuřany pořádá akce pilotem na zkoušku pod vedením profesionálních pilotů a s vcelku štědrou nabídkou možných variant.

Vybírat můžete od nejlevnější varianty jíž je 20minutové pilotování letadla Eurostar za 5400,- Kč. Až po nejdražší možnost – 30minutové pilotování vrtulníku k němuž si můžete přizvat další dvě osoby a vyjde vás na necelých 15000,- Kč, v případě, že byste chtěli let prodloužit, každá další minuta vyjde na 400,- Kč.

V nabídce mají vrtulník R44, letadla Cessna 152 a Cessna 172, Eurostar a doby 20 či 30 minut.

Celou akci mají naplánovanou přibližně na 3 hodiny, z nichž bude jednu hodinu probíhat vzdělávací briefing.

Příbram

Letiště Příbram nabízí tuto službu ve dvou možných variantách. Rozdíl je pouze v tom, zda chcete letět sami s pilotem či s sebou přibrat ještě další, vám blízké členy. Základní délka letu je vyměřena na 20 minut a na termínu se domluvíte individuálně, dle vašich a letištních časových možností. Platnost zakoupeného poukazu je na jeden rok.

V prvním případě je tedy poukaz platný pouze pro jednu osobu, která poletí s pilotem. Tato akce vyjde na 5900,- Kč a je naplánováno 20 minut ve vzduchu. V případě, že byste chtěli let prodloužit, je možnost zakoupit si více minut za podmínky, že jedna minuta vychází na 150,- Kč.

Druhou možností je vzít do letadla 3 osoby, z nichž si jeden vyzkouší pilotování. Tato varianta vychází na 6900,- Kč a navýšení délky létu má stejné možnosti jako tomu bylo u předchozí varianty.

Pilotování na zkoušku je možné vyzkoušet si například i v zařízení Fly For Fun, která sídlí nedaleko Mělníka a má obdobné možnosti co se týče harmonogramu, času i cen. Stejné služby nabízí také Ostravské letiště Mošnov. Záleží tedy čistě na vás, kterému místu dáte preferenci. :)

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti s tímto zážitkem, pokud se rozhodnete jej absolvovat.

Zvažujte-li například absolvování či darovaní nějakého poklidnějšího zážitku, můžeme vám doporučit jógový pobyt, o nichž jsme sepsali článek zde.